6 faktov o činčile

#Iné zvieratá
 
Malý, nenápadný a chlpatý spoločník, ktorý sa dokáže prispôsobiť, je ukecaný a niekedy si vážne drží odstup
Andrej Jakubík | 19. decembra 2018 o 09:50
6 faktov o činčile

Činčila. Malý, nenápadný a chlpatý spoločník, ktorý však v sebe skrýva hotový poklad. Pripravili sme pre vás niekoľko faktov zo života tohto fascinujúceho stvorenia, ktoré sa dokáže prispôsobiť, je ukecané a niekedy si vážne drží odstup.

Fakt č. 1: Koľko sa činčila dožíva?

Činčily môžu žiť v priemere až 20 rokov, či je v porovnaní s králikom, potkanom, osmakom, či myšou veľmi dlhý vek. Avšak majú tendenciu dožívať sa v zajatí mierne kratšieho veku, čo je tak trocha rozdiel oproti iných domácim zvieratám, ktorých vek sa chovom v zajatí zvyšuje.

Podľa výskumov je za kratším životom v zajatí nevhodná strava. V zajatí totiž dostávajú seno a suchú stravu, ktorá je často vo forme granúl a rozhodne nespĺňa všetky ich nároky a potreby. Vo všeobecnosti jedia činčily vo voľnej prírode predovšetkým tvrdšie kroviny, čo im pomáha predchádzať problémom so zubami. Práve nevhodná strava môže viesť k tomu, že ich zuby budú zdrojom problému, ktorý sa podpisuje pod predčasné úmrtia. Je smutné, že vysoké percento týchto krásnych tvorov trpí na bolesť zubov v dôsledku nevhodnej stravy. V mnohých krajinách nie je nič výnimočné ak veterinár za týmto účelom predpíše nesteroidné protizápalové lieky, ktoré dokážu činčile do veľkej miery uľaviť od bolesti.

Fakt č. 2: Činčily dokážu komunikovať širokou škálou zvukov.

Činčily produkujú až desať rôznych druhov zvukov a to v závislosti od toho, čo sa deje v ich okolí. Disponujú teda širokým hlasovým prejavom a dokážu vydávať zvuky v rôznych tónoch a dĺžkach. Toto všetko robí z činčily naozaj veľmi ukecané zviera.

Fakt č 3: Činčily majú špeciálnu kožušinu.

Hustá kožušina, ktorou sa činčila môže pochváliť, im pomáha prežiť v mrazivých teplotách. Ich výskyt bol totiž pozorovaný až do 5 tisíc metrovej nadmorskej výšky, Čo veľmi prezrádza o ich životných potrebách. Ideálna teplota pre ich chov je do 15 stupňov Celzia, čo je po väčšinu roka nedosiahnuteľná teplota. Predovšetkým v horúcich letných mesiacoch by teplota nemala presiahnuť hodnotu 26 Celziových stupňov. Dobre si preto premyslite v akom prostredí budete tieto tvory chovať. Ak je činčila vystavená dlhodobo teplému prostrediu, tak u nej hrozí riziko tepelnej mozgovej príhody.

Fakt č. 4: Činčily sú veľmi odlišné od králikov.

Činčila aj zajac patria z pohľadu laika do rovnakej skupiny "malých a chlpatých" domácich zvieratiek. Sú to však v skutočnosti veľmi odlišné živočíšne druhy. Na rozdiel od králikov (ktoré sú dvojitubce), činčily sú hlodavce (a viac majú spoločné s morčatami a dikobrazom), ktoré majú kratšie, hlbšie uši ako králiky a celkom veľmi odlišný spôsob života.

Všeobecne platí, že králiky sú o niečo menej rýchle ako činčily. Majte to na pamäti, keď dovolíte malým deťom, aby si ich pustili vonku na trávniku. Činčily dokážu byť naozaj šialenými bežcami.

Činčily v akcií:

Zdroj: YouTube

Fakt č. 5: Činčily dostanete v rôznych farbách.

V dnešnej dobe nájdete väčšinou činčily s tmavo modrým až sivým kabátom, čo je dominujúca farba ich srsti. Vo voľnej prírode sa však niekedy vyskytnú činčily so žlto-sivou kožušinou. Okrem tmavo modrej a šedej farby, je možné chovať mnohé béžové, biele až dokonca ebenové farebné mutácie. Dokonca sú v ponuke aj rôzne recesívne farebné prevedenia vo farbe zafíru, fialovej, dreveného uhlia, či zamatové mutácie.

Fakt č.6: Činčily môžu byť agresívne, ak sa s nimi manipuluje nevhodne.

Činčily môžu byť vynikajúce domáce zvieratá pre staršie deti. Problém môže nastať s deťmi, ktoré ešte nemajú v rukách cit pre manipuláciu so živým a citlivým tvorom. Malé deti musia byť vždy pri manipulácií s činčilou pod dohľadom zodpovednej osoby, aby sa predišlo inštinktívnym útokom a útekom.

Komentáre k článkuPridaj komentár: