5 faktov o kurčati, ktoré vás dostanú

#Iné zvieratá
 
Týchto 5 faktov ste o hlavnom chode nedeľného obeda určite netušili
Andrej Jakubík | 11. októbra 2016 o 10:00
5 faktov o kurčati, ktoré vás dostanú

Kurča je dnes jedno z najhlavnejších hospodárskych zvierat. Okrem mäsa nám samozrejme dáva aj vajíčka a okrem iného aj svoj trus, ktorý sa využíva ako kvalitné bio hnojivo. V tomto krátkom článku si však povieme niečo viac o tomto nelietavom vtákovi, ktorý je dnes najbližším žijúcim príbuzným slávneho Tyranosaura-rexa.

Tento článok si kladie za cieľ, zmeniť pohľad na kurča, ktoré je dnes vnímané iba ako potrava, bez citu a schopnosti dosiahnuť vyššiu inteligenciu. A začneme jedným veľmi prekvapivým faktom, ktorý budete možno považovať za výmysel.

1. Kurčatá sú inteligentnejšie ako 3 ročné deti

Je to skutočne tak, ako čítate. Dospelé kurča totiž dokáže množstvo vecí, ktoré sú vlastné iba človeku a niektorým mimoriadne vyvinutým zvieratám. Dokážu totiž počítať od jedna až do päť. A rozumejú faktu, že ak A je väčšie ako B a B je väčšie ako C, tak potom A je väčšie ako C. S pochopením tejto inak logickej úvahy by mal problém aj nejeden dospelý človek. Okrem toho sa za pomoci výskumu a pozorovania správania kurčiat prišlo na to, že kurča sa dokáže vzdať malého množstva potravy, ak to znamená väčší prísun potravy v budúcnosti. Okrem toho kurčatá vykazujú aj určitú znalosť fyziky a vyznačujú sa aj schopnosťou orientácie podľa slnka.

2. Kurčatá komunikujú

Tento nelietavý druh vtáka žije v skupinkách a je to veľmi sociálny tvor, ktorý sa cíti dobre v prítomnosti svojho druhu. Pre tento prípad si vytvoril vlastný jazyk, ktorý v sebe zahŕňa približne 30 rôznych zvukových prejavov. Kurčatá spolu "kecajú" o potrave, počasí, či dokonca sa navzájom varujú pre dravcami a dávajú si znamenia v prípade nebezpečenstva. Je dokázané, že táto forma akustickej komunikácia začína už vo vajíčku. Matka kvočka totiž takto komunikuje s kuriatkami, ktoré sa ešte nevyliahli. A čuduj sa svete, vedci odhalili, že malé kuriatká dokonca zvukovo odpovedajú.

3. Kurčatá sú empatické

V prípade, že matka vidí, ako sa jej kuriatká stresujú, či majú strach, vzbudí to obavy aj v nej samotnej. Kurča totiž dokáže prežívať strach spolu s ostatnými členmi svojej skupiny. To je znakom, že kurča dokáže byť empatické a vie sa vcítiť do role druhého kurčaťa.

4. Kurčatá majú svoje sny

Presne tak. Kurča v spánku upadá do stavu, ktorý je veľmi podobný tomu u človeka, aj keď sa skôr podobá na ten, ktorý prežívajú obojživelníky a plazy. Trvá síce iba niekoľko sekúnd, ale predsa len kurčatá snívajú. Pre porovnanie, sen u človeka trvá niekoľko minúť až hodinu, ale aj napriek tomu je to obrovský prevrat, ktorý rázom ukazuje kurčatá v odlišnom svetle, než na aký sme zvyknutí.

5. Sliepky si svojho kohúta vyberajú

Pri hľadaní vhodných kandidátov na párenie má pri sliepkach šancu kohút s najväčším a najviac červeným hrebeňom na hlave. Vedci až nedávno zistili, že táto časť hlavy signalizuje zdravie, a teda náročné sliepky si vyberajú svojho partnera na základe zdravotného stavu.

Dúfame, že odteraz sa budete na kurča pozerať inak. A nie iba ako na zdroj potravy.

Komentáre k článku


  • Lia47, 12. apríla 2017 o 10:26
    Tak toto ma dostalo...už viem prečo mi je medzi našimi sliepkami tak dobre :o)Pridaj komentár: