Aj akváriová ryba má niekedy depresie

#Ryby
 
Aj keď sa to môže javiť neuveriteľne, tak je to pravda. Aj akváriové ryby majú svoje psychické problémy.
Andrej Jakubík | 15. januára 2016 o 14:00
Aj akváriová ryba má niekedy depresie

Terčovec a jeho depresie

Ryby majú mnohé problémy duševného charakteru. Napríklad mladé jedince terčovca (Symphysodon aequifasciatus) veľmi často trpia doslova hanblivosťou. Do určitej veľkosti vyžadujú prítomnosť viacerých jedincov svojho druhu. Ak sa tieto ryby v mladosti cítia osamelé, tak sa to prejaví na ich celkovom správaní. Vyblednutá farba, odmietanie potravy a utiahnutý spôsob života sú príznaky práve nedostatku spoločnosti svojho druhu. Preto sa odporúča chovať tieto ryby v minimálnom počte 6 kusov. Ak sa začnú prejavovať uvedené príznaky, tak pri druhu S. aequifasciatus je možné použiť psychologickú pomoc v podobe druhu Cichlasoma festae, ktorá sa v mladosti veľmi podobá na druh S. aequifasciatus, ale s tým rozdielom, že jej povaha je veľmi odvážna a zvedavá. Svojim správaním tak upokojuje a osmeľuje mladých jedincov S. aequifasciatus. Ale tento druh sa dá použiť len do určitej veľkosti, pretože potom nastupuje pri druhu C. festae agresivita a aj zmena vonkajšieho sfarbenia. Je to jasný príklad medzi druhovej spolupráce, ktorých je v prírode celkom bežný.

Albíny sú agresívnejší

O neprimeranej agresivite rýb sa toho popísalo mnoho a za dlhé roky sa osvojil jeden postreh a síce že ryby albíny, alebo xantorické formy sú agresívnejšie ako ich prírodne sfarbený kolegovia. Ryby ktoré majú absenciu pigmentových buniek v prírode spravidla neprežijú, pretože ich sfarbenie priťahuje predátorov. Preto im príroda dala niečo, čo nemajú prirodzene sfarbené jedince. A to práve zvýšenú agresivitu. Musia byť jednoducho agresívnejší, priebojnejší a drzejší voči svojmu okoliu.

Na tento fakt upozorňujú chovatelia už niekoľko rokov. Nedá sa povedať, že by to bolo pravidlo, ale riziko zvýšenej agresivity je pri albínoch určite vyššie.

Ryba ako každý živý tvor má teda svoje problémy psychologického charakteru. A navyše mnoho druhov si napríklad vyberá svojich partnerov podľa veľkosti prsných plutiev. Prípadne sa krajšie samice pohybujú v spoločnosti tých menej krajších, aby na seba nepútali pozornosť samčekov. Ale o týchto postrehoch sa viac dočítate v ďalších článkoch.

Komentáre k článkuPridaj komentár: