Aerocystitis, zápal plynového mechúra u rýb

#Ryby
 
Andrej Jakubík | 21. júla 2018 o 08:45
Aerocystitis, zápal plynového mechúra u rýb

Pod týmto názvom sa skrýva infekčný zápal plynového mechúra rýb. Pôvodca tohto ochorenie je zatiaľ neznámy. Ako hlavné vnímavé druhy sa označujú kaprovité ryby, ale toto ochorenie napáda aj iné druhy.

Úloha plynového mechúra v tele ryby je nezastupiteľná. Má za úlohu udržiavať rovnováhu, zabezpečuje koordinovaný pohyb smerom hore aj dole, otáčanie do strán a umožňuje rybe zaujať postavenie vo vode.

Príznaky sú jednoznačné!

Najbežnejšími príznakmi tohto ochorenia sú nekoordinované pohyby, plávanie dole hlavou, prípadne pokladanie sa na bok. Ryba smeruje k hladine a v niektorých prípadoch aj nad hladinu. Nápadne sa zväčší aj telesná dutina a ryba vyzerá ako nafúknutá.

Toto sú vonkajšie príznaky ochorenia, ktoré sú typické len pre tento druh ochorenia a diagnóza sa dá určiť s veľkou presnosťou.

Vnútorné príznaky sú viditeľné pri pitve v podobe zmien na vnútorných orgánoch, ktoré sú zdurené a často s drobnými krvácaniami. Ale najviac postihnutým orgánom je samozrejme plynový mechúr, ktorý je posiaty krvácajúcimi ranami, jeho stena je zhrubnutá a častokrát zdeformovaná . V pokročilom štádiu choroby, môže dôjsť na niektorých miestach k prasknutiu mechúra a do telesnej dutiny sa môže dostať hnisavý výtok, ktorý sa v mechúre nahromadil.

Je nutné poznamenať, že aj po úspešnom vyliečení môžu ostať trvalé následky v podobe zdeformovaného plynového mechúra a s tým spojené ťažkosti s pohybom.

Dve formy ochorenia

Zápal plynového mechúra môže prebiehať v dvoch formách a to v chronickej a akútnej. Pričom pri chronickom priebehu sú príznaky len mierne a ryba si vytvára na určitú dobu protilátky, proti akútnej forme ochorenia.

Spôsob prenosu je len vo forme hypotézy. Je predpoklad, že choroba sa prenáša priamym stykom, výkalmi, prípadne uhynutými rybami, ale infikovaný môže byť aj štrk v akváriu.

Inkubačná doba je rozdielna v závislosti od teploty vody. A to od 30 do 95 dní. Pri teplote vody pod 15 stupňov Celzia aj niekoľko mesiacov.

Stanovte diagnózu

Pre správne stanovenie diagnózy je potrebné vylúčiť otravu, podchladenie, alebo vnútorných parazitov. Pričom pri otrave je nápadná aj nadmerná tvorba povrchového slizu a farebné zmeny na žiabrách. Podchladenie sa dostaví, len pri náhlej zmene teploty okolitého prostredia. Najťažšie je vylúčiť vnútorné parazity. Ak jedinec bez problémov prijíma potravu, tak mu naservírujeme antibakteriálne tablety a počkáme určitú dobu či dôjde k zlepšeniu zdravotného stavu.

Problémová liečba

Liečenie je veľmi problematické a nedosahuje požadované výsledky. Boli vykonané rôzne pokusy s kŕmením, alebo kúpeľom vo vakcíne, ktorá obsahuje živý, neškodný vírus Rhabdovirus carpio (predpokladá sa, že práve ten spôsobuje ochorenie). Práve tento vírus bol izolovaný zo zápalu plynového mechúra v laboratóriu. Je preto možné, že existuje spojenie medzi jarnou virémiou a aerocystitídou v podobe vírusu Rhabdovirus carpio. Pretože tento vírus bol izolovaný v oboch prípadoch.

Podobná je teda aj prevencia, ktorá spočíva v dôkladnej hygiene v akváriu a pravidelnej výmene vody. Samozrejme je dôležitá aj dobrá zdravotná kondícia.

Na záver ešte stojí za zmienku, že toto ochorenie sa môže veľmi rýchlo zameniť s vrodenou chybou plynového mechúra, ktorá sa vyskytuje hlavne pri prešľachtených závojnatých formách karasa a prejaviť sa môže až v neskoršom veku ryby.

Sú zaevidované prípady, ktoré hovoria o tom, že ryba (v tomto prípade karas) prežila zápal plynového mechúra, ale choroba na rybe zanechala trvalé následky v podobe zdeformovaného mechúra. Ryba nedokázala samostatne plávať a ležala na dne. V prírode by bola takto postihnutá ryba odkázaná na smrť, ale v zajatí jej pomohol človek. Kúsok gázy, ktorá je omotaná okolo tela ryby je motúzom spojená s kúskom korku, ktorý rybu nadnáša. Je to síce ťažko predstaviteľné, ale ryba prežila a naučila sa používať tento pomocný plavák rovnako ako svoj pôvodný plynový mechúr.

Tu je video ako dôkaz:

Zdroj: YOUTUBE

Komentáre k článkuPridaj komentár: