3 Najčastejšie kožné problémy mačiek

#Mačky
 
Problémy s pokožkou sú u mačky veľmi časté a je to jedna z najčastejších príčin návštevy veterinára
Andrej Jakubík | 31. augusta 2017 o 10:00
3 Najčastejšie kožné problémy mačiek

Každá mačička, nech je akokoľvek divoká, potrebuje čas od času veterinárnu pomoc so svojím kožuchom. Svrbenie, hryzenie, škriabanie a mnoho iných na nervy idúcich činností je schopná mačka zniesť iba istú dávku. Potom už nastupuje skúsené oko lekára, ktorý určí diagnózu. Ponúkame vám prehľad troch najčastejších kožných problémov, ktorými môže trpieť každá mačka. A tá vaša určite nie je výnimka.

Blchy, blchy a zasa blchy

Blchy sú problémom, ktorý poznajú všetky teplokrvné cicavce planéty. Nevyhnete sa im a mačku neochránia ani tie najlepšie spreje, či obojky. Svrbivé uhryznutie blchy je veľmi nepríjemné. Navyše je blcha štartérom mnohých ochorení vrátane prenosu parazitov (pásomnice). Ďalej je potrebné si uvedomiť, že niektoré mačky vykazujú voči slinám blchy veľkú precitlivenosť, prípadne doslova alergickú reakciu a extrémne podráždenie pokožky. Možností ako bojovať s blchami je mnoho, len ich treba využiť.

Svrab

Vedecké pomenovanie roztoča, ktorý je zodpovedný za toto extrémne nákazlivé ochorenie je Otodectes cynotis. Ide o ochorenie ušný svrab a hlavným príznakom je extrémne svrbenie a tvorba malých granulómov hnedej farby. Je to dôsledok silného škriabania a prasknutých cievok v ušnici. Vyšetrenie na prítomnosť roztočov vykoná veterinár a okamžite po potvrdení sa môže začať s liečbou, ktorá síce nie je náročná, ale vyžaduje si aj zmeny v správaní mačky. Nakoľko ide o veľmi nákazlivé ochorenie, tak je potrebné zamedziť styku s inými mačkami, či psami v jej okolí. Ak chcete svojej mačke pomôcť od svrbenia, tak jej postihnuté miesta natrite jemnou vrstvou rastlinného oleja. Roztoče pod olejom hynú a ustúpi aj dráždivé svrbenie, čo mačku veľmi výrazne upokojí. Nejedná sa však v žiadnom prípade o liečbu, ale iba o zmiernenie príznakov ochorenia.

Pásový opar

Ide o zoonózu a teda týmto ochorením sa môže pokojne nakaziť aj človek. Za všetkým stojí pleseň Microsporum canis, ktorá sa uchytí najčastejšie na povrchu pokožky, či na nechtoch. Medzi príznaky patrí aj tvorba lupín a lokálne vypadávanie srsti. Príznaky pásového oparu sa najčastejšie vyskytujú na hlave, hrudníku, krku, chrbte a na predných končatinách. Na rozdiel od predchádzajúcich problémov však lézie (miesta, ktoré sú napadnuté plesňou) nie sú svrbivé a teda na ne mačka ani neupozorňuje škriabaním. Liečba je jednoduchá a po tom, čo veterinár bezpečne na základe laboratórneho vyšetrenia určí diagnózu, tak nastáva obdobie liečby pomocou antifungálneho šampóna a perorálnych liekov. Majte však na pamäti, že spóry plesní sa môžu v prostredí a na predmetoch udržať aj niekoľko mesiacov a k nevykonáme dôkladnú dezinfekciu, tak sa môže stať, že ochorenie sa po čase prejaví opäť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: