Aj mačky majú alergie

#Mačky
 
Alergia človeka na mačky je dobre známa, ale rovnako tak môže mať mačka alergiu na človeka.
Andrej Jakubík | 14. januára 2016 o 14:00
Aj mačky majú alergie

Mačka, rovnako ako každý živý tvor planéty má svoje alergie, ktoré dokážu ťažko skúšať jej imunitný systém. Alergia, ako iste vieme je prehnaná reakcia tela na látky, ktoré imunitný systém považuje za nebezpečné a to aj v prípade, že sú neškodné. Príznaky sa dajú ľahko zameniť, pretože mačka ako silný tvor ich dokáže často šikovne maskovať a skrývať.

3 skupiny príznakov

Poznáme celkovo tri skupiny príznakov, ktoré nám napovedajú, že niečo nie je v poriadku. Tou prvou skupinou sú zmeny na pokožke. Pokožka je totiž podstatná súčasť imunitného systému a bráni telo. Na pokožke sa v prípade alergie dá pozorovať začervenanie a správanie mačky naznačuje, že ju pokožka svrbí. Tieto miesta môžu byť presne lokalizované alebo sa alergia môže prejavovať na celom tele. Druhá skupina alergií zasahuje dýchacie ústrojenstvo. Mačka môže mať problémy s dýchaním, kašľom, kýchaním a často sa dostavuje aj počuteľný sipot pri dýchaní. A nakoniec tretia skupina sa sústreďuje na tráviaci trakt. Príznakmi sú hnačky, nechutenstvo, nadúvanie a samozrejme aj zvracanie.

4 typy alergií

V prípade mačky rozoznávame celkovo štyri typy alergií z hľadiska ich pôvodu. Najmenej bežná je alergia kontaktná, potom nasleduje alergia na jedlo, alergia na parazity a nakoniec je tu alergia inhalačná, ktorá logicky zasahuje dýchanie.

Kontaktná alergia

Táto skupina alergických reakcií sa prejavuje väčšinou na pokožke a je to odozva napríklad na šampón, obojok proti blchám, podstielku alebo v niektorých prípadoch na vlnu. Ak odstránime elergén, tak je problém vyriešený, ale presne identifikovať pôvodcu alergie býva problém.

Alergia na parazity

Najbežnejším parazitom sú blchy. Pri pohryzení blchou, sa na pokožke zachytia jej sliny, ktoré pôsobia ako alergén. Mačka bez alergie to zvláda iba s lokálnym svrbením, ale ak má mačka na blchy alergiu, tak sa dostavuje veľmi nepríjemné a intenzívne svrbenie, ktoré ju núti k častému škrábaniu a hryzeniu postihnutého miesta. Na tomto mieste sa potom ako následok škrábania objavujú až otvorené rany, ktoré slúžia ako vstupná brána pre sekundárne bakteriálne infekcie. Liečba je samozrejme jednoduchá. Odstránenie parazitov za pomoci šampónov a obojku. Pri ťažkej alergickej reakcií sa môže injekčne podávať dávky kortikosteroidov, ktoré sa nazývajú aj kortizóny. Tieto látky pôsobia veľmi rýchlo a uľavujú mačke od nepríjemného svrbenia. Mačka našťastie vykazuje veľkú odolnosť voči vedľajším účinkov týchto liekov.

O potravinovej a inhalačnej alergií sa podrobne dozviete v samostatných článkoch, ktoré na zvieratkách pribudnú už čoskoro. Do tej doby želáme veľa šťastných chvíľ v spoločnosti Vašich mačacích pokladov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: