Aj psík môže dostať úpal

#Psy
 
Pes, rovnako ako človek môže byť postihnutý nahromadením tepla v organizme. A nepotrebuje k tomu ani priame slnko.
Andrej Jakubík | 23. júla 2015 o 08:04
Aj psík môže dostať úpal

Úpal je stav organizmu, kedy telo nie je schopné odvádzať prebytočné teplo. Toto teplo sa v organizme hromadí a postupne zasahuje vnútorné orgány. Následky pri neliečení takéhoto stavu môžu byť fatálne.

Priame slnko nie je potrebné

Priame slnečné lúče nie sú potrebné k tomu, aby v tele psíka vznikol podobný stav. Teplo, ktoré si šíri z okolia má rovnaké účinky na telo psíka ako priame slnko. Asfaltové cesty, betón alebo rozpálené auto. Toto všetko patrí medzi rizikové faktory. Preto je omyl, ak si niekto myslí, že v tieni je psík v bezpečí.

Ako sa úpal prejavuje?

Prvý príznak je vyčerpanosť psíka. Ťažšie dýchanie. Rovnako aj silné slintanie, prípadne silne červený jazyk. Zasiahnuté sú aj črevné bunky, preto môže nastúpiť aj zvracanie, prípadne hnačka. Krv je pri prehriatom psíkovi hustá a preto je to záťaž predovšetkým na srdce a mozog. Ak sa stav psíka nerieši, tak jedno z posledných štádií je kóma a celkové zlyhanie organizmu.

Teplota je indikátor

Normálna teplota psíka by mala byť niečo nad 38 stupňov Celzia. Pri úpale sa teplota dokáže vyšplhať aj na viac ako 40 stupňov Celzia, čo je už tesne pri hranici možného trvalého poškodenia organizmu. Teplotu samozrejme meriame v konečníku.

Prvá pomoc

Okamžité premiestnenie psíka na pokojné a chladné miesto. Čerstvá čistá voda je základom. Telo psíka môžeme ovlažiť priložením mokrého uteráka na brušnú časť. S mierou sa dajú použiť aj vrecká s ľadom. Ak sa stav nezlepší, tak okamžite vyhľadáme veterinára, ktorý urči ďalší postup. Väčšinou sú to infúzie na zvrátenie dehydratácie a v niektorých prípadoch aj výplach žalúdka studenou vodou. Veterinár zároveň určí aj mieru poškodenia vnútorných orgánov.

Viac sa o tom, ako môžete pomôcť štvornohému miláčikovi prežiť teplo, sa dozviete v článku:. Ako správne schladiť psíka

Prevencia nad zlato

Samozrejme platí, že ostré slnko na poludnie je pre psíka dlhodobo neúnosné. Vychádzky so psíkom preto presúvame na skoré ranné hodiny a na večer, keď slnko ustúpi. Svoju úlohu zohráva aj farba psíka. Ako iste vieme, tak tmavo sfarbené psíky sú na prehriatie háklivejšie ako tie s bielou srsťou. Miska s vodou a možnosť prístupu na chladné tienisté miesto, sú stále základom spokojného psieho leta. Psíkom s dlhou srsťou skrátime ich srsť na približne 3-4 centimetre. Nie je vhodné ich vystríhať úplne na kožu, pretože potom je tu riziko popálenia pokožky od slnečného žiarenia. Psíka počas horúčav fyzicky nezaťažujeme a doprajeme mu oddych.

Zaparkované auto

Každoročne zomrie obrovský počet psíkov na následky prehriatia organizmu v zaparkovanom aute. Nikdy nenechávajte psíka počas horúcich dní ani na niekoľko minút v odstavenom aute. Teplota v uzavretom priestore stúpa raketovo. Nespoliehajte sa na stiahnuté okienko, ktoré dokáže znížiť teplotu iba o niekoľko stupňov. Ak neveríte, tak je tu jednoduchý návod na overenie. Zaparkujte počas leta na slniečku, stiahnite si okienko o 10 centimetrov a vypnite motor auta. Jedna minúta v tomto pekle, je ako večnosť.

Komentáre k článku


 • Tulenik, 28. júla 2015 o 05:50
  Psa NESTRIHAŤ, krycia srsť má svoj význam.
  Jasné, že v "salónoch" urobia zákazníkovi čokoľvek, čo si zavelí - prachy nesmrdia - ale z biofyzikálneho hľadiska je to blbosť.
  Ak máte dlhosrsťáka, tak hlavne vyčesávať, vyčesávať, vyčesávať - aby nebola pouzlená až splstnatená podsada (jasne že pes by mal na leto podsadu pustiť, ale napr. moja potvora má nejako rozhodený rytmus pĺznutia a na rozdiel od jej mamky, ktorá v ZA vypĺzne do letnej srsti už v marci, zhadzuje až v júni, čo je v BA overkill).


 • Moderator, 29. júla 2015 o 13:08
  Ďakujem za komentár Tulenik.
  Samozrejme srsť má svoju nenahraditeľnú funkciu. V dnešnej dobe má však mnoho majiteľov psíkov predstavu o tom, že ak ho nechajú na leto ostrihať, tak mu bude na slniečku lepšie. Povinnosť, vyčesávať srsť, si mnoho psíčkarov uvedomí až po kúpe psa. Ak sa srsť vyčesáva často a pravidelne, tak to skutočne veľa času nezaberie.Pridaj komentár: