7 zaujímavých faktov o Pitbuloch

#Psy
 
...ľudia, ktorí mali možnosť žiť, vyrastať a spoznať sa s týmito krásnymi a vznešenými psami, vedia, že sú to vynikajúcimi spoločníci...
Andrej Jakubík | 3. januára 2019 o 08:47
7 zaujímavých faktov o Pitbuloch

Pitbul ako plemeno psa je momentálne pod obrovským tlakom laickej verejnosti. Vo väčšine prípadov za to vďačí nesprávnej manipulácií zo strany majiteľov týchto psov. Avšak ľudia, ktorí mali možnosť žiť, vyrastať a spoznať sa s týmito krásnymi a vznešenými psami, vedia, že sú to vynikajúcimi spoločníci, ktorí dokážu poskytnúť lásku, radosť a oddanosť kedykoľvek je to potrebné.

Pre tých, ktorí už niečo vedia o kráse tohto plemena a chcú sa dozvedieť viac, sme pripravili nasledujúci článok.

1. Majú najviac vyvážený charakter spomedzi väčšiny psích plemien

Jedným z najväčších mýtov o pitbuloch je to, že sú to nepredvídateľné psi, ktoré môžu zaútočiť kedykoľvek, bez predchádzajúceho upozornenia. Nesmieme však zabúdať, že agresivita nie je vrodenou vlastnosťou žiadneho plemena psa.

Testy temperamentu, ktoré vykonala Americká spoločnosť pre kontrolu správania, naznačujú, že psy tohto plemena majú stabilnejší charakter ako väčšina ostatných psích plemien. Pri meraní a sledovaní ich reakcií na rôznych ľudí, negatívne okolnosti, alebo na úmyselne vyvolaný stres, sa zaznamenali výsledky, ktoré sa veľmi blížili k plemenám považovaným za „rodinné" a "stabilné". Medzi tieto plemená patria napríkla Bígl, alebo Zlatý retriever .

2. Jeho nos je jedinečný

Táto skutočnosť sa týka nielen pitbulov, ale všetkých plemien psov. Rovnako ako ľudia majú jedinečný odtlačok prstov, tak každý pes má podobne jedinečný dizajn na povrchu svojho nosa. To znamená, že aj váš pitbul má svoje " odtlačky prstov ", ktoré sa nachádzajú na špičke nosa. Tieto odtlačky tvoria jeho identitu a sú jedinečné. Škoda, že sa táto psia vlastnosť nemôže použiť ako oficiálna registračná metóda, podobne ako čipovanie.

3. Koža pitbula je citlivejšia ako u ostatných psov

Všeobecne platí, že šteniatká pitbulov sa vyznačujú vynikajúcim zdravotným stavom a veľmi nízkou predispozíciou k degeneratívnym a dedičným ochoreniam. Avšak ich koža je citlivejšia ako v prípade ostatných plemien psov, takže sú náchylnejšie na podráždenie, alergie, zápaly a kožné ochorenia.

Odporúča sa, aby ste v ich prípade použili špeciálny hypoalergénny šampón, ktorý sa používa na citlivé plemená psov. Ak si nie ste istí, ktorý šampón používať, odporúčame Vám poradiť sa s veterinárnym lekárom. Okrem toho je dobré v prípade tohto plemena vykonať preventívne aj testy na rôzne typy alergií.

4. Hulk! Najväčší pitbul na svete

Hulk vstúpil do Guinnessovej knihy svetových rekordov ako najväčší pitbull planéty. Vo veku približne 18 mesiacov mal Hulk váhu približne 80 kg a upriamil na seba pozornosť na všetkých sociálnych sieťach. Tento impozantný pes žije v jednej domácnosti so svojimi majiteľmi a dvoma malými synmi.

Hulk, je považovaný za lojálneho a milujúceho rodinného psa a to aj napriek svojej obrovskej váhe a rešpektu, ktorý vzbudzuje. V roku 2016 sa stal otcom ôsmich vzácnych šteniatok. Cena jedného šteniatka sa pohybuje na úrovni 55 tisíc dolárov.

Zdroj: laspistasdebruce.com

5. Nepovažujú sa za dobrých strážnikov

Mnoho ľudí verí, že kvôli ich privilegovanému postaveniu sú pitbuli dobrými strážnymi psami. V skutočnosti však veľkosť plemena neurčuje jeho schopnosti ako strážneho psa.

Aj keď sú dosť inteligentní na to, aby sa naučili rôzne úlohy, cvičenia a triky, pitbuli sa zvyčajne nepovažujú za dobrých strážnych psov. Je to preto, lebo vo všeobecnosti sú tieto domáce zvieratá voči ľuďom "dobromyselné" a to dokonca aj k tým cudzím.

6. Vlastníctvo pitbulov je v niektorých krajinách zakázané

V mnohých krajinách, vrátane Ameriky, sa pitbul ocitá medzi plemenami, ktoré sa považujú za potenciálne nebezpečné. Majitelia musia dodržiavať právne predpisy a zákony daného štátu a musia tiež prijať potrebné preventívne opatrenia na zabezpečenie bezpečného vlastníctva týchto psov.

Avšak v niektorých krajinách, ako je Nový Zéland, alebo Venezuela, je chov, rozmnožovanie, predaj, alebo dovoz pitbulov zakázaný, alebo obmedzený zákonom. Ich nezákonné vlastníctvo môže viesť k sankciám. Na niektorých miestach planéty môže nelegálne držanie pitbula viesť až k eutanázii samotného zvieraťa.

7. Pitbul nie je iba jedno plemeno

V súčasnosti používame termín "pitbull" ako výraz pre rôzne plemená. Ale v skutočnosti mnohí odborníci tvrdia, že nie je vhodné hovoriť v tomto prípade iba o jednom plemene psa. Existujú rôzne genetické odlišnosti, ktoré nám umožňujú identifikovať niekoľko skupín, ktoré majú spoločné genetické pozadie.

Z tohto dôvodu by bolo najlepšie označiť pitbulov skôr ako typ a nie plemeno. V tejto veľkej skupine psov pitbulov nájdeme štandardizované typy, ako napr. americký pitbulteriér, stafordšírsky bulteriér, americký stafordšírsky teriér atď.

Existuje veľa názorov o pitbuloch, ale je dôležité oddeliť pravdu od prejavov nenávisti. To je dôvod, prečo v tomto článku okrem iného búrame aj mýty obklopujúce pitbula a jemu podobné plemená psov, ktorá ako vždy doplatili na ľudskú hlúposť a ľahostajnosť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: