Ako a čím správne kŕmiť králika?

#Hlodavce
 
Myslíte si, že vedieť správne pokryť všetky nutričné potreby králika je hračka?
Andrej Jakubík | 1. decembra 2017 o 09:00
Ako a čím správne kŕmiť králika?

Myslíte si, že vedieť správne pokryť všetky nutričné potreby králika je hračka? S použitím hotových kŕmnych zmesí sa to možno z časti dá, ale život králika bude mať omnoho vyššiu úroveň v prípade, že sa rozhodneme pre vlastné kŕmenie, ktoré je založené na prirodzenom krmive a nie na strojom vytvorených granulách.

Zelený krm je základom celého kŕmenia králika a malo by tvoriť až 2/3 celkového príjmu krmiva. Táto strava má vynikajúce dietetické vlastnosti a obsahuje až 80% vegetačnej vody, čo dokáže králikovi veľmi dobre zlepšiť pitný režim aj počas leta. Akú vegetáciu použiť? Je to jednoduché a najčastejšie sa jedná o poľnú trávu a ďatelinovú miešanku, prípadne lucernu a kŕmne zeleniny ako je napríklad kapusta, alebo kaleráb. Králik určite nepohrdne napríklad ani vňaťou z koreňovej zeleniny, ako je mrkva, reďkovka, či petržlen. Samozrejme sa vyhýbajme chemicky ošetrenému porastu a aj porastom, kde sa vyskytujú túlavé psy a mačky. Tie sú totiž nositeľmi veľmi závažných ochorení, na ktoré je králik často veľmi vnímavý.

Suché objemové krmivo ako je seno je rovnako celoročne potrebná zložka, ktorú musí mať každý králik dostupnú. Okrem toho mu môžeme ponúknuť aj suchú ďatelinu, či lucernu. Možno si to neuvedomujeme, ale týmto krmivom zlepšujeme celkovú kondíciu zvierat.

Okopaniny a kŕmna zelenina ako je napríklad repa, či mrkva. Obe zložky obsahujú veľa potrebnej vegetačnej vody a sú dôležitým zdrojom sacharidov. Králik ale nepohrdne ani novinkami v jedálnom lístku ako sú napríklad topinambury.

Poznáte jadrové krmivá? Určite áno a vedzte, že ich zloženie tukov, sacharidov a bielkovín je vynikajúce pre mladé králiky, ktoré sú vo vývine, či pre kotné samice, ktoré už musia myslieť aj na svoje potomstvo. Patrí sem napríklad jačmeň, slnečnica, ovos, pšenica a v neposlednom rade aj skvelé ľanové semiačka. Touto zložkou určite nič nepokazíte, ale nesmie byť jednostranne založená, čo spôsobuje králikom zdravotní problémy a zníženú imunitu.

Pýtate sa na menej tradičné krmivá pre králika? Čo takto vyskúšať vetvičky topoľov, alebo brezy? Vedzte, že tejto pochúťke neodolá žiadny poriadny králik. A bonusom budú ak zdravé a dokonale obrúsené zuby.

Komentáre k článkuPridaj komentár: