Aj papagáje mávajú nočné mory!

#Vtáky
 
Výskum už dávnejšie dokázal, že vtáky snívajú, ale doteraz sa nepodarilo preukázať, že majú aj nočné mory. Výpovede skúsených aj laických chovateľov však dávajú tejto domnienke za pravdu.
Andrej Jakubík | 3. októbra 2018 o 18:44
Aj papagáje mávajú nočné mory!

Nočné mory v prípade papagájov sa vyskytujú pomerne často. Hlavne u mladých jedincov, nie sú tieto prípady až tak odlišné od tých, ktoré môže zažiť človek. Majitelia papagájov tak riešia veľký problém. Prebudenie vystrašeného papagája uprostred noci sa často končí iba jeho nekoordinovaným hádzaním o dno klietky, ale niekedy má tento šok pre papagája aj fatálne následky.

Výskum už dávnejšie dokázal, že vtáky snívajú, ale doteraz sa nepodarilo preukázať, že majú aj nočné mory. Výpovede skúsených aj laických chovateľov však dávajú tejto domnienke za pravdu.

Papagáje držané vo vnútorných podmienkach v byte, či dome trpia strachom rovnako ako tie, ktoré sú chované vo vonkajších podmienkach. Nie je pritom rozdiel, či je papagáj osamote, alebo v skupine. V prostredí divokej prírody sa papagáje na noc vracajú na svoje nočné stanovisko, ktorým je najčastejšie úkryt v stromoch a skalách.

Príčiny strachu u papagájov

Nie je vždy ľahké presne zistiť, čo papagája trápi, pretože papagáj nám to nedokáže povedať, zatiaľ čo dieťa môže plakať, že pod posteľou je netvor. Príčin môže byť mnoho, ale povieme si iba o tých najčastejších...

- Svetlomety z premávky automobilov v noci

- Hmyz, ako napríklad muchy, osy, nočné motýle, alebo pavúk, ktorý prejde papagájovi po nohe

- Niektorý hmyz dokonca vydáva aj zvuky a to je pre papagája veľmi „strašidelné“

- Nepríjemné zvuky vydávajú aj hlodavce, ktoré sú predovšetkým nočnými tvormi, ale vyplašiť papagája dokáže aj pes, či mačka

- V podstate môžeme považovať akýkoľvek náhly zvuk z pohľadu papagája za veľmi nepríjemný

Čo sa stane počas náhleho prebudenia?

- Papagáj často spadne zo svojho bidla

- Rozhadzuje krídlami po dne klietky

- Papagáj je často v tomto okamihu agresívny na hračky, misky a dokonca aj na ruku človeka

- Niekedy dochádza k poraneniu krídla, či oblasti hlavy

- Ak papagáj spadne veľmi nešťastne, tak sa dokáže vážne poraniť

Zlomené krídlo

Najhorší scenár je zlomené krídlo. V takom prípade čím skôr navštívte veterinára, aby nastavil liečbu zlomeniny. Krídlo sa musí fixovať a v prípade otvorenej rany aj dezinfikovať. Zlomené krídlo sa dokáže zahojiť do pôvodného stavu a nemala by byť obmedzená hybnosť a schopnosť lietania. Vo voľnej prírode je takto poranený operenec vydaný napospas dravcom.

Ak dôjde k zlomeniu, či poškodeniu peria na letkách, je nutné takto poškodené perie odstrániť. Buď si na tento úkon trúfnete sami, alebo zverte svojho miláčika do rúk veterinárovi. Rana, ktorú za sebou zanechá obyčajne pierko dokáže totiž pôsobiť ako vstupná brána pre infekcie. Nebezpečné a to hlavne u malých vtákov je aj krvácanie, ako následok pádu. Dokonca sa stáva, že operenec pri nešťastnom páde a otvorenej neprežije a uhynie na šok a vykrvácanie. Musíte si uvedomiť, že napríklad pre obyčajnú andulku je kritická strata na úrovni 6 až 8 kvapiek krvi.

O preventívnych opatreniach si povieme niečo viac v budúcom článku. Dovtedy si zapamätajte, že krvácanie u papagája dokážete zastaviť napríklad aj kukuričným škrobom. Nikdy nie je na škodu mať ho doma po ruke.

Komentáre k článkuPridaj komentár: