Akého veku sa dožívajú papagáje?

#Vtáky
 
Aj toto je častá otázka, ktorú si položia mnohí budúci majitelia papagája
Andrej Jakubík | 12. septembra 2017 o 11:00
Akého veku sa dožívajú papagáje?

Aj toto je častá otázka, ktorú si položia mnohí budúci majitelia papagája, pretože vlastniť papagája je hlavne o zodpovednosti voči živému tvorovi, ktorí tu častokrát ostane aj po nás. Ako si povieme neskôr, tak papagáj sa v prípade niektorých druhov dožíva rovnakého priemerného veku ako človek, takže existujú prípady, kedy je dokonca potrebné myslieť na papagája aj v dedičskom konaní.

Vo všeobecnosti platí jedno základné pravidlo, ktoré hovorí, že čím väčší papagáj, tým vyššieho veku sa aj dožíva. Platí to celkom spoľahlivo aj keď sa sem tam nájdu nejaké výnimky. Napríklad andulka sa vo voľnej prírode dožíva veku približne 5 rokov, čo je oproti veku v zajatí veľmi málo. Jej priemerný vek v zajatí dosahuje okolo 12 až 15 rokov. Všetko však záleží na potrave, životných podmienkach a genetickej výbave konkrétneho jedinca. Najvyšší zdokumentovaný vek andulky je 27 rokov, čo iba dokazuje, že každý jedinec je iný a niekedy sa vyskytne operenec, ktorý zbúra všetky tabuľky.

Podobne je na tom s vekom aj agapornis, ktorý sa dožíva veku okolo 12 až 15 rokov, ale pri dobrej starostlivosti nie je výnimkou ani vek okolo 18 rokov. V prípade agapornisa však zohráva veľkú úlohu rozmanitá potrava a predovšetkým spoločnosť svojho druhu, ktorá zaženie jeho depresie. Ako je na tom s vekom korela? 20 až 25 rokov v prípade tohoto austrálskeho krásavca nie je žiadnym problémom, ale občas sa objaví korela s vekom 32 rokov, ktorá je zapísaná aj v Guinnesovej knihe rekordov. Korela menom Sunshine sa tohto veku dožila v mestečku Albuquerque v Novom mexiku.

Možno tomu neuveríte, ale kakadu v tomto video má presne 89 rokov, čo je skutočne krásny vek. Čo je ešte viac pozoruhodné, tak to na ňom skoro vôbec nie je vidieť a v podstate vyzerá ako bežný kakadu, ktorý iba pred zopár dňami oslávil 10. narodeniny.

Aj tieto videá sú dôkazom toho, že vek papagája je iba číslo a nikdy nemôžeme vychádzať z priemerných vekových tabuliek pre konkrétny druh operenca. Často sa totiž objaví papagáj, ktorý tieto tabuľky roztrhá na márne kúsky.

Komentáre k článkuPridaj komentár: