3 otázky o KOI kaproch

#Ryby
 
Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať na niekoľko miliónov dolárov
Andrej Jakubík | 22. septembra 2017 o 10:00
3 otázky o KOI kaproch

Viete aký je rozdiel medzi farebným KOI kaprom a klasickým rybničným kaprom, ktorého máme každý rok na štedrom stole? Žiadny. Jedná sa o jeden a ten istý druh ryby, ktorej vedecké meno je cyprinus carpio. V mnohých krajinách dokonca pri konzumácií kapra nerozlišujú medzi farebným kaprom a tým klasickým rybničným, takže sa môže pokojne stať, že na stole skončí aj kapor v žiarivej červenej farbe na ktorého sme zvyknutý skôr v okrasných záhradných jazierkach. To však nie je všetko, pretože okolo KOI kapra je množstvo faktov, ktoré by mal vedieť každý fanúšik týchto farebných drahokamov, ktoré bez bitky dobili celý svet.

Odkiaľ pochádza KOI kapor?

- Farebné druhy kapra pochádzajú z krajiny vychádzajúceho slnka, teda z Japonska. Tradícia ich chovu začala ešte na ryžových poliach, kde si japonskí chovatelia všimli zvláštne červené mutácie u niektorých jedincov. Tieto ryby začali postupne selektovať a cielene chovať. To boli začiatky biznisu v ktorom sa dnes obracajú miliardy dolárov ročne. Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať do niekoľkých miliónov dolárov.

Kde získam KOI kapra?

- Je to trocha zložitejšie ako by sa na prvý pohľad zdalo, pretože nie je KOI ako KOI. V podstate by sa dalo povedať, že najvyššiu cenu majú ryby práve z Japonska a z krajín, kde ich chovatelia rozoslali pred vypuknutím druhej svetovej vojny, aby tak ochránili mnohé chovné línie a tradíciu. Je potrebné rozlišovať medzi japonským KOI kaprom a jeho napodobeninou, ktorá nesie pomenovanie EUROKOI. Jedná sa často o krížence medzi japonským KOI kaprom a klasickým kaprom, čo sa podpisuje pod vysoký chrbát, menej sýte farby a rôzne defekty na šupinách, či plutvách. Ak chcete kvalitu, tak existuje množstvo chovných fariem, ktoré ponúkajú aj priame dovozy KOI kaprov z Japonska.

Do akej veľkosti dorastá KOI kapor?

- V podstate nie je rozdiel medzi klasickým a KOI kaprom, čo sme spomenuli už na začiatku článku. Je teda potrebné počítať s tým, že KOI kapor dorastie do veľkosti cez 1 meter a hmotnosti pokojne aj 10 kilogramov. Jeho pobyt v záhradnom jazierku je teda nevyhnutný. Akvárium o objeme 1000 litrov pre jeho spokojný život je predsa len vec, ktorá sa v panelovom dome nevyskytuje bežne.

Komentáre k článkuPridaj komentár: