Ako často by ste mali odčervovať šteňa?

#Psy
 
Aj keď často ostávajú príznaky týchto parazitov skryté, zdravie psa môže byť vážne ohrozené.
Andrej Jakubík | 1. januára 2019 o 22:27
Ako často by ste mali odčervovať šteňa?

Ako dlho trvá ochrana psa pred parazitmi, závisí od niekoľkých faktorov, hlavne od konkrétneho typu prípravku, ktorý používate, od veku psa a od spôsobu jeho podávania. Čo nikdy nesmiete spochybňovať, je to, aký dôležitý je tento proces pre vášho psa. Infekcie parazitom, ako je napríklad pásomnica, škrkavka, srdcový červ, alebo akékoľvek iné parazitické červy nie sú v prípade psov ničím výnimočným. Aj keď často ostávajú príznaky týchto parazitov skryté, zdravie psa môže byť vážne ohrozené.

Kedy odčervovať šteňa?

Jedným z najdôležitejších faktorov v prípade odčervovania vášho psa je jeho vek. Ak máte doma šteňa, je dôležité aby bol odčervovaný pred prvou vakcináciou. Znamená to, že šteňa bude odčervené v prvých 21 - 30 dňoch svojho života.

Pred každou očkovacou látkou musí byť šteňa zbavené parazitov. To znamená, že musíte podať kvapky, alebo sirup na odčervovanie približne 7 dní pred termínom očkovania. Po tomto počiatočnom odčervovaní a očkovaní by ste ich mali aplikovať prípravok vo veku 2, 4, 6, 8 a 12 týždňov. A to hlavne vtedy, ak sú šteniatka v kontakte s inými psami, či zvieratami. Možno si myslíte, že je zbytočné odčervovať psa, ktorý ani nebol vo vonkajšom prostredí, kde mohol získať parazita. Na toto odčervovanie je však jednoduchý dôvod. Bohužiaľ, mnoho šteniat sa nakazí červami od svojej matky. Paraziti sa môžu objaviť už v tele nenarodených šteniat v maternici.

Po 12 týždňoch by malo byť šteňa znovu odčervované a to v intervale jedného mesiaca až do veku 6 mesiacov. Po uplynutí tejto doby je na vás, ako často bude pes odčervovaný. Je to individuálne, pretože bude veľmi závisieť na jeho spôsobe života. Ak žijete v meste, nedovoľte, aby váš pes prichádzal do styku s inými zvieratami, ktoré nie sú pravidelne odčervované. U psov, ktorí žijú voľnejším spôsobom života a v tesnejšom zväzku z voľnou prírodou a vo vidieckych oblastiach, budete pravdepodobne robiť odčervovanie častejšie.

Všeobecne platí, že po dovŕšení veku 6 mesiacoch by ste mali odčervovať vášho psa každé 2 - 4 mesiace. Pre tento účel je vhodné si založiť kalendár odčervovania. Môže ho mať napríklad v kalendári vášho smartfónu alebo v počítači. Nechcete predsa plytvať peniazmi tým, že odčervujete príliš často, alebo naopak riskovať infekciou tým, že odčervujete príliš málo.

Komentáre k článkuPridaj komentár: