Ako bezpečne podávať psovi lososa?

#Psy
 
...pstruh lososovitý rozhodne nie je losos, ale stále iba pstruh, ktorého svalovina je umelo zafarbená, aby budila dojem lososa...
Andrej Jakubík | 20. marca 2018 o 09:00
Ako bezpečne podávať psovi lososa?

Losos je ryba, ktorá je pre organizmus psa veľmi cennou zásobárňou kvalitných bielkovín a tukov. Predovšetkým koža lososa je na tieto látky mimoriadne bohatá a preto je podávanie lososa ako doplnku stravy rozhodne dobrá voľba. Existujú však tri jednoduché zásady, ktoré by sme mali pri tomto type potravy dodržať, inak hrozia problémy.

Nikdy, ale naozaj nikdy by ste nemali podávať psovi lososa v surovom stave. A to z dôvodu, že surová svalovina môže obsahovať baktérie nanophyetus salmincola (skratka je NS), ktoré sa tepelnou úpravou ničia, ale v surovej svalovine sa veľmi rýchlo dostanú do tela psa, kde spôsobia zažívacie problém a bolesti brucha. Medzi príznaky patrí hnačka, zvracanie a apatia. Návšteva veterinára je v tomto prípade nevyhnutná. Táto baktéria nie je extrémne nebezpečná pre človeka, ktorému dokáže spôsobiť iba krátkodobú nevoľnosť a bolesti brucha. Milovníci sushi sú preto relatívne v bezpečí.

Pokiaľ možno, tak podajte svojmu psovi lososa, ktorý dokázateľne pochádza z voľnej prírody, alebo biofarmy. V komerčnom chove lososa, ktorý sa potom predáva v supermarketoch za extrémne nízke ceny, sa používa množstvo postupov, ktoré zanechajú v svalovine stopy odpadných látok a ťažkých kovov. Okrem iného losos z voľnej prírody obsahuje aj menej cholesterolu. Riaďte sa latinským pomenovaním Salmo salar, ktoré jasne identifikuje lososa. Pstruh lososovitý rozhodne nie je losos, ale stále iba pstruh, ktorého svalovina je umelo zafarbená, aby budila dojem lososa.

Samozrejmosťou je vynechanie soli, korenín a marinád, ktoré rozhodne nie sú pre psa zdravý doplnok. Lososa podávajte aj s kožou, na ktorej sú drobné šupiny. Práve pokožka a ostatné vrstvy pod ňou, sú tie najvýživnejšie a najviac bohaté na prospešné látky. A ešte jedna poznámka na záver. Aj keď ide o veľmi dobrý výživový doplnok, tak je losos stále iba doplnok. Organizmus psa nie je stavaný na to, aby dokázal dlhodobo fungovať iba na strave zloženej z rýb.

Komentáre k článkuPridaj komentár: