5 najhlučnejších druhov papagájov

#Vtáky
 
Papagáj je stvorenie veľmi spoločenské a jeho sociálne cítenie sa prejavuje okrem iného aj vokálne
Andrej Jakubík | 14. septembra 2017 o 09:00
5 najhlučnejších druhov papagájov

Papagáj je stvorenie veľmi spoločenské a jeho sociálne cítenie sa prejavuje okrem iného aj vokálne, čo v preklade znamená, že papagáj je hlučný. Nesmieme mu však tieto zvukové prejavy mať za zlé, pretože je to súčasťou jeho osobnosti a samozrejme ide aj o spôsob, ktorým papagáj komunikuje s okolitým svetom. Ak mu v tom budeme brániť, tak psychické problémy na seba nedajú dlho čakať. Ktorých 5 druhov spomedzi väčších papagájov je teda najhlučnejších?

Papagáj sivý, alebo ak chcete žako, je skutočne talentom na ľudskú reč, ktorý je v tomto smere v ríši zvierat unikátom. Nikto nedokáže tak efektne a reálne napodobniť ľudskú reč, ako práve toto stvorenie. Okrem iného má však papagáj nadanie aj na hlasné prejavy, ktorými komunikuje s ostatnými papagájmi aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Nakoľko žije v kŕdľoch, nie je jeho hlasový prejav tak silný ako napríklad prejav papagája z južnej ameriky, známeho ako amazoňan, ktorý dokáže vyprodukovať zvuk na takej frekvencií, že dá ľudskému uchu skutočne zabrať. Ak teda nemáte radi ranný krik, tak amazoňan ani iný papagáj z nášho zoznamu určite nie sú tie správne voľby pre vás.

A nasleduje krásny a zaujímavý druh papagája, ktorého svet pozná pod menom kakadu. V divokej prírode sú jeho hlasné zvukové prejavy nevyhnutné pre prežitie, pretože takto komunikuje so svojím kŕdľom a navyše tak odovzdáva aj prijíma informácie o blížiacom sa nebezpečenstve, čo mu dokáže neraz zachrániť život. V zajatí sa však kakadu svojich zvykov určite nevzdá, s čím treba rátať už pri rozhodovaní o tom, ktorý druh si chcete zaobstarať.

Na druhom mieste je síce menší druh papagája, le rozhodne si toto umiestnenie z pohľadu svojho hlasového výkonu zaslúži. Svet ho pozná ako aratingu, pričom skutočne ide o krásneho papagája, ktorý žiary farbami, ale jeho hlasové reprodukcie sa dokáže šíriť aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov, následkom čoho slabšie povahy ľudí okamžite prepadajú bolestiam hlavy. Rozhodne to nie je papagáj vhodný k ľuďom citlivým na zvuk a ani susedia v bytovom dome sa vám určite nepoďakujú.

A na prvom mieste je už možno trocha očakávaný druh, ktorým je ara. Tieto impozantné papagája a ich zvukový prejav su známe celosvetovo, ale málokto si skutočne uvedomuje silu, ktorú majú v hlasivkách. Niektoré druhy ár dokážu za jeden jediný deň preletieť vzdialenosť aj niekoľko stoviek kilometrov, takže určite uznáte, že potrebujú byť v kontakte s okolitým svetom. Ak ste teda človekom, ktorý je citlivý na zvuk, tak na tieto druhy papagájov radšej ani nepomyslite.

Komentáre k článkuPridaj komentár: