Agresívna ryba v akváriu!

#Ryby
 
Veľkým problémom v spoločenskom akváriu býva neprimeraná agresivita niektorých rýb
Andrej Jakubík | 25. júla 2018 o 09:05
Agresívna ryba v akváriu!

Veľkým problémom v spoločenskom akváriu býva neprimeraná agresivita niektorých rýb. Nedá sa dopredu potvrdiť a ani vylúčiť či daná ryba bude, alebo nebude agresívna voči ostatným druhom. Dokonca sa to nedá určiť ani podľa druhu ryby, pretože každá ryba je unikátna v tom, že má rozdielnu povahu. Samozrejme platia určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri kombinácií rôznych druhov rýb, ale žiadne pravidlo neplatí na všetky prípady a tak sa môže stať, že druh, ktorý je v knihe opisovaný ako mierumilovný nám odrazu začne agresívne napádať ostatné ryby. To isté sa môže stať aj opačne a tak ryba ako napríklad Piraňa sa môže v niektorých prípadoch dokonca skamarátiť aj s malými druhmi rýb.

Pravidlá neplatia

Všetky pravidlá teda platia až na tie prípady keď neplatia. Ak teda v akváriu zistíme, že niektoré ryby majú ohryzené plutvy, prípadne iné poranenia tak problém treba hľadať predovšetkým v agresivite niektorých rýb. Aj s agresivitou sa dá bojovať, ale výsledky nie sú nikdy zaručené.

Jedným z možností je úplné prerobenie interiéru akvária. Týmto docielime pre ryby úplne nové prostredie v ktorom si budú môcť nanovo vytýčiť svoje teritóriá a územia. Tento spôsob je veľmi často používaný a dosahujú sa s ním dobré výsledky. Pri zariaďovaní akvária pre ryby, ktoré majú odlišnú povahu sa snažíme vytvoriť množstvo úkrytov, ktoré by mali pomôcť ako ochrana pred agresívnymi druhmi rýb.

Ak plánujeme vpustiť do akvária ryby s odlišnou povahou, tak najvhodnejšie je vpustiť slabšie ryby ako prvé, aby si mohli zvyknúť na nové prostredie. Až potom je vhodné vpustiť ryby s agresívnejšou povahou, ktoré ale budú mať nevýhodu cudzieho prostredia čo by malo narušiť ich agresívne pohnútky.

Problém je niekedy aj vo vode

Agresivita však nemusí odrážať skutočnú povahu ryby. Ryby sú nemé tvory, ktoré sa nevedia zdôveriť chovateľovi zo svojimi problémami. Preto môže niekedy agresivita znamenať aj výkrik o pomoc. Presne takto kričia o pomoc takmer všetky druhy rodu Serrasalmus (bežne chovaný druh piraní). Tieto ryby majú povesť krvilačných predátorov, ale nejeden chovateľ je dokonca prekvapený pokojnou povahou tohto druhu. Tieto ryby totiž neútočia len tak pre nič za nič. Ako náhle sa vo vode zvýši obsah dusíkatých látok, tak sa zvýši aj agresivita týchto rýb. Je to opäť veľmi účinné opatrenie matky prírody. Pretože ak sa vo voľnej prírode zvýši obsah týchto látok, znamená to samozrejme aj úbytok kyslíka a zhoršenie životných podmienok. Prežijú len tí najsilnejší a tohto hesla sa držia aj ryby, preto sa snažia zlikvidovať ostatných konkurentov, tak aby zvýšili svoje šance na prežitie. Je to kruté, ale príroda je jednoducho taká a aj toto je jeden zo spôsobov ako regulovať počet jedincov vo voľnej prírode. Ryby si tento „pud sebazáchovy“ zachovali aj v zajatí a mnoho chovateľov hovorí o tom, že ak si zaobstaráte pirane v počte napríklad 6 kusov, tak postupne prežijú len tie najsilnejšie. Zlé podmienky a zvýšený obsah dusíkatých látok sú ale hlavným dôvodom agresivity rýb tohto rodu. Ako krmivo sa často používa surové mäso, prípadne granule. Takýto druh krmiva veľmi organicky zaťažuje vodu a ak sa zanedbá pravidelná výmena vody, tak nastupuje agresivita. Po výmene vody sa ale všetko zmení a agresivita pominie.

Problémom s agresivitou sa ale môžeme vyhnúť aj správnou kombináciou rýb. Už pred nákupom si musíme o danom druhu zistiť čo možno najviac a to predovšetkým o jeho povahe. Základ úspechu je predovšetkým nekombinovať dravé a aktívne ryby s pokojnými a lenivými rybami. V literatúre sa často spomína ako príklad nevhodnej kombinácie Skalár (P.scallare) a Mrenka (P. tetrazoma), pretože Skálár je údajne napádaný Mrenkou. Mnoho akvárií ale funguje bez najmenších problémov aj keď sú tieto dva druhy chované spoločne, preto je treba každý prípad brať individuálne a nehádzať všetky ryby do jedného vreca.

Komentáre k článkuPridaj komentár: