9 vecí, ktoré potrebujete pre zakrslého králika

#Hlodavce
 
Je síce nenáročný, ale toto rozhodne potrebuje!
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 17:24
9 vecí, ktoré  potrebujete pre zakrslého králika

Týchto 9 vecí, by ste mali svojmu králikovi dopriať za každých okolností. Nie je to žiadna veda, ale aj tak mnoho "chovateľov" zlyháva.

Dostatok výbehu

Králik je aktívny tvor, ktorý vyžaduje výbeh dostatočne veľký na to, aby si vytýčil teritórium a sem tam sa po ňom poprechádzal. Dnešné moderné klietky sú však pomerne malé, preto siahnite po čo možno najväčšom modeli, aby mal zajac skutočný výbeh. Toto ocení predovšetkým v šere, kedy sa vydá preskúmať všetky kúty svojho príbytku. A samozrejme volte klietku pre zajace a nie pre iné zviera, len preto aby ste ušetrili. Vedzte, že ak chcete ušetriť na tejto základnej podmienke, tak si radšej zajačika ani nezaobstarajte. Ideme ďalej...

Kvalitné krmivo

A to naozaj kvalitné suché krmivo, ktoré pozostáva z množstva druhov zrnín, sušeného ovocia, zeleniny a aj granúl. Nekŕmte jednostranným krmivom, pretože to spôsobí do budúcnosti veľmi nepríjemné ochorenia. Strava musí byť čo možno najpestrejšia.

Seno

Seno aj slama majú dvojaké využitie. Jednak sa jedná o podstielku, ktorá poslúži zajačikovi ako mäkká posteľ a na druhej strane je to aj doplnok stravy. Predovšetkým mladé zajačiky potrebujú tento doplnok, aby im pomohol s trávením. Pri jeho nedostatku sa dostavujú časté problémy s spojené s príjmom potravy.

Podstielku

Zabudnite na lacné varianty ako je napríklad novinový papier. V dnešnej dobe sú to kvalitné hobliny, ktoré absorbujú vlhkosť a pach. Ale je tu aj možnosť napríklad lisovaných kukuričných granúl, ktoré sú rovnako veľmi vhodné. Navyše nedráždia oči a sliznicu ako piliny (prach).

Čistá voda

Čistá a nezávadná voda by mala byť dostupná 24 hodín denne, pretože je to základ zdravého života. Zajac sa tekutinami ochladzuje v letných mesiacoch a zároveň mu voda slúži na zlepšenie trávenia a na príjem vitamínov do tela. Rovnako ako človek, tak ani zajac bez vody neprežije dlhšie časové obdobie.

Tieň ale aj slnko

Zajac potrebuje slnko, aby mohol syntetyzovať vitamín D3, ktorý mu pomáha stavať pevnú kostru a zároveň potrebuje aj tieň, pretože je náchylný na prehriatie. V letných mesiacoch sa často stáva, že zajačik utrpí úpal, ako následok toho, že nemal prístup na chladnejšie a tienisté miesto.

Minerálny blok

Zajac sám vyžaduje, aby sa v jeho blízkosti nachádzal minerálny blok. Tento blok, ktorý je tvrdý ako kameň plní dve funkcie. Zajac si o neho obrusuje svoje zuby, ktoré mu neustále rastú a samozrejme za druhé je to dôležitý zdroj vitamínov a minerálnych látok.

Veci na ohryz

Myslite aj na to, že zajac sa bude vo svojom obydlí nudiť. Musíte mu pripravovať množstvo nových vecí, ktoré zamestnajú jeho myseľ. Napríklad mu dajte do výbehu vetvičky stromov alebo potravu s ktorou si okrem pochutnania užije aj zábavu. Sem patrí napríklad koreňová zelenina, jablko alebo klasická ďatelina.

Strechu nad hlavou

Zajac je od prírody tvor, ktorý vyhľadáva úkryt. Ak má vo svojom výbehu možnosť sa niekam "zašiť", tak to rozhodne využije. Je to jeho prirodzené správanie sa a rozhodne na to nie je nič zvláštne. Domček mu môžeme zakúpiť v predajni alebo mu ho môžeme bez problémov vyrobiť aj sami.

A nabudúce si povieme ako je to s hlodavcami a deťmi. Skutočne sa každý hlodavec hodí k deťom?

Komentáre k článkuPridaj komentár: