Agresívny králik

#Hlodavce
 
Ako zastaviť agresivitu v prípade králika?
Andrej Jakubík | 13. júna 2016 o 13:00
Agresívny králik

Ťažko tomu uveriť, ale aj tak milé a priateľské zvieratko akým je práve králik sa môže v okamihu zmeniť na agresívne zviera, ktoré dokáže uhryznúť, poškriabať, kopnúť alebo inak ublížiť človeku či iným zvieratám. Čo ho k tomu vedie?

Dôvod agresivity

Ak opomenieme zdedenú agresivitu, ktorú má králik niekedy v génoch, tak existujú celkovo tri hlavné dôvody, pre ktoré dokáže byť králik agresívny. Tým prvým je bolesť. Ak sa z ničoho nič prejaví agresivita, tak skontrolujte zdravotný svat svojho králika a presvedčte sa, že je s ním všetko v poriadku. Bolesť, ktorú pociťuje pri zranení sa totiž často premietne do zvýšenej agresivity. Druhý dôvod je strach. Králik sa jednoducho niečoho alebo niekoho bojí a agresivitou sa tomu snaží brániť. Môže to byť nová klietka, hračka, krmivo, či nová osoba v jeho blízkosti, ktorá mu prekáža. A nakoniec tým tretím dôvodom je snaha o prevzatie Vašej funkcie alfa králika. Králik totiž vo voľnej prírode žije v prísnej hierarchií a ak má dosť odvahy, tak sa vždy môže pokúsiť prevziať vám vašu pozíciu.

Ako reagovať na agresivitu?

V prvom rade je potrebné povedať ako nereagovať. V žiadnom prípade králika netrestáme fyzicky, pretože tým iba vystupňujeme jeho agresívne chovanie a zničíme jeho dôveru voči Vám. V žiadnom prípade sa nesnažíme agresívneho králika odmeňovať maškrtou, aby sa upokojil. Toto sa veľmi rýchlo otočí voči nám a králik bude používať agresivitu aby dosiahol maškrtu, či iné výhody.

Králika zmeníme iba tak, že si k nám vybuduje dôveru a nebude si našu osobu spájať so strachom a stresom. Ak je králik pokojný, tak ho môžeme samozrejme odmeňovať maškrtou, ale aj pohladením a vrúcnymi slovami.

Agresívne bývajú predovšetkým samce králikov v období dospievania, kedy si logicky hľadajú svoje miesto v skupine a obhajujú svoje územie. Po tomto období "puberty" sa králik upokojí a vráti sa do starých koľají. Agresivitu nemajú zajace v bežnej výbave a vždy je to odozva na okolité podnety. Zamyslite sa napríklad, či ste mu v minulosti napríklad neublížili pri nesprávnej manipulácií? Králik si totiž veľa pamätá a iba ťažko zabúda.

Ale agresivita môže byť aj znakom omnoho radostnejšieho problému. Ak máte doma dospelú samičku, ktorú ste si napríklad priniesli z voľného chovu a začne byť zrazu agresívna a chrániť si svoje územie, tak určite popremýšľajte, či sa nebudeme musieť pripraviť na príchod malých zajačikov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: