8 tipov, ako sa vyhnúť psiemu uhryznutiu

#Psy
 
Každý psík, aj ten najroztomilejší, dokáže byť neuveriteľne nebezpečný, hlavne v prípade detí a ich nechápania psej reči
Andrej Jakubík | 26. februára 2019 o 20:35
8 tipov, ako sa vyhnúť psiemu uhryznutiu

Každý psík, aj ten najroztomilejší, dokáže byť neuveriteľne nebezpečný, hlavne v prípade detí a ich nechápania psej reči. Tie najťažšie uhryznutia dokážu spôsobiť rany a zranenia a dokonca aj ohroziť životy ľudí.

Ak nie ste oboznámení so psím jazykom, tak vedieť, ako zabrániť psovi v uhryznutí, nebude vždy jednoduché. Z tohto dôvodu vám chceme dať 8 tipov, ktorými sa vyhnete uhryznutiu od psov.

1. Keď pes nie je váš ...

Je veľmi bežnou chybou predpokladať, že každý pes bude tolerovať veci rovnaké ako náš vlastný pes. Každý pes je osobnosť a má vlastný rozum, skúsenosti, či dokonca traumy. Cudzí pes sa nikdy nehladká a nikdy sa naňho nesiaha rukou. Toto základné pravidlo si musíte osvojiť ako prvé a naučte ju aj svoje okolie.

2. Počúvajte pokyny vlastníka psa

Koľkým psím pohryznutiam by sa dalo vyhnúť, ak by sa venovalo viac pozornosť pokynom jeho majiteľa. Koľkokrát ste niekomu povedali, aby niečo neurobil, ale nakoniec to aj tak urobil? Ak vás majiteľ psa požiada, aby ste napríklad nekŕmili jeho psa, nehladkali ho, alebo nerobili niečo, čo je psovi nepríjemné, tak je to z nejakého dôvodu, ktorý jeho majiteľ veľmi dobre pozná.

3. Psy nemusia mať radi objatia

Toto nie je všeobecné pravidlo, pretože veľa psov dobre prijíma tento typ náklonnosti.

Ale prudké siahanie na tvár psa patrí medzi hlavné príčiny útoku a uhryznutia, Najlepší spôsob, ako preukázať psovi náklonnosť, je poškriabať mu hrudník, alebo bočnú stranu krku.

4. On sa iba hrá...

V prípade, že je pes mimoriadne vzrušený pri hre, či inej pohybovej aktivite, často u neho dochádza ku zníženiu sebakontroly. Ak je pes preexponovaný, tak môže prestať rozlišovať medzi hrou a napadnutím a môže nechtiac dôjsť k pohryzeniu.

5. Nepoužívajte svoje telo na zastavenie agresie

Ak držíte psa, ktorý reaguje agresívne, alebo ste blízko k takémuto psovi, dávajte pozor a nikdy nepoužívajte nohu (ani žiadnu inú časť tela), aby ste ho zastavili. Mohlo by to spôsobiť, že pes presmerujú svoju agresivitu na určitú oblasť vášho tela. Používajte kvalitné obojky a pevné vôdzky, ktoré odolajú aj nárazovému ťahu psa.

6. Vyhnite sa nedorozumeniam so psom

Niekedy si môžeme na psovi všímať jeho vlastnú reč tela. Niečo také zanedbateľné, ako je napríklad naklonenie hlavy, zavrčanie, či iný prejav nespokojnosti a nepohodlia. Môžeme to však vnímať aj ako výhražné správanie, ktoré nám hovorí, že pes nie je v pohodlí a ak sa niečo nezmení, tak hrozí útok.

7. Venujte pozornosť výstražným znakom

Zatiaľ čo niektoré signály spokojnosti a pohody ako je napríklad olizovanie, alebo zívanie sú veľmi ľahko badateľné, tak tie varovné si mnoho ľudí nevšíma. Hovoríme hlavne o obnažovaní zubov, alebo štekaní. Ak vás pes varuje, ignorujte ho a prestaňte robiť čokoľvek, čo ich rozrušuje.

8. Nedotýkajte sa ich slabých miest

Existuje veľa psov, ktoré trpia bolesťou, nepohodlím alebo jednoducho nie sú zvyknutý na manipuláciu. V týchto prípadoch je najlepšie vyhnúť sa dotýkaniu sa určitých častí tela, ktoré môžu spôsobiť psovi nepríjemné pocity.

Platí to hlavne na oblasť tváre. Hlavne deti, ktoré majú pocit, že pes je plyšová hračka dávajú prsty do úst, uší alebo nosa, ťahajú psa za chvost a pod. Mnohým útokom psa na deti predchádzali práve podobné chyby.

Komentáre k článkuPridaj komentár: