5 príznakov, že s vašou mačkou to nevyzerá dobre!

#Mačky
 
...mačky vykazujú iba málo príznakov bolesti, alebo choroby. A aj preto je nástup prvých príznakov blížiacej sa smrti doslova šokom
Andrej Jakubík | 30. októbra 2018 o 08:00
5 príznakov, že s vašou mačkou to nevyzerá dobre!

Smrť je prirodzeným zakončením cesty všetkého živého. V prípade domácich zvierat môže byť niekedy ťažké vnímať realitu a pripustiť si, že naše zviera je už na konci cesty. Dnes si niečo povieme o mačkách. Ako iste viete, tak mačky vykazujú iba málo príznakov bolesti, alebo choroby. A aj preto je nástup prvých príznakov blížiacej sa smrti doslova šokom.

Ak máte podozrenie, že vaša mačka zomiera, odporúčame vám prečítať si týchto 5 príznakov, ale samozrejme je tiež veľmi dôležité navštíviť čo možno najskôr veterinárneho lekára.

1. Ich osobnosť sa začína meniť

Prístup k zdraviu, kvalitná výživa a dobrá starostlivosť výrazne zvyšuje dlhovekosť domácich mačiek. V súčasnej dobe nájdeme mnoho mačiek, ktoré dosahujú 17 a dokonca aj 20 rokov. Preto nie je prekvapujúce, že sa za posledné roky objavili ochorenia, ktoré predtým ich majitelia nepoznali, ako napríklad senilná demencia u mačiek.

Veľmi zrejmým príznakom starnutia nášho chlpatého priateľa je nástup porúch správania, ktoré zvyčajne súvisia s ich zdravotným stavom. Často je badať, že sú podráždení, alebo sú depresívni. Hoci tieto príznaky nemusia znamenať, že mačka zomrie, signalizujú to, že sa deje niečo neobvyklé.

2. Nečistia sa

Strata hygienických návykov u mačka je jasným znamením, že niečo nie je s mačkou v poriadku. Je totiž pravda, že mačky trávia mnoho času osobnou starostlivosťou a preto je strata tohto správania problémom.

V tejto časti je tiež dobré spomenúť aj zanedbanie iných obvyklých návykov, napríklad keď mačka prestane označovať svoje teritórium, prestane sa trieť o nábytok a podobne.

3. Ich životné znaky sú zmenené

Medzi príznaky umierajúcej mačky treba tiež zahrnúť zmeny ich vitálnych funkcií. Abnormálne srdcové rytmy, príliš vysoká alebo nízka telesná teplota a poruchy dýchania sú celkom bežné príznaky blížiaceho s konca

.

Tu je pre porovnanie niekoľko dôležitých znakov zdravých mačiek:

• Respiračná frekvencia u mačiek : medzi 20 a 42 nádychmi za minútu (RPM).

• Srdcová frekvencia u mačiek : medzi 140 a 200 údermi za minútu (PPM).

• Teplota tela: medzi 38ºC a 39ºC.

• Kapilárny čas naplnenia: na sliznicu treba vyvinúť tlak, aby sa zistilo, ako dlho trvá obnovenie normálnej farby. Ideálne je použiť napríklad sliznicu úst. Kapilárna doba naplnenia zdravej mačky by mala byť kratšia ako dve sekundy.

Ak spozorujete zmeny vitálnych funkcií u svojej mačky, okamžite navštívte svojho veterinárneho lekára, pretože to znamená, že život zvieraťa je ohrozený.

4. Prestanú jesť

Ako už bolo povedané, nie vždy je ľahké presne určiť príznaky u chorých mačiek. Avšak hnačka, záchvaty, vracanie, krv v moči, alebo poruchy príjmu potravy a tekutín, môžu byť znamením mačka umiera. Ak vaša mačka neprijíma jedlo, hlavne ak je to jej obľúbené jedlo, môže to byť znamením, stojí tvárou v tvár štádiu smrti.

5. Skrývajú sa

Mačka, ktorá sa skrýva sa správa neobvykle. Skrývanie sa hľadanie samoty je bežným príznakom choroby u mačiek. Mačky, ktoré sú choré, sa často cítia zraniteľnejšie a preto sa viac bojí. Navyše mačka aj iné zviera, ktoré je v blízkosti smrti pocíti rovnakú zraniteľnosť a potrebu skryť sa. Preto nie je nič prekvapujúce na tom, že veľa umierajúcich mačiek hľadá na svoju smrť osamelé miesto. Ak si všimnete, že sa mačka niekde schováva a nechce priestor opustiť, môže to celkom reálne znamenať, že umiera.

Čo robiť, ak mačka zomrie

Keď sa stretnete s niektorým z týchto znakov, najlepšie je situáciu okamžite konzultovať s veterinárnym lekárom. Profesionálna osoba je jedinou osobou schopnou diagnostikovať vaše zviera a informovať vás o tom, v akej fáze umierania sa vaša mačka nachádza.

Je dôležité pochopiť, že ak vaše zviera trpí a prežíva bolesti, niekedy je vhodné zvážiť eutanáziu. Ide o konanie, ktoré má zabrániť zbytočnému utrpeniu zvieraťa.

Ak však mačka nevykazuje príznaky bolesti, tak je veľmi dôležité aby ste využili posledné chvíle spolu so svojim miláčikom. Možno budete musieť pomáhať svojej mačke s kŕmením, pitím, alebo tlmením menšej bolesti. A samozrejme je nevyhnutné, aby ste počas tejto náročnej chvíle odovzdali svojej mačke toľko lásky a starostlivosti, ako len dokážete.

Komentáre k článkuPridaj komentár: