Aké sú rozdiely medzi domácou a túlavou mačkou?

#Mačky
 
...mačka domáca funguje v kruhu svojej rodiny, ktorá stimuluje jej činnosť, tak mačka túlavá, či mačka divoká tieto mantinely nepozná a má tak možnosť chovať sa viac inštinktívne...
Andrej Jakubík | 5. júna 2018 o 08:02
Aké sú rozdiely medzi domácou a túlavou mačkou?

Zatiaľ čo mačka domáca funguje v kruhu svojej rodiny, ktorá stimuluje jej činnosť, tak mačka túlavá, či mačka divoká tieto mantinely nepozná a má tak možnosť chovať sa viac inštinktívne. Čo robí divoké mačky divokými a čo naopak robí tie domáce domácimi? Poďme to spolu zistiť!

Mačky nezávislé

Toto označenie sa používa na pomenovanie mačiek, ktoré unikli z domáceho prostredia v snahe oslobodiť sa od svojich vlastníkov. Ich predkovia boli domestikovaní, ale oni sa rozhodli pre nezávislý život mimo človeka. niekedy sú označované aj ako divé mačky. Žijú v menších skupinách a nájdeme ich predovšetkým na okrajoch väčších miest.

Mačky túlavé

Mnoho ľudí ich hádže do jedného vreca spolu s mačkami divokými, ale nie sú to tak celkom rovnaké mačky. Túlavé mačky stratili svojho majiteľa alebo boli opustené. Zdržujú sa zväčša v blízkosti človeka, ktorému dôverujú a nemajú snahu a potrebu sa zdržovať v skupinách. Časom sa však aj z nich môžu stať mačky nezávislé.

Mačky divoké

Za divoké prostredie sa označuje prostredie divokej prírody, kde sa nevyskytujú domestikované zvieratá a vplyv človeka je tu buď žiadny, alebo minimálny. Zaraďujeme sem druhy ako je napríklad Rys, alebo Ocelot. Divoké druhy mačiek sa vyskytujú v Európe, Ázií a Afrike. V žiadnom prípade medzi ne nezaraďujeme mačky, ktoré boli v minulosti domestikované a stratili svoje spojenie s človekom. Či už dobrovoľne, alebo nie.

No a na koniec tu máme mačku domácu, ktorá ako jej názov napovedá, má domov, rodinu, prístup k jedlu, vode a zábave podľa želania a aj napriek tomu často neodmietne ponúknutú slobodu a zvolí si útek. Každoročne, po celom svete vyhlasujú milióny zúfalých majiteľov stratených mačiek pátranie po svojich miláčikoch v nádeji, že sa ich osudy znova spoja.

Mačka je stále tvor, ktorý si uchováva vo svojom vnútri istú formu divokosti a nikdy neviete, kedy sa rozhodne poslúchnuť svoje inštinkty.

Komentáre k článkuPridaj komentár: