Aká je najlepšia strava pre kanárika?

#Vtáky
 
Starostlivosť a kvalitná strava vášho domáceho maznáčika je jednou z vašich hlavných povinností ako vlastníka.
Andrej Jakubík | 13. júna 2019 o 19:47
Aká je najlepšia strava pre kanárika?

Mnohí ľudia kanáriky (Serinus canaria) doslova milujú. Prečo? Tieto okrasné vtáky sa dajú pomerne ľahko chovať a navyše sú to zjavom krásne a svojim spevom veselé stvorenia. Poskytnutie tej najlepšej stravy kanárikom je základnou súčasťou starostlivosti, pretože strava priamo ovplyvňuje kvalitu ich operenia aj spevu.

Starostlivosť a kvalitná strava vášho domáceho maznáčika je jednou z vašich hlavných povinností ako vlastníka.

Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, aká je najlepšia strava pre vášho kanárika.

Najlepšie krmivo pre kanáriky?

Kanáriky sú zvieratá, ktoré sa vo voľnej prírode živia zrninami a rôznymi semenami, ktoré nájdu vo svojom prostredí. To ale platí iba pre dospelých kanárikov, pretože mláďatá musia byť v zajatí kŕmené špeciálnou stravou, ktorá je založená na vaječnom základe. Dnes tieto vaječné zmesi nie je problém zakúpiť v každom dobrom obchode. Okrem zloženia sa ale pozerajte aj na balenie a verte skôr výrobkom, ktoré sú vákuovo zabalené.

Odborníci a dnes aj amatéri si často miešajú vlastné krmivá pre vtáky a preto hľadajú samostatné a vysoko kvalitné semená. Najlepšie sú tieto:

• Ľan

• Semená reďkovky

• Šalátové semená

• Niger

• ovos

• Konopné semeno

Aká je najlepšia zelenina a ovocie pre kanáriky?

Čerstvá zelenina a ovocie sú životne dôležité pre každého vtáka, pretože poskytujú veľa vitamínov, ktoré priamo ovplyvňujú ich vitalitu a imunitu.

Kanárika môžete kŕmiť ovocím a zeleninou 3 až 5 dní v týždni, a čím rozmanitejšie, tým lepšie. Medzi tie najlepšie druhy ovocia a zeleniny pre kanáriky patrí napríklad:

• Šalát

• Čakanka

• Roketa

• Mrkva

• Jablko

• Uhorka

Vápnik pre kanáriky

Tento významný doplnok stravy musíte pridávať do stravy kanárika, najmä počas obdobia rozmnožovania. Je to však potrebný prvok aj v iných fázach života kanárika.

Existujú rôzne spôsoby, ako podávať doplnkový vápnik exotickým vtákom a tým najčastejším z nich sú známe sépiové kosti a drvené lastúry.

Váš operený miláčik by mal mať vždy prístup k týmto prírodným zdrojom vápnika, pretože doplňujú jeho výživové potreby a sú nevyhnutné pre zdravý zobák. Tieto produkty sú bežne k dostaniu a možno ich nájsť v každom dobrom obchode so zvieratami.

Mnohí chovatelia odporúčajú aj miešané drviny, čo znamená zmes ustricových lastúr, sépiovej kosti a drveného vápenca, ktorá sa potom zmieša s klasickým vtáčím krmivom. Prímesi vápenca pomáhajú kanárikom aj s trávením, podobne ako je to aj u iných zvierat.

Vetvičky a konáriky

Ďalším skvelým spôsobom, ako kreatívne nakŕmiť svojho kanárika a zároveň zabaviť jeho myseľ, je dať mu do klietky konáre, vetvičky a klasy obilia, prípade komerčne vyrobené tyčinky s rôznymi semenami, či ovocím.

Môžete ich umiestniť do klietky za pomocou konzol tak, aby zostali pevne na svojom mieste. Sú skvelým doplnkom výživy pre kanárika, ktorého budú zároveň aj motivovať k pohybu. Tieto tyčinky sú pre kanáriky veľmi prospešné, pretože simulujú stravovanie prirodzenejším spôsobom ako v prípade klasickej misky s krmivom.

Tento produkt môžete nájsť v obvyklých obchodoch so

Koľko vody potrebujú kanáriky?

Voda je nevyhnutná pre všetky zvieratá a to vrátane kanárikov. Váš kanárik musí mať vždy po ruke misku čerstvej a čistej vody, aby si udržal svoje zdravie.

Do klietky môžete pridať aj malú kúpeľničku, pretože kanárik sa veľmi rád kúpe. Pomáha mu to v náročnom období preperovania zvládať nepríjemný pocit výmeny peria. Okrem kvality peria má voda vplyv aj na prevenciu parazitov. A samozrejme je to pre kanárika aj veľmi zábavná aktivita.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: