Aké akvárium potrebuje zlatá rybka?

#Ryby
 
Malá, nenáročná, odolná a často krát aj „lacná“ prvá skúsenosť so zvieratami. Tento druh ryby má povesť nenáročného domáceho miláčika a to až do chvíle, keď z ničoho nič uhynie.
Andrej Jakubík | 10. októbra 2018 o 08:00
Aké akvárium potrebuje zlatá rybka?

Zrejme najpopulárnejšie prvé zviera v detských rukách je práve ryba. Malá, nenáročná, odolná a často krát aj „lacná“ prvá skúsenosť so zvieratami. Prvenstvo medzi obyvateľmi malých akvárií má celkom iste zlatá rybka. Tento druh ryby má povesť nenáročného domáceho miláčika a to až do chvíle, keď z ničoho nič uhynie. Životnosť zlatej rybky je v akváriu priemerne na hranici jedného roka a to aj napriek tomu, že sa bez problémov dokážu dožiť 20 rokov a ani to nie je jej maximálny dosiahnuteľný vek. Hlavným dôvodom toho, že zlatá rybka trpí v umelých podmienkach je to, že je držaná v stiesnených a nevyhovujúcich akváriách.

Pre svoje aktívne správanie a plávanie potrebuje pár bežných zlatých rybiek nádrž o veľkosti minimálne 150 až 200 litrov. Samozrejme hovoríme o dospelých jedincoch a nie o mláďatách vo veku niekoľkých mesiacov, ktoré sa bežne predávajú v predajniach so zvieratami. Práve preto sú tieto ryby vhodné skôr do záhradného jazierka, ktoré poskytuje dostatok priestoru pre celú skupinu, nakoľko je karas veľmi spoločenská a zvedavá ryba.

Do akváriových podmienok je vhodná tzv. „Fancy“ tvarová forma, ktorá sa vyznačuje dvojkrídlovým rozdvojením chvostovej plutvy. Rozhodne však zabudnite na mýtus o tom, že táto ryba zvládne podmienky v guľatom akváriu. Na jednu dospelú závojnatú zlatú rybku si pripravte minimálne 80 až 120 litrov vody.

Ale prečo potrebuje zlatá rybka toľko priestoru?

To, čo si mnoho ľudí neuvedomuje, keď si kupujú jednu z tých malých zlatých rybiek v predajni, je fakt, že sa jedná iba o mláďa! Jej skutočná potenciálna veľkosť v dospelosti je okolo 40 centimetrov a dokonca aj viac. Jeden z najväčších mýtov, ktoré kolujú v akvaristike hovorí o tom, že ryba sa veľkostne prispôsobí veľkosti prostredia v ktorom sa pohybuje. Tento mýtus rozhodne nie je založený na pravde a vychádza iba z laického pozorovania. Rast ryby v malom akváriu s skutočne po čase zastaví na istej veľkosti a ryba už naďalej nezvyšuje svoju veľkosť, ale je to iba klam. Jej vnútorné orgány sa neprispôsobia nikdy a preto po čase prichádza k ich deformáciám a preplneniu telesných dutín. Koniec v podobe predčasnej smrti ryby nastáva najčastejšie v dôsledku poškodenia chrbtice, ktorá sa týmto zdeformuje najčastejšie do tvaru písmena S. Zlatá rybka nie je vhodná do každého akvária. Ak jej nedokážete poskytnúť potrebný priestor, tak by ste sa mali poobzerať po inom druhu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: