Aj malý škrečok je veľká zodpovednosť

#Hlodavce
 
A nielen škrečok. To isté platí o akomkoľvek hlodavcovi. Máte na to, aby ste mali doma škrečka?
Andrej Jakubík | 25. decembra 2016 o 07:00
Aj malý škrečok je veľká zodpovednosť

Nastáva obdobie, kedy sa ako predmet vďaky a dôkaz toho, že nám na dieťati záleží, často dáva ako dar práve domáce zvieratko. Nikto sa však nepozastaví nad tým, či je vôbec škrečok to pravé zviera pre dieťa a či sa dokáže o škrečka postarať. Aj keď si to možno nemyslíte, tak vedzte, že škrečok toho síce nepotrebuje mnoho, ale každé naše zakopnutie sa mu môže stať osudným.

Mám na škrečka dosť času?

Áno, presne tak. Škrečok potrebuje dostatok času. Samozrejme nejde o venčenie ako v prípade psíka. Ide však napríklad o čistenie klietky, či akvária v ktorom škrečok žije. Je jasné, že ak tieto povinnosti zanedbáme, tak sa náš príbytok môže vďaka tomu premeniť na poriadne smradľavú noru. Ale nejde iba o čistenie. Návštevy veterinára v prípade choroby či úrazu, ale niekedy môže byť za ťažko aj obyčajná cesta do obchodu pre nákup krmiva.

Mám na škrečka dosť trpezlivosti?

Škrečok vyžaduje obrovskú mieru trpezlivosti, pretože často bude skúšať pevnosť nervov svojho okolia. Trpezlivý musí byť majiteľ škrečka aj v prípade, že škrečok odmieta potravu na ktorú nie je zvyknutý. Prípadne keď úplne rozhryzie svoj drevený príbytok a očakáva od človeka, že mu do jeho výbehu prinesie nový príbytok. Škrečok je často aj chronický utečenec a preto musíme byť trpezlivý aj pri jeho hľadaní v byte. Najväčšiu mieru trpezlivosti však budeme nútený podstúpiť pri jeho krotení. Niektoré jedince sú od prírody nedôverčivé a od človeka si držia odstup. Trpezlivosť však ruže prináša.

Mám na škreka financie?

Ak si myslíte, že fľaša od zaváraniny a suchý chlieb sú pre škrečka vhodné, tak sa radšej svojho sna vlastniť zviera rýchlo vzdajte. Škrečok potrebuje výbeh a ideálna je pre neho priestranná klietka a nie akvárium, kde je slabšie vetranie. Rovnako nezabudnite na kvalitné krmivo, vitamíny, doplnky stravy (ovocie, zelenina, orechy, hmyz a pod.), doplnky na hranie, kvalitná podstielka a mnoho iného. Navyše iba bežná návšteva veterinára cenou niekoľko krát prevyšuje cenu samotného zvieraťa v obchode. Je to však člen rodiny a na ceny sa nepozerá.

Tak ako je to u vás? Máte na to, aby ste mali doma škrečka?

Komentáre k článku


  • Dzenit, 15. januára 2018 o 15:42
    Mam skrecka a staram sa onho ale chcem sa opytat ci moze byt aj suseny hmyz.


  • Zvieratka, 16. januára 2018 o 08:16
    Pozdravujem Vás Dzenit.
    Samozrejme, ako potrava sa môže použiť aj hmyz. Sušený, ale aj živý. Cvrčok poľný je ideálnym doplnkom stravy. Okrem toho sa dá použiť aj sušený kôrovec menom Krivák obyčajný. V obchode ho nájdete pod označením gammarus a je to výdatný zdroj vápnika.Pridaj komentár: