5 faktov o papagájikoch

#Vtáky
 
Pozrite sa spolu s nami na 5 faktov zo života malých papagájov.
Andrej Jakubík | 20. decembra 2018 o 20:09
5 faktov o papagájikoch

Malé druhy vtákov boli vždy obľúbené ako domáce zvieratá, ale v posledných rokoch jeden konkrétny druh zaznamenal astronomický nárast popularity. Hovoríme samozrejme o očarujúcich a úchvatných papagájikoch. Veľmi inteligentné, láskyplné a nepopierateľne roztomilé. Tieto malé vtáky sa dostali do sŕdc milovníkov vtákov po celom svete. Vytvárajú si silné väzby so svojimi majiteľmi a celkovo sú to vynikajúce domáce zvieratá. Samozrejme iba v prípade, že sú správne vychovaní a vedení. Pozrite sa spolu s nami na 5 faktov zo života malých papagájov.

Dokážu sa naučiť ľudskú reč?

Táto schopnosť preslávila papagáje viac, ako čokoľvek iné. Všeobecne sa vie, že veľké papagáje nemajú s ľudskou rečou žiadny problém, ale takisto sa vie, že čím je papagáj menší, tým je jeho schopnosť napodobňovať ľudský hlas menšia. Ako je to teda s papagájikom? Niektorí sa skutočne môžu naučiť hovoriť a niektorí naopak nie. Záruku nedostanete nikdy a pri žiadnom druhu papagája. Dôkazy však hovoria o tom, že papagájik si dokáže osvojiť po tvrdom tréningu aj ľudskú reč.

Sú to vlastne papagáje?

Pre ich malú veľkosť sa často mnoho laikov domnieva, že sa v skutočnosti ani nejedná o papagáje. Kde je ale pravda? Tieto malé a doslova drobné vtáky sú skutočne papagáje! V skutočnosti sú to najmenšie druhy v rodine papagájov a dokonca sú menšie agapornis, či papagájec (andulka). Mohlo by sa to zdať ako prekvapenie, ale najbližší príbuzný papagájikov je veľký a impozantný Amazoňan. Ich podoba v stavbe tela a v mnohých iných fyziologických, či behaviorálnych znakoch nie je teda dielom náhody.

Koľko sa dožívajú?

Papagájiky síce môžu byť malé druhy vtákov, ale majú dlhú životnosť. V priemere sa papagájik, o ktorého je dobre postarané dožíva veku až 20 rokov. Existuje nespočetné množstvo prípadov papagájikov, ktorí žili až do svojich 30 rokov. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby tí, ktorí majú záujem o chov tohto druhu, boli s ich priemerným vekom oboznámení. Ich budúci majitelia musia byť ochotní a schopní venovať im veľa času, pretože starostlivosť o tento druh nie je žiadna hračka.

Majú vlastné osobnosti!

Jedná sa síce o najmenší druh papagája na svete, ale aj napriek tomu sa vyznačujú rôznou osobnosťou každého jedného jedinca. Ak máte doma skupinku týchto papagájov, tak ste si možno všimli, že takmer žiadne dva jedince nie sú osobnostne rovnaké. Jeden je hlučný, druhý rád spí, tretí miluje ovocie a štvrtý spí vždy iba na jednom mieste. Poviete si, je to možné, že takýto malý tvor má svoju osobnosť? Je to pravda, ktorú potvrdí každý jeden majiteľ týchto malých a jemných stvorení.

Cvičiť A socializovať!

Papagájiky sú extrémne aktívne druhy vtáctva. Vo voľnej prírode strávia množstvo hodín denne lietaním, čo nie je pre mnoho papagájov až tak typická vlastnosť. Množstvo druhov papagájov totiž patrí skôr medzi lezce, ako medzi letcov. V zajatí musíte robiť všetko čo je vo vašich silách, aby ste im poskytli toľko pohybu, ako by dostali vo voľnej prírode. Znie to náročné, ale existuje veľa kreatívnych spôsobov, ako dať domácemu papagájovi pohyb, ktorý tak potrebuje. Najlepší spôsob je však nechať papagájika voľne prelietavať po izbe, či dome. Týmto spôsobom si dokonale precvičí svoje telo a dostane sa mu pohybu. Raz za deň však nestačí a ideálne by ste to mali zopakovať aj 3 či 4 krát denne.

Komentáre k článkuPridaj komentár: