3 neobyčajné fakty o obyčajnom škrečkovi (2. časť)

#Hlodavce
 
A je tu ďalšia porcia zaujímavostí zo života "obyčajného" škrečka
Andrej Jakubík | 17. decembra 2016 o 07:00
3 neobyčajné fakty o obyčajnom škrečkovi (2. časť)

Dnes sme pre vás pripravili nové fakty zo života najčastejšie chovaného hlodavca planéty.

Škrečok a babyboom

Jedna z veľmi neobyčajných skutočností je zakotvená v šialene rýchlom reprodukčnom cykle. Vedeli ste, že škrečok sa radí medzi cicavce s najkratšou dobou gravidity? Trvá od 16 do 30 dní v závislosti od druhu škrečka. Samička škrečka má dokonca aj jeden tromf v rukáve. Môže zadržať pôrod v prípade, že nie sú vhodné podmienky. Samička si vie takto načasovať svoj pôrod a odložiť ho až o 9 dní.

Škrečok a nočný život

Určite ste už počuli o tom, že škrečok je nočný tvor a teda jeho aktivita sa stupňuje po západe slnka. Nie je to ale až tak celkom pravda. V skutočnosti je škrečok tvor, ktorý je najviac aktívny počas súmraku. Je to spôsobené tým, že v tomto čase sa po zemi pohybuje aj hmyz, ktorý sa ukladá na spánok a práve to je hlavný dôvod, prečo je škrečok aktívny práve za súmraku. Ak by totiž nebol, tak by prišiel o potravu.

Škrečok a koleso na behanie

Ak je hračka, ktorá je typickým príkladom hračky pre hlodavca, tak je to práve koleso na behanie, ktoré však často môže skôr uškodiť ako pomáhať udržiavať kondíciu. Nevhodná veľkosť je tým hlavným dôvodom, prečo škrečok koleso nepoužíva a tým si vystavuje nebezpečenstvu obezity, ku ktorej majú škrečky sklony. Koleso im dokáže spôsobiť bolesti chrbtice a dokonca artritídu. Koleso by sme mali škrečkovi dať iba na pár hodín denne a to aj kvôli tomu, že jeho používanie dokáže u škrečka vyvolať závislosť.

Toto boli ďalšie fakty zo života škrečka, o ktorých ste možne nemali ani tušenia. Nabudúce si povieme niečo o tom, ako zistiť, že práve škrečok je to vhodné zviera do rodiny. Sledujte nás a dozviete sa viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: