Ako morčatá bojujú proti autizmu?

#Hlodavce
 
Stále neprebádaný stav tela, ktorý voláme autizmus, dokáže ovplyvniť (ne)obyčajné morča
Andrej Jakubík | 27. marca 2016 o 12:00
Ako morčatá bojujú proti autizmu?

Deti, ktoré trpia autizmom sa denne musia popasovať s mnohými nástrahami, medzi ktoré sa určite počíta ak strach a úzkosť. Ale ako sa zdá, tak sa našiel spôsobom ako tento strach stlmiť na minimum. Tento spôsob sa volá morča.

Vedci nevedia prečo

Je to tak. Vedecká elita si nevie vysvetliť ako je to možné, že deti, ktorým priniesli dve morčatá zrazu vykazujú menší stres a úzkosť ako v prípade, že im dajú do rúk hračky. Prístroj, ktorým veci merajú úzkosť sa nachádza na pokožke dieťaťa a meria jej vodivosť. Čím je vodivosť vyššia, tým je vyšší aj stres. Ako náhle však deti zbadali, že sa v ich prítomnosti zjavilo morské prasiatko, tak ich stres okamžite opustil.

Už krátka interakcia medzi dieťaťom a morčaťom dokáže toho veľa zmeniť. Deti zabúdajú na strach, ostych a sú viac sami-sebou. Už dávnejšie ste si mohli prečítať niekoľko faktov o felinoterapií , čo je dnes už uznávaný spôsob pomocnej liečby. Na presné vedecké vysvetlenie si musíme ešte počkať, ale ak to funguje, tak ho vlastne ani nepotrebujeme.

A na záver si ešte pozrite jeden bežný deň morského prasiatka:

Zdroj: Youtube

A prečo je morča tak vhodné k deťom? Je to jednoduché a jeho hlavné pozitívum spočíva v tom, že nehryzie. Morča nie je teritoriálne a neobhajuje si svoje územie. Aj keď je vzrastovo väčšie, tak nemá agresivitu v povahe. Naproti tomu škrečok je často mylne považovaný za vhodného k deťom, s čím sa rozhodne súhlasiť nedá.

Komentáre k článkuPridaj komentár: