6 otázok pred kúpou škrečka

#Hlodavce
 
Uvažujete nad kúpou škrečka? Položte si predtým týchto 6 otázok.
Stanislava Andraščíková | 3. marca 2014 o 11:06
6 otázok pred kúpou škrečka

Maličké, podľa niektorých nenáročné zvieratká. Ak aj vy rozmýšľate nad týmto malým roztomilým hlodavcom, ponúkame vám pár tipov na čo všetko musíte myslieť predtým, ako si ho kúpite.

Má niekto u vás alergiu?

Pokiaľ niekto z vašej rodiny trpí alergiou, bohužiaľ, na kúpu týchto druhov zvierat musíte zabudnúť. Alebo musíte byť pripravený na pravidelné svrbenie a iné kožné alergické prejavy.

Hodí sa škrečok k malým deťom?

Túžite darovať škrečka vašim deťom? Potom by ste si mali uvedomiť zopár vecí. Škrečok je nočným zvieratkom, preto sa snaží svoj spánok dobehnúť cez deň. Deti sú aktívne práve počas dňa, preto by sa mohlo stať, že škrečka budú počas dňa veľmi často zobúdzať. V tom prípade sa pripravte na to, že aj také malé zvieratko má svoje maniere, a môže deti uhryznúť. Výhodnejšia je kúpa škrečka do domácnosti, v ktorej sú stredoškoláci, prípadné dospelí ľudia.

Kam umiestniť klietku?

Klietka či akvárium? Prečítajte si, aký by mal byť ideálny domov pre škrečka

Klietka je domov vášho škrečka. Dôležité rozhodnutie súvisí s výberom vhodného miesta v dome pre klietku. Najlepším miestom je zaručene izba, v ktorej nespíte. Pokiaľ však patríte medzi tých, ktorých nezobudí ani stádo volov, potom vám nebude vadiť ani hryzkanie klietky, behanie v koliesku a iné nočné aktivity malého hlodavca. Ak máte jemný spánok, škrečok vás bude celú noc budiť. Okrem klietky môžete vášho miláčika uložiť napríklad do starého nepoužívaného akvária.

Čo všetko treba kúpiť škrečkovi?

Spravte si zoznam, pretože klietka nebude to jediné, čo váš škrečok potrebuje. Musíte totiž kúpiť ďalšie veci, ako je plastová miska na jedlo, domček, podstielka, koliesko na behanie, rôzne iné hračky, napájadlo na vodu. Ak si škrečka kúpite, rovno k týmto položkám pričítajte aj stravu. V dobrých domácich potrebách vám poradia tú správnu a iste pridajú aj zopár rád ako ušetriť. V lete mu totiž môžete namiesto stravy z obchodu zaobstarať aj púpavové listy alebo čerstvé ovocie či zeleninu.

Koľko času treba mať na škrečka?

Ak ste zaneprázdneným človekom, určite do vašej domácnosti škrečka neodporúčame. Aj on si totiž vyžaduje svoj čas. Nie je ho však veľa, preto zvážte či ste ochotný obetovať aj tých pár minút počas týždňa pre neho. Žrádlom je potrebné kŕmiť škrečka každý deň, najlepšie v rovnakú hodinu. Dôležité je každý deň meniť vodu a odstrániť mokré piliny. Raz za týždeň si musíte nájsť čas na menenie všetkých pilín, vysprchovanie klietky, a všetkých súčastí, s ktorými sa škrečok stretáva. Pozitívna správa je, že škrečka kúpať nemusíte, vlastnú hygienu si vie zabezpečiť aj sám. Po príchode z práce alebo zo školy ho môžete vybrať a zabezpečiť mu pohyb po nejakej miestnosti. Dobre si však zataraste akékoľvek škáry alebo káble, ktoré tieto hlodavce zbožňujú.

Koľko stojí škrečok?

Obávate sa, koľko vás kúpa škrečka a starostlivosť o neho bude stáť? Škrečok je naozaj domácim zvieratkom určeným pre časovo aj finančne nenáročných majiteľov. Základná výbava vás môže stáť približné 40 Eur, potom už len podľa potreby dokupujete krmivo, piliny alebo iné veci, ktoré vášmu miláčikovi chýbajú, čo vás bude stáť pár eur mesačne....

Ešte stále váhate či je škrečok tou správnou voľbou? Skúste a určite neoľutujete. S týmto zvieratkom sa nebudete cítiť samy a určite sa nikdy nebudete nudiť vďaka jeho akrobatickým kúskom a milým očkám. Tak...čo vy na to?

Chceš malého kamaráta a nevieš si vybrať? Ako si vybrať: škrečok či morča?

Komentáre k článku


  • Kucharinka1812, 13. októbra 2015 o 13:11
    My sme zvažovali či kúpiť škrečka alebo morča. Mal to byť darček pre 12-ročnú dcéru, ktorá veľmi túžila po zvieratku. Tak sme si spolu zašli do ZOODOMu (mimochodom, ak chcete zvieratko, čokoľvek do jeho výbavy prípadne stravu či len poradiť, ZOODOM v BA vrelo odporúčam) a nechali sme ju nech si vyberie sama. Bolo super, že bola s nami a nechala si vysvetliť ako sa o škrečka treba starať, takže to bolo od začiatku jej zvieratko. To aby bolo dieťa pri kúpe zvieratka doporučujem, od profesionálov si puberťák nechá viac vysvetliť ako od rodičov. Naša dcéra si škrečka dokonca sama zaplatila (z ušetreného vreckového), my sme dokúpili všetko ostatné. Takto si ho viac váži a môžem povedať že naozaj sa o ňho stará sama


  • Adelka82, 19. októbra 2015 o 14:59
    Super nápad, dcerka si veľmi želá škrečka na Vianoce, len sa bojím, že sa o ňho budem musieť starať ja. Ale možno skúsime podobný postup, aby si ho vybrala, zaplatila, zistila si o ňom čo najviac a bude to naozaj jej zodpovednosť


  • Moderator, 19. októbra 2015 o 16:02
    Škrečok je vždy rozhodnutie celej rodiny. Zvyčajne to dopadne tak, že sa oňho stará nakoniec rodič a nie dieťa, ktoré po ňom najviac túžilo. Ale nemusí to tak byť vždy. Skúste vytušiť, či chce domáce zvieratko, pretože túži po zodpovednosti alebo je to iba preto, lebo jej kamarátky majú škrečka. Pre dieťa by som viac doporučoval morské prasiatko, ktoré je predsa len sociálnejšie. Škrečok má svoje špecifické potreby, ktoré deti často nerešpektujú.Pridaj komentár: