Ako dlho žijú andulky?

#Vtáky
 
Papagáje sú istá výnimka a sú známe tým, že si užívajú pomerne dlhý život aj napriek svojej malej veľkosti
Andrej Jakubík | 26. marca 2019 o 13:46
Ako dlho žijú andulky?

Pokiaľ ide o výber domáceho maznáčika, nezabudnite, že sa zaväzujete starať sa o zviera po celý jeho život. Dĺžka života domáceho zvieraťa veľmi úzko závisí na starostlivosti, ktorú mu človek dokáže poskytnúť. Všeobecne platí, že malé zvieratá majú kratšiu dĺžku života kvôli ich rýchlejšiemu metabolizmu, zatiaľ čo väčšie zvieratá majú tendenciu sa dožívať vyššieho veku.

Papagáje sú však istá výnimka, pretože sú známe tým, že si užívajú pomerne dlhý život aj napriek svojej malej veľkosti. To však samozrejme platí v prípade, že sa o nich človek správne stará. Ale čo menší príbuzný papagájov, andulka?

Andulky sa môžu dožiť vyššieho veku

Predpokladaná dĺžka andulky sa líši v závislosti od toho, či žije vo voľnej prírode, alebo je držaná v zajatí. Okrem iného sú tu aj niektoré názory chovateľov, že na vek vplýva aj pohlavie, či farebná mutácia. Klasická základná a divoká forma andulky (zelená) sa dožíva vyššieho veku ako farebné a tvarové mutácie.

Ďalším určujúcim faktorom veku môžu byť choroby na ktoré niektoré andulky často trpia. Andulky sú veľmi krehké zvieratá, ktoré v prípade, že sú držané v uzavretom priestore, ktorý je odlišný od ich prirodzeného prostredia často podliehajú ochoreniam, ktoré spôsobuje stres. Venujte pozornosť každému, aj malému náznaku ochorenia, ktorý u andulky spozorujete.

• Divoká andulka zomrie prirodzene vo veku štyroch až šiestich rokov.

• V zajatí môže ich vek dosiahnuť aj 15 rokov. Očakávaná dĺžka života domáceho andulky je ovplyvnená mnohými faktormi, a väčšine z nich nevenujeme pozornosť v čase, keď si andulku prinesieme domov. Iba pre príklad uvedieme niekoľko príkladov toho, ako sa život papagája v domácnosti dokáže rapídne skrátiť.

- Fajčenie a cigaretový dym v okolí klietky a na rukách majiteľa, ktorý andulku každý deň kŕmi.

- Umiestnenie klietky v kuchyni, kde je andulka vystavená toxickým látkam, ako je napríklad teflon, avokádo a pod.

- A samozrejme zanedbaná výživa. Obyčajné proso nepostačuje a strava pre andulku (aj iného papagája), musí obsahovať niekoľko násobne viac výživy ako v mnohých prípadoch skutočne obsahuje.

Komentáre k článkuPridaj komentár: