Aká je ideálna strava pre papagája?

#Vtáky
 
“ktorá je tá najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svojho papagája?"
Andrej Jakubík | 31. augusta 2018 o 08:25
Aká je ideálna strava pre papagája?

Otázka znie “ktorá je tá najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svojho papagája?" Odpoveďou na túto otázku je samozrejme kŕmenie papagája tou najlepšou stravou! Prečo je to tak? Pretože bez dobre vyváženej stravy, bude zdravie papagája nielen postupne klesať, ale všetky nedostatky vitamínov sa prejavia ako choroby, ktoré celkom určite skrátia život vášho papagája.

Iný kraj, iný mrav

Ideálna strava pre papagája sa v mnohom odlišuje v závislosti od toho, ktorú oblasť papagáj obýva. Zástupcovia rodiny papagájov sú vo svojej strave často zameraný na rastlinnú stravu, čo znamená, že podstatnú časť svojej stravy získavajú z rastlín. Sú to hlavne orechy, semená, ovocie, zelenina, ale aj samotná zelená časť rastliny, či dokonca kôra. Samozrejme aj tu existujú špeciálne skupiny papagájov, ktoré sú potravinovo zamerané na určitú potravu. Nie je nič výnimočné ak papagáj vyhľadáva napríklad nektár, alebo hmyz.

Zelenina a ovocie

Čerstvé potraviny ako je ovocie a zelenina, by sa mali papagájovi podávať denne. Pre väčšinu druhov by suchá strava mala predstavovať približne 65-80% celkového denného príjmu potravy. Zelenina môže tvoriť 15-30%.

Zelenina poskytuje papagájovi bohaté množstvo vyvážených živín, preto s jedná o hodnotné krmivo. Ale naproti tomu ovocie, ktoré je rovnako výživné, má jednu nevýhodu vo vysokom obsahu cukru. Preto by mala denná kŕmna dávka obsahovať približne iba 5% ovocia. Napríklad hrozno papagáje milujú, pretože je sladké, ale jeho úžitok v strave papagája je mizivý. Kukurica a hrášok síce tiež spadajú do rovnakej kategórie ako ovocie, ale pridanie tejto „cukrovej zeleniny“ do kŕmnej dávky raz za čas neublíži.

Granuly

Granuly, sú moderným trendom v chove papagájov a získavajú si čoraz viac priaznivcov, ktorí oceňujú nenáročnosť ich skladovania a skrmovania.

Pri výbere tej správnej značky granúl vždy hľadajte tie najlepšie prísady s vysokým obsahom kvalitných bielkovín a nízkym podielom tuku a sacharidov. Je celkom možné, že budete musieť vyskúšať niekoľko značiek, pokiaľ nájdete tú pravú, ktorú bude váš papagáj akceptovať. Niektoré druhy farebných peliet by sme však skúšať nemali kvôli farbivám a pridanému cukru. Vždy existuje alternatíva, ktorá sa dá považovať za zdravšiu.

Zrniny, strukoviny a cestoviny?

Premýšľali ste niekedy o kŕmení vašich papagájov cestovinami? Výživné, celozrnné alebo zeleninové cestoviny sú ideálnym doplnkom stravy vášho papagája. Hnedá ryža, varený jačmeň a quinoa sú na tom z nutričného hľadiska tiež veľmi dobre. Pridanie novej zložky do bežného jedla dokáže v papagájovi prebudiť zvedavosť a nové chute. Váš papagáj by mohol bez problémov konzumovať špenát zmiešaný s hnedou ryžou aj napriek tomu, že by obe potraviny odmietol ak by ich dostal oddelené. Pamätajte si však, že podobné doplnky sú stále iba doplnky a nemali by sme ich ponúkať každý deň.

Semená sú základ! Väčšinou...

Nie všetky operence by mali dostávať v strave semená. Problémom je aj fakt, že existuje na výber množstvo zmesí semien, ktoré sú síce naplnené vitamínmi, ale neexistujú žiadne predpisy na ich skladbu, čo znamená, že môžu obsahovať čokoľvek. Často sa stáva, že semená ležali v sklade už dlho pred tým, ako ste si ich kúpili a ich kvalita tým veľmi utrpela. Navyše je veľmi vhodné kontrolovať, čo vlastne kupujeme. Ak je poškodená ochranná atmosféra, prípadne v krmive vidíte hmyz, tak nič neriskujte a z obchodu radšej odíďte s prázdnym košíkom. Ak je totiž semeno znehodnotené, tak je jeho výživová hodnota nulová. Veľmi dobrý spôsob, ako si otestovať semeno z obchodu, je pokúsiť sa ho nechať vyklíčiť. Je v podstate jedno, či to urobíte s pomocou vlhkej handričky alebo papierovej utierky. Ak semeno vyklíči, znamená to, že je v poriadku.

Kŕmenie domáceho vtáctva správnou potravou je nevyhnutné pre ich dobré zdravie a dlhý spokojný život. Vyvážená strava zabráni mnohým problémom ako v oblasti zdravia, tak aj správania. Nikdy nie je príliš neskoro na to aby ste svojmu operencovi ukázali cestu zdravej výživy. Dlhý život je iba jeden z benefitov, ktoré zo sebou táto zmena prináša.

Komentáre k článkuPridaj komentár: