Ako hovoriť s deťmi o smrti zvieraťa?

#Psy
 
Tento prirodzený proces života a smrti môže deti priviesť do veľmi smutnej a komplikovanej situácie.
Andrej Jakubík | 25. októbra 2018 o 08:00
Ako hovoriť s deťmi o smrti zvieraťa?

Deti si dokážu vytvoriť silné väzby s domácimi zvieratami. V skutočnosti dokonca väčšina malých detí považuje svoje domáce zvieratá za svojho najlepšieho priateľa. Avšak, či už z dôvodu choroby, nehody, alebo jednoducho starnutia, zvieratá zomierajú. Tento prirodzený proces života a smrti môže deti priviesť do veľmi smutnej a komplikovanej situácie.

Dospelí smrť pochopia. Ale ako sa má dieťa vyrovnať so smútkom, ktorý prichádza spolu so smrťou milovaného zvieraťa. Z tohto dôvodu je zodpovednosťou rodičov, čo možno najlepšie oznámiť smrť zvieraťa dieťaťu. Podobnú situáciu celkom určite riešime pokojne, vyhýbame sa klamstvu a zlé správy pred deťmi neskrývame.

Ako pripraviť dieťa na smrť domáceho maznáčika

Keď váš pes, mačka, alebo iné zviera zomrie, zvyčajne ide o ťažký proces smútku. Po smrti domáceho maznáčika je normálne zažívať emócie plné hlbokého smútku a bolesti. Ak je to možné, odporúčame aby ste na takúto situáciu pripravili deti. Ak váš miláčik trpí ochorením a prichádzajú znaky naznačujúce možnú smrť, je dokonca vašou povinnosťou pripraviť vaše deti na smrť vášho zvieraťa .

Rovnako ako dospelí tak aj deti môžu lepšie zvládnuť správu o smrti, ak je očakávaná a sú na ňu pripravené. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste nemali vynechať:

Hovorte o zdraví vášho domáceho miláčika. Čo sa môže zdať zrejmé pre mnohých, nemusí byť zrejmé a jasné pre vaše dieťa. Taktne a citlivo povedzte svojmu dieťaťu, že vaše zviera je choré a nemá pred sebou mnoho času života. Spočiatku to môže byť šok, ale dieťaťu to umožní získať čas na spracovanie toho, čo sa deje a pripraví ho to na budúce udalosti.

Hovorte o smrti ako o prirodzenom procese. Cyklus života a smrti je prirodzený jav. Môže to byť smutné rozprávanie, ale na zvládnutie straty je najlepšie s dieťaťom hovoriť pokojne a hlavne sa vyhnúť klamstvu.

Využite posledné dni vášho zvieraťa. Namiesto toho, aby ste strávili posledné chvíle vášho domáceho maznáčika v smútku z reality, skúste si užiť svoje posledné chvíle spolu. Uistite sa, že vaše zviera dostane aj v tejto náročnej chvíli lásku a starostlivosť, ktorú potrebuje.

Ako to povedať?

Hoci mnohí rodičia sa rozhodnú radšej skrývať pravdu a vymyslia si komplikovanú rozprávku o tom, kam sa podel ich domáci miláčik, tak rady psychológov sú jasné. Jednajte s deťmi na rovinu. Úprimnosť je v tom prípade kľúčová.

1. Buďte úprimní

Je veľmi dôležité, aby ste deťom neklamali. Ak zviera zomrie, nehovorte im napríklad, že "Utieklo", alebo ste ho niekomu darovali. Napriek tomu, že smrť spôsobuje v živote hlbokú bolesť, nemôže byť ignorovaná ako realita. Bohužiaľ, smrť je niečo s čím sa deti budú musieť vyrovnať a skôr či neskôr tomu porozumieť. Keď hovoríte dieťaťu o smrti zvieraťa, odporúčame to urobiť v bezpečnom priestore a v tom správnom čase. V kruhu rodiny a najbližších sa zlé správy prijímajú najlepšie.

2. Vyjadrite svoje pocity

Dieťa nemusí vždy vyjadriť svoje pocity správne, pretože často ani len netuší, ako sa v podobnej situácií zachovať. Ak však vidia, že vy, ako ich rodič, skrývate svoju bolesť, tak môžu nesprávne predpokladať, že aj oni musia skrývať svoje pocity.

Plač, alebo iné vyjadrenie pocitu žiaľu a bolesti je v podobnej situácií určite normálny prejav. Dieťa by to nemalo považovať za niečo neprirodzené, alebo trápne.

3. Odpovedzte na ich otázky

Ak dieťa nikdy predtým nezažilo smrť milovanej osoby, či zvieraťa, celkom určite bude mať nejaké pochybnosti a otázky. Umožnite mu preto dôverný rozhovor, kde mu odpoviete na všetky jeho otázky.

4. Nevymieňajte mŕtve zviera hneď za nové

Mnohí rodičia sa rozhodnú prijať do rodiny šteniatko, mačiatko, alebo akékoľvek iné zviera, aby tak nahradili stratu spôsobenú smrťou svojho maznáčika. Táto cesta je nielen neúčinná, ale má za následok aj to, že dieťa nadobudne pocit, že zviera sa dá kedykoľvek zameniť, podobne ako ktorýkoľvek iný predmet. Všetko chce svoj čas. Ak sa po určitej dobe budete cítiť odhodlaný prijať nové zviera, tak neváhajte. Nerobte to však unáhlene.

Ako funguje detská psychika pri smrti zvieraťa?

Je celkom možné, že to bude po prvýkrát, kedy bude vaše dieťa čeliť smrti. Proces detskej bolesti je iný ako v prípade dospelých. Bolesť a plač u dieťaťa je často sprevádzaná prestávkami. Smútok môže trvať niekoľko minút, kedy dieťa môže plakať, potom sa však vráti do hrania, či inej činnosti a po čase znova nastupuje smútok a plač.

Štúdia, ktorú v roku 2016 vykonal Joshua Russell, prišla so zistením, že deti popisujú stratu svojho domáceho maznáčika za jeden z najbolestivejších okamihov na ktoré si spomínajú. Rovnaká štúdia však ukázala, že deti sú schopné racionálne prijať smrť zvieraťa, prostredníctvom svojej emocionálnej inteligencie.

Čo robiť, keď zomrie domáce zviera?

Strata zvieraťa je ťažkou ranou pre celú rodinu. Vašou zodpovednosťou ako dospelého, je v tomto prípade oznámiť dieťaťu smrť zvieraťa, vysvetliť mu že ide o kolobeh života, zostať vždy úprimný a byť pripravený odpovedať na všetky otázky. Ak dieťa vidí, že vy ako rodič akceptujete stratu, je veľmi pravdepodobné, že bude toto správanie napodobňovať. Okrem toho táto skúsenosť bude slúžiť ako na prekonanie budúcich strát, alebo podobných zložitých životných situácií.

Stručne povedané, strata zvieraťa je ťažký a veľmi smutný proces. Ak sa však naučíte, ako vysvetliť dieťaťu všetko o smrti zvieraťa, nielenže ich budete učiť o živote samotnom, ale po takýchto skúsenostiach sa budú nevyhnutne stávať silnejšími.

Komentáre k článkuPridaj komentár: