4 prekvapivé fakty o akvaristike

#Ryby
 
Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže
Andrej Jakubík | 29. augusta 2017 o 09:00
4 prekvapivé fakty o akvaristike

Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže. Akvaristika sa neustále mení a vplyvom modernej doby sa stále viac zabúda na mnohé fakty, ktoré ostávajú akosi v úzadí moderného pokroku. Toto sú oni:

- Akvaristika je veľmi výnosné odvetvie. Objem peňazí, ktoré sa ročne otočia v tomto biznise je vyšší ako v prípade rýb, ktoré sú chované na konzumáciu. Samozrejme v prípade lososa, tresky, tuniaka či kapra sa jedná o tisícky ton, ale napríklad jedna malá pruhovaná rybka z Južnej Ameriky o váhe niekoľkých gramov, má niekedy vyššiu hodnotu ako 10 kilový losos.

- Mnoho druhov rýb, ktoré sa dnes chovajú v akváriu sa stále považujú za neobjavené a nepopísané. Divoký a nekontrolovaný obchod v minulosti zapríčinil, že sa do celého sveta vyviezli desiatky až stovky druhov rýb, ktoré nemali svoje vedecké pomenovanie a teda de facto z pohľadu vedy ani neexistovali. V ich prípade sa často používali a aj dodnes často používajú iba číselné označenie a písmeno L (čeľaď loriicaridae) alebo C (rod corydoras) pred číslom. Ako príklad uvedieme, že týchto druhov je niekoľko stoviek a vedcom potrvá ešte veľmi dlho, pokiaľ všetky druhy zaradia to taxonómie a priradia im vedecké pomenovania.

- Mnohé druhy rýb, ktoré sa dnes bežne chovajú v akváriach, sa v prírodných divokých podmienkach nevyskytujú. Ide o akváriové formy, ktoré boli vytvorené cieleným chovom za účelom ich popularizácie medzi chovateľmi. A samozrejme mnoho druhov rýb bolo vytvorených aj medzi druhovým krížením a tým dali vzniknúť hybridom, ktorí dnes dobývajú akváriá po celom svete. Je smutné, že sa už iba zriedka v obchodoch stretneme s klasickou prírodnou formou mnohých druhov rýb. Nahradili ich modré, zlaté, či dlhoplutvé formy.

Možno ste o tom ani netušili, ale na niektoré druhy akváriových rýb existuje dokonca licencia a teda je ich množenie bez súhlasu majiteľa licencie v mnohých častiach sveta trestným činom. Takáto licencia je napríklad na ryby pod súhrnným označením Glofish, ktoré sme si podrobnejšie rozoberali v samostatnom článku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: