4 rady, ktorých by sa mali držať všetci majitelia korytnačiek!

#Plazy
 
Kto šetrí na chove, ten platí u veterinára!
Andrej Jakubík | 21. júna 2018 o 09:00
4 rady, ktorých by sa mali držať všetci majitelia korytnačiek!

Tušíte, čo všetko sa môže stať, ak nepoznáte niektoré súvislosti v ríši zvierat? Mnoho vecí je na seba tesne naviazaných a často si ich ani neuvedomujeme. Spojiť si ochorenie a nedostatkom v opatere býva niekedy obtiažne, ale inokedy do očí bijúce. Tu sú 4 rady, ktoré by sme mali okrem iného dodržiavať v prípade, že sa chceme vyvarovať problémom. Kto šetrí na chove, ten platí u veterinára!

- Dbajte na kvalitnú stravu a to bez výnimky! Snažte sa nedopustiť žiadnej chyby a nezabudnite na dostatok vlákniny a vitamínov. Naopak obsah bielkovín a tukov, by mal byť na nižšej úrovni.

- Dbajte na prísun vápnika v správnej forme a množstve. Pozor si dajte aj na fosfor. Pomer vápnika a fosforu v potrave by mal byť 2:1.

- Pozor na teplotné šoky. Žiadne zviera a to vrátane človeka nemá v obľube náhle zmeny teploty okolitého prostredia. Šoky s teplotou dokážu veľmi citeľne narušiť celkovú rovnováhu organizmu a znížiť jeho obranyschopnosť.

- Vlhkosť a slnko. Dve veci, bez ktorých je život korytnačky doslova zlý sen. Korytnačka musí myť správnu vlhkosť vzduchu, by nedochádzalo k deformáciám panciera a dostatok slnka, aby bola zaistená syntéza vitamínu D3, ktorý je pre korytnačku životne dôležitý.

Príznaky toho, že ste nedodržali niektorú z týchto 4 zásad sa časom určite prejavia. Najbežnejším príznakom je zlá funkcia pľúc, deformácia končatín, problémy s pancierom, rastom nechtov, artritída a niekedy dokonca aj paralýza v dôsledku zlého vývinu stavcov. Všetky tieto problémy v prípade neriešenia vedú k pomalej a predčasnej smrti. Korytnačka je silné zviera, ale nedokáže absorbovať všetky chyby, ktoré jej človek dokáže pripraviť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: