3 najčastejšie ochorenia u dobermanov!

#Psy
 
Rovnako ako všetky plemená psov je aj v tomto prípade dôležité, aby pes dostal potrebnú veterinárnu starostlivosť
Andrej Jakubík | 25. septembra 2018 o 11:03
3 najčastejšie ochorenia u dobermanov!

Doberman je pozoruhodný, elegantný, inteligentný a citlivý pes. Toto plemeno vyniká medzi 5 najlepšími strážnymi plemenami psov. Dobermani sa dokážu naučiť, zapamätať si a reprodukovať s veľkou dokonalosťou a rýchlosťou obrovské množstvo úloh vrátane povelov, trikov a psích športov.

Avšak, na to, aby sa úplne rozvinuli ich fyzické, emocionálne a kognitívne schopnosti, je potrebné venovať osobitnú pozornosť ich vzdelávaniu a socializácii. Rovnako ako všetky plemená psov je aj v tomto prípade dôležité, aby pes dostal potrebnú veterinárnu starostlivosť. Preto sa v tomto článku pozrime na tie najčastejšie ochorenia, ktoré dobermana postihujú.

Je ale veľmi dôležité si pamätať, že akékoľvek problémy odporúčame čo najskôr konzultovať s veterinárnym lekárom.

Dilatovaná kardiomyopatia u dobermanov

Dilatovaná kardiomyopatia (DCM) je bežnou chorobou u väčších psov, ako sú dobermani, boxeri a írsky vlkodav. DCM je ochorenie, ktoré postihuje srdcové svaly. Svalová štruktúra srdca (hlavne komôr) je oslabená postupným rozťahovaním, čo vedie k nesprávnym kontrakciám. Výsledkom je, že srdce nedokáže pumpovať dostatok krvi, ktoré telo potrebuje na správne okysličenie tkanív tela.

Nízka hladina okysličenie krvi bráni ostatným orgánom v optimálnom činnosti a môže tiež viesť k nezvratnému zlyhaniu niektorých životne dôležitých orgánov. Toto ochorenie sa okrem iného môže prejaviť aj zbieraním tekutiny v oblasti brucha a v okolí pľúc.

Ochorenie sa považuje za „tiché“. Nie je sprevádzané bolesťou a príznaky sa objavujú veľmi nenápadne. Tu je niekoľko z nich:

• Ťažké dýchanie

• Kašeľ

• Strata váhy (ak sa nezmenila strava, či pohyb a životný štýl)

• Slabosť

• Slabá kondícia

• Opuch brucha

• Mdloby

Ak zistíte akékoľvek zmeny v dobermanovom správaní, alebo na jeho vzhľade, odporúčame vám čo najskôr návštevu veterinárneho lekára. Včasná diagnóza je nevyhnutná pre úspešnú liečbu tohto ochorenia.

Wobblerov syndróm

Wobblerov syndróm (cervikálna vertebrálna nestabilita). Toto ochorenie v sebe zahŕňa rôzne chronické a závažné degeneratívne poruchy, ktoré postihujú bedrové ak krčné stavce. Tieto chorobné stavy môžu viesť k nadmernému namáhaniu miechy a nervov, ktoré sa nachádzajú na krku.

Približne 50% prípadov wobblerovho syndrómu je diagnostikovaných u väčších psov, ako sú napr. dobermani a mastifi. Dokonca sa v tomto prípade špekuluje aj o genetickej predispozícií na toto ochorenie.

Wobblerov syndróm je tiché neurologické ochorenie. Jeho symptómy v prvej fáze sú doslova nepozorovateľné. Avšak s postupným postupom ochorenia sa dostavujú príznaky, ako napríklad náhla zmena chôdze, krátke a opatrné kroky, častá strata rovnováhy a ťažkosti s pohybom.

Ak spozorujete u svojho psa tieto príznaky, tak je samozrejme návšteva veterinára nevyhnutná. Čím včasnejšia je diagnóza, tým sú vyhliadky na úspešnú liečbu vyššie.

Von Willebrandova choroba

Toto ochorenie sa vyznačuje absenciou faktora Von Willebranda (VWF). Skrátene sa v tele psa netvorí glykoproteín, v dôsledku čoho môže zviera nadmerne krvácať po tom, ako utrpelo akékoľvek povrchové alebo iné ľahké poranenie. Okrem toho sa preukázalo, že u psov s EVW je väčšia pravdepodobnosť vývinu metabolickej nerovnováhy.

Celkovo poznáme tri typy ochorení von Willebrand, ktoré sú klasifikované podľa intenzity ich príznakov.

Typ 1 sú mierne alebo stredne závažné príznaky, ako napríklad pomalé hojenie rán, modriny, občasné krvácanie z ďasien alebo mandlí. Typ 2 a 3 sa v podstate v príznakoch opakujú, ale ich intenzita a rozsah sa zvyšuje.

Jedná sa o chronické ochorenie, ktoré dodnes nemá stanovenú presnú liečbu. Veľmi dôležitá je preto prevencia! Predchádzanie zraneniam je nevyhnutným krokom k tomu, ako sa vyhnúť dodatočným komplikáciám.

Komentáre k článku


  • Fretka4, 6. decembra 2018 o 11:22
    a dysplazia bohužiaľ síce menej ako u labradorov a maxi plemien, ale aj tuna ale celkom pekne sa jej dá vyhnúť prípadne ju potlačiť s canvit chondro super (:Pridaj komentár: