Aj rybky môžu dostať rakovinu

#Ryby
 
Aj keď si človek myslí, že toto ochorenie sa týka iba jeho, nie je ani zďaleka pravda.
Andrej Jakubík | 30. júla 2015 o 08:25
Aj rybky môžu dostať rakovinu

Stretávajú sa s ním aj akvaristi. Predovšetkým chovatelia, ktorí majú v akváriu dlhoveké ryby. Rakovina totiž nevzniká zo dňa na deň, ale vyvíja sa postupom času. Preto niektoré ryby zahynú v dôsledku vysokého veku ešte predtým, ako sa u nich prejavia prvé príznaky. Toto je dôvod, prečo sa najčastejšie toto ochorenie objavuje pri dlhovekých rybách.

Ako sa prejavuje rakovinu u rýb?

Ryba chradne, aj napriek tomu, že prijíma potravu. Jej telo viditeľne trpí podvýživou. Veľmi častá je aj anémia a v poslednom štádiu aj nechutenstvo. Toto ochorenie je u rýb dané geneticky a je neprenosné z ryby na rybu, takže nie je potrebná karanténa. Ako však určite tušíte, táto choroba je neliečiteľná, a preto všetko sa sústreďuje iba na prevenciu.

Prevencia

Tá spočíva v podávaní kvalitnej stravy bohatej na vitamíny a zamedzení podávaniu jednostrannej potravy, ktorá vyvoláva zaťaženie organizmu. Dobrá prevencia je aj podávanie prirodzenej potravy. Nezabúdajme na riasy, ovocie a zeleninu.

Rakovina nie je v prípade rýb časté ochorenie. Chovatelia ho však zamieňajú s ochorením tráviaceho traktu a s napadnutím cudzopasníkom. Ak liečba nezaberá, tak zvážte aj túto alternatívu. Navyše, ak sa na rybe objavia výčnelky, prípadne vydutiny, ktoré signalizujú rast nádorov, je potrebné zvážiť jej eutanáziu.

Prevencia je teda najmä v kvalitnej strave. Odporúča sa raz za čas spestriť jedálny lístok napríklad o cesnak, alebo dokonca ovocie. Napríklad mnoho druhov rýb s chuťou prijíma vodný melón, alebo marhuľu, nakrájanú na malé kúsky. Nezabudnite, že aj pri rybách platí staré známe "ste to, čo jete".

Komentáre k článkuPridaj komentár: