Aké sú najlepšie pochúťky pre psov?

#Psy
 
Existuje mnoho druhov odmien, alebo pochúťok pre psov, ktoré môžeme nájsť v špecializovaných obchodoch a supermarketoch...problém však je...
Andrej Jakubík | 9. júna 2019 o 21:00
Aké sú najlepšie pochúťky pre psov?

Existuje mnoho druhov odmien, alebo pochúťok pre psov, ktoré môžeme nájsť v špecializovaných obchodoch a supermarketoch. Ale rovnako tak mnoho z nich môžeme nájsť aj vo vlastnej domácnosti. Problém sa objaví vtedy, keď si musíme vybrať. Môže môj pes jesť rovnaké potraviny ako ja? Čo sa odporúča použiť ako odmenu pri tréningu?

Ak chcete odpovede na tieto otázky, čítajte ďalej.

Čo odporúčajú veterinári?

V prvom rade je dôležité poznamenať, že nie všetky potraviny, ktoré sú zdravé pre ľudí, sú zdravé aj pre psov. Niektoré z nich sú zakázané, alebo by mali byť obmedzené na minimum, mnohé z nich sa však nikdy nemôžu dostať do tela psa vôbec.

Pamätajte si, že obezita u psov je skutočný a veľmi častý problém, ktorý sa podpisuje pod množstvo predčasných úmrtí psov na celom svete. To je niečo, čo by ste mali mať na pamäti pri výbere pochúťky pre psa. Napríklad, ak sa rozhodnete kúpiť komerčne vyrobenú pochúťku, neváhajte skontrolovať zloženie a kalórie.

Dôležité je, že pri použití pozitívneho posilnenia so svojím psom by ste to mali robiť s mierou a naučiť sa ho odmeňovať pohladením, alebo pochvalou. Snažte sa tiež odmeňovať psa v malých množstvách. Pamätajte si, že ich nekŕmite, ale odmeňujete.

Pri výcviku základnej poslušnosti psa, je najlepšie mať po ruke pochúťky a odmeny, ktoré dokážu učenie veľmi urýchliť. Hoci pochúťky nie sú jediný typ motivácie, ktoré existujú (hovorili sme aj o hladení alebo láskavých slovách), zvyčajne si ich pes cení najvyššie..

Použitím tejto pozitívnej výstuže uvidíte, ako sa váš pes učí efektívnejšie a spomína na svoje skúsenosti z minulého cvičenia.

Ako odmeniť psa počas tréningu

Je veľmi dôležité meniť typ odmeny a to nielen pre vyváženie doplnkov ich stravy, ale aj pre udržanie záujmu vášho psa. Mali by ste zistiť, ktoré dobroty váš pes uprednostňuje a podľa toho ich zoradiť od tých najviac cenených po tie najnižšie. Čím vyššia motivácia, tým vyšší výkon.

Ak chcete už iba precvičovať povely, ktoré už má pes zvládnuté, je najlepšie používať tie menej cenené. Naopak, ak sa snažíte pomôcť vášmu psovi prekonať strach, naučiť ho niečo veľmi komplikované, alebo sa snažíte, aby sa sústredil v novom prostredí, budete potrebovať niečo, čo si pes veľmi cení. Teda dobrotu najvyššej hodnoty.

Aké odmeny pre psa si mám vybrať?

Samozrejme si doplnky stravy môžete kúpiť v obchodoch s domácimi zvieratami alebo v supermarkete. Dokonca už aj v najzákladnejších supermarketoch je dnes možné nájsť psie dobroty. Odporúčame však tie, ktoré sú vysoko kvalitné, organické a prírodné. Ak sa budete orientovať iba podľa ceny, urobíte chybu. Menej kvalitné doplnky stravy pre psa môžu viesť k jeho nadváhe, alebo ku hnačkám.

Výber je dnes obrovský a nájsť môžete napríklad exkluzívne pochúťky pre šteniatka alebo pre starších psov, psov v strednom veku, alebo špeciálne pochúťky pre psov s nadváhou, ktoré sú menej kalorické. Prípadne sú k dostaniu aj doplnky na zlepšenie lesku srsti, alebo tie, ktoré sú určené pre psov so zdravotnými problémami, ako sú psi s dermatitídou.

Čo sa však stane, ak nechceme našim psom ponúknuť komerčné pochúťky? Existujú zdravé domáce pochúťky? Povieme si o nich niečo viac!

Domáce zdravé pochúťky pre psov (aj mačky)

Nie vždy je nevyhnutné ísť do predajne, aby ste mohli kúpiť pochúťku pre psov. Možno aj bez toho, aby ste to vedeli, už máte niektoré vo svojej kuchyni. A navyše sú úplne prirodzené a z pohľadu psa chutné.

Mrkva, jablká, hrušky alebo zelené fazuľky sú vynikajúce dobroty. Tieto ovocie a zelenina majú veľa vlákniny, sú chrumkavé a majú pre psa zaujímavú chuť, čo z nich robí praktickú a lacnú pochúťku. Môžete im ponúknuť surové alebo varené.

Pečeň . Jednoducho nakrájajte na pásy kus hovädzej, či kuracej pečienky a na panvici na miernom plameni bez soli upečieme. Pes podobné prekvapenia miluje a okrem toho, je pečeň bohatá na taurín. A preto je vhodná pre psov, ktorý trpia poruchami srdca.

Čučoriedky, jahody a maliny. Tieto červené plody ponúkajú prírodné antioxidanty a navyše sú z pohľadu psa veľmi chutné!

Kuracie mäso, morčacie mäso, hovädzie mäso alebo ryby, či už varené, pečené, dusené ... Nezabudnite sa vyhnúť soli a koreninám, ako aj kostiam a tŕňom (hlavne ryby).

Banán, či melón. Aj keď by sme nemali tieto pochúťky príliš oužívať, vzhľadom na ich vysoký obsah cukru, tak tieto plody sú zvyčajne veľmi dobre prijímané psom. Nesmie sa však z ich podávania stať pravidlo.

Psy sa vo všeobecnosti prispôsobujú podmienkam a zvykajú si na rôzne nové druhy potravín. Naučte psa jesť všetky druhy ovocia a zeleniny. Je to pre nich veľmi pozitívna a zdravá skúsenosť.

Čomu by sme sa mali vyhnúť?

Je dôležité si uvedomiť, že existujú aj zakázané potraviny pre psov, ktoré by nikdy za žiadnych okolností nemali byť ponúknuté ako odmena. Pripomíname vám tie najznámejšie:

• čokoláda

• Čaj

• káva

• mlieko

• droždie

• alkohol

• Cibuľa

• hrozno

• Hrozienka

• Soľ

• Orechy

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: