Ako dlho žijú morčatá?

#Hlodavce
 
Za zviera budete zodpovedný po celý jeho život a preto by ste si mali vždy dopredu zistiť, koľko rokov sa tento domáci miláčik v priemere dožíva
Andrej Jakubík | 23. mája 2018 o 10:00
Ako dlho žijú morčatá?

Jednoznačne ide o jedného z najviac rozšírených druhov hlodavcov v ľudských rukách. Morča je veľmi vhodné domáce zviera, pretože nie je náročné na prostredie, stravu a rozhodne je to tvor viac spoločenský ako napríklad škrečok, ktorý je paradoxne ten najrozšírenejší.

Poznať predpokladanú dĺžku života morčaťa je dôležité ešte predtým ako sa pre toto zviera rozhodneme. Za zviera budete zodpovedný po celý jeho život a preto by ste si mali vždy dopredu zistiť, koľko rokov sa toto domáci miláčik v priemere dožíva.

V krátkosti by sa dalo povedať, že morča sa dožíva veku, ktorý je priamo úmerný starostlivosti, ktorú mu človek poskytuje. Je napríklad zaujímavé, že morčatá, ktoré boli chované v skupinách v kruhu svojej „rodiny“ sa dožívajú vyššieho priemerného veku ako morčatá, ktoré sú chované osamote. Sociálna interakcia medzi jedincami je teda veľmi podstatná súčasť ich života.

V krátkosti by sa dalo povedať, že na vek morčaťa vplývajú tri faktory. Stres, strava a zdravie. Morča sa môže v priemere dožiť od 5 do 10 rokov a povieme si aj to, ako dĺžku jeho života čo najviac predĺžiť. Mnoho týchto zaujímavých hlodavcov sa totiž nedožije ani veku 3 rokov, čo je obrovská škoda. Zvlášť, ak si uvedomíme, že postačí zmeniť maličkosti a život sa dokáže predĺžiť o celé roky.

Stres je faktor, ktorý skracuje život všetkého živého, vrátane človeka. Stresom pre morča je aj fakt, že je chované osamote a nie v spoločnosti svojho druhu. Ide o spoločenské zviera a samota je spojená s trápením, úzkosťou a depresiou.

Správna strava má veľmi výrazný vplyv na dĺžku života morčaťa. Je to výhradný bylinožravec a preto by sa tento hlodavec nemal dostať k živočíšnym produktom, či dokonca k cukru a soli. Nezabudnite ani na vždy čerstvú vodu, seno a dostatok vitamínu C. Morča je veľmi citlivé na jeho nedostatok.

Zdravie morčaťa sa dá veľmi dobre podporiť kvalitnými životnými podmienkami. Okrem kvalitnej stravy je vhodný aj dostatok priestoru a rozmanité prostredie. Tunely, prekážky, chodby, hračky a podobné vecičky na zabavenie mysle tohto tvora, dodávajú jeho životu rôznorodosť a zmysel.

V neposlednom rade je samozrejme nutné dodať morčaťu dostatok lásky, času a pozornosti. Ako sme už mnohokrát spomenuli, tak ide o spoločenské zviera. Možnosti interakcie medzi človekom a morčaťom sú veľmi veľké. Morča dokáže pribehnúť ak naňho zavoláte menom, alebo dokonca dokáže aportovať ako pes. Všetko záleží iba na prístupe, ktorý si človek zvolí. Niekedy totiž ani len netušíme, aký potenciál má zviera, ktoré často neprávom považujeme za niečo doslova primitívne.

Komentáre k článkuPridaj komentár: