Ako liečiť strach u mačiek?

#Mačky
 
Mačka nemá strach bez príčiny a bohužiaľ je veľmi často tou príčinou práve človek
Andrej Jakubík | 29. augusta 2018 o 08:00
Ako liečiť strach u mačiek?

Viete ktorá vec sa musí urobiť vždy ak na mačke spozorujeme príznaky nadmerného strachu? Správna odpoveď je návšteva veterinára. Prečo? To je jednoduché. Musí sa totiž vylúčiť ochorenie, či iná fyzická príčina.

Ako náhle však veterinár skonštatuje, že mačka netrpí žiadnym fyzickým problémom, tak je potrebné hľadať príčinu niekde inde. Mačka nemá strach bez príčiny a bohužiaľ je veľmi často tou príčinou práve človek. Mi sme tí, ktorí dokážu strach vštiepiť a naopak sme aj tí, ktorí ho dokážu liečiť.

Musíme si k mačke nájsť tú správnu cestu. A to pomaly a hlavne s pokojom a trpezlivosťou. Skúste jej podať maškrty, aby ste získali jej zvedavosť. Nikdy sa jej nedotýkajte bez toho aby to bolo zo strany mačky dobrovoľné. Mačka je od prírody veľmi zvedavý tvor a preto nevydrží dlho odolávať.

Ďalšou možnosťou je stráviť krátke časové úseky v miestnosti spolu s mačkou. Uprednostnite pokojnú aktivitu, ako je napríklad čítanie, aby ste vyjadrili svoj pokoj a dali mačke najavo, že vám môže dôverovať. Nikdy nesmieme mačku do niečoho nútiť, pretože to bude mať presne opačný efekt.

Navyše je nevyhnutné rozpoznať situácie, ktoré môžu vyvolať strach u mačky a pokúsiť sa im vyhýbať. Môžu to byť navonok nevinné veci ako priamy očný kontakt, hlasný zvuk, či dokonca krik a smiech. Skrátka musíte zabrániť akýmkoľvek neočakávaným zvukom a situáciám. Mačka musí mať pocit, že má stále všetko pod kontrolou a vo svojich labkách.

Ani to však nemusí priniesť vytúžené ovocie a mačka bude aj naďalej vykazovať známky nadmerného strachu. Ak teda zistíme, že sa stav nezlepšuje, alebo dokonca ešte zhoršuje, je čas hľadať odbornú radu. Tú nájdete buď u veterinára, alebo skúsenejšieho chovateľa. Nikdy sa však nevzdajte a strach u mačky neriešte za pomoci liekov. Podávanie upokojujúcich liekov nie je v žiadnom prípade správne a trvalé riešenie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: