3 neobyčajné fakty o obyčajnom škrečkovi

#Hlodavce
 
Aj také na prvý pohľad obyčajné stvorenie, ako je škrečok v sebe skrýva netušené veci
Andrej Jakubík | 12. decembra 2016 o 07:00
3 neobyčajné fakty o obyčajnom škrečkovi

Škrečok a jemu podobné druhy hlodavcov sa v ľudských rukách teší veľkej obľube pre svoju "nenáročnosť" a dostupnosť. Niekedy je však vhodné si o tak obyčajnom a zdanlivo prebádanom tvorovi povedať niečo tak povediac neobvyklého. A práve to neobvyklé z neho robí niečo naozaj výnimočné. Myslíte si, že poznáte svojho škrečka? Tak týchto zopár skutočností ste možno nevedeli.

Škrečok a alkohol

V Turecku sa bežne vo voľnej prírode vyskytuje Sýrsky škrečok, ktorý musí prekonávať aj isté obdobie bez potravy a preto si rovnako ako iné hlodavce, robí zásoby na horšie časy. V jeho prirodzenej potrave nájdeme aj ovocie, ktoré však po čase v jeho špajzke začne fermentovať a vytvárať alkohol. Ako si s tým škrečok poradí? Jednoducho mu príroda nadelila mimoriadne veľkú pečeň, aby dokázala jeho organizmus chrániť pred účinkami alkoholu. Doma to však neskúšajte a alkohol rozhodne nepatrí do misky s vodou pre škrečka.

Dve desiatky druhov

Je známych viac ako dvadsať druhov škrečkov, pričom do tejto skupiny nerátame rôzne poddruhy, farebné variety, či škrečkovi príbuzné druhy hlodavcov. Možno by ste si mysleli, že každý škrečok je vhodný ako domáci maznáčik, ale nie je to pravda. V podstate sa v ľudských rukách vyskytuje stabilne iba približne 5 druhov škrečkov, z ktorých sú najznámejšie druhy ako sýrsky, či džungarský, prípadne škrečok roborovský. Ak nájdete v ponuke viac ako 5 druhov, tak je takmer jasné, že tam bude minimálne jedna rarita.

Škrečok a jeho "osobný priestor"

Ako si majitelia škrečkov určite všimli, tak škrečok vykazuje istú dávku agresivity v prípade, že do jeho súkromného priestoru vstúpi druhý škrečok. Toto správanie je pre škrečka prirodzené už od prírody a zachovávajú si ich aj v zajatí. Pre škrečka je skrátka jeho osobný priestor natoľko cenný, že pre neho neváha aj vstúpiť do konfliktu s druhým škrečkom. Preto sa o škrečkoch často zvykne hovoriť, že sú samotárske stvorenia.

Tak čo poviete? Aj keď je to iba škrečok, tak sa o ňom nedá hovoriť ako o obyčajnom tvorovi. A teraz si predstavte, že o mnohých jeho stránkach ešte ani len netušíme. Sledujte nás a už onedlho vám prinesieme ďalšie fakty zo života hlodavcov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: