10 vecí, ktoré ste možno netušili o plemene Sibírsky husky!

#Psy
 
Andrej Jakubík | 30. júna 2018 o 08:42
10 vecí, ktoré ste možno netušili o plemene Sibírsky husky!

Ak patríte medzi obdivovateľov, či majiteľov tohto krásneho plemena, tak ste o nich možno už počuli. Zvieratká vám prinášajú 10 faktov o tomto zaujímavom plemene psa. Husky je impozantné a odolné plemeno psa, ktoré dodnes ohromuje a dokazuje, že aj keď patrí medzi najstaršie plemená planéty, uplatní sa rovnako ako pred tisíckami rokov.

Majú blízko k vlkovi

Husky patrí medzi 10 psích plemien, ktoré majú k vlkovi veľmi blízko. Spomeňme ich uši, prenikavé oči, správanie a celkovú stavbu tela. Vedecké štúdie dokonca hovoria o tom, že vlk a husky majú spoločného predka, ktorý žil pred 9 až 35 tisíc rokmi.

Modrá aj hnedá

Husky je plemeno psa, u ktorého sa vyskytuje heterochromia, čo znamená, že jedno oko je odlišnej farby ako druhé. Ide o dedičnú vlastnosť, ktorá je zvýraznená tým, že jedno oko má zväčša krásnu modrú farbu. Podobné anomálie sa vyskytujú aj u ľudí a iných zvierat.

Zima aj leto

Je mimoriadne prispôsobivé svojmu prostrediu. Je všeobecne známe, že dokáže bez problémov fungovať v zimnom prostredí s teplotami hlboko pod bodom mrazu, ale dokáže sa prispôsobiť aj miernemu podnebiu. To napríklad mnoho severských plemien nedokáže a dostavujú sa zdravotné problémy.

Ukecaný pes

Husky je, okrem iného, známy aj pre svoju silnú vokalizáciu a rozsiahlu zvukovú zásobu. Zvuky, ktoré vydáva sa šíria až do vzdialenosti 15 kilometrov. Špecifickými zvukmi dokáže vyjadriť radosť aj smútok. Niektoré jedince tohto plemena dokonca vydávajú zvuky podobné spevu.

Jedno z najstarších

Sibírsky husky je jedno z najstarších psích plemien planéty. Iba nedávno sa podrobilo 161 psích plemien genetickému skúmaniu a zistenia dokázali, že husky je 4. najstaršie plemeno psa. Pochádza zo severnej Sibíri a medzi ľuďmi v tamojšej oblasti mal vždy veľmi úctivé postavenie. Poznali ho nielen ako dobrého pracovného psa, ale aj ako ochrancu. Preto mal dovolené spávať na lôžku spolu s deťmi a matkami, ktoré potrebovali ochranu.

Sneh

Nie je žiadnym tajomstvom, že husky miluje sneh. Toto plemeno je doslova stvorené na pobyt v arktických podmienkach a v snežnom prostredí. V chladných poveternostných podmienkach sa navyše pohybuje veľmi obratne.

Pohyb

Vyžaduje pohyb. Je to pochopiteľná vlastnosť, pretože ťahanie saní bola práve práca, pre ktorú bol stvorený. Cenená je hlavne ich vytrvalosť. Mnohé severské kmene si bez ich pomoci nedokázali predstaviť presun z jedného bodu do druhého.

Do každej rodiny

Pes plemena Sibírsky husky je mimoriadne všestranný. Preto je internet plný zábavných videí, kde je husky hlavnou hviezdou. Je to pes vhodný ku deťom. Zároveň je to však aj pes pre pohybové aktivity, ktorým sa vždy veľmi poteší. Nemôžeme ho telesne zanedbávať, pretože pri nedostatku telesnej stimulácie sa dostavujú okrem iného aj depresie. Plemeno je na približne na 77. mieste z pohľadu inteligencie, ale toto umiestnenie skôr súvisí s jeho tvrdohlavosťou, ako so skutočnou inteligenciou.

Vojnový pes

Aj keď si možno pojem vojnový pes spájate s plemenom ako je Nemecký ovčiak, tak vedzte, že aj plemeno Sibírsky husky zasiahla branná povinnosť. Ich služba spočívala v záchranárskej činnosti, doručovaní pošty, ale v niektorých prípadoch mali na starosti aj detekciu bômb.

Balto

Viete, ktorý sibírsky husky je najslávnejší? Jeho meno bolo Balto a v roku 1925 preukázal obrovskú statočnosť a odvahu pri záchrane desiatok detí. V odľahlej dedinke menom Nome sa v zime objavila veľmi nebezpečná epidémia záškrtu a nanešťastie v dedine nebol žiadny liek. Niekoľko mužov sa preto rozhodlo pre liek cestovať do najbližšieho mesta. Vzali psov, ktorých tvorili takmer výhradne plemeno sibírsky husky a zapriahli ich do saní. Po ceste tam a späť, ktorá trvala 5 a pol dňa sa vrátili aj s potrebnými liekmi. Pri ceste zahynulo niekoľko mužov a psov, ktorí viedli sane a udávali tempo. Do čela saní sa tak postavil husky menom Balto, ktorý okamžite prevzal vedúcu pozíciu a stal sa psím lídrom celej záchrannej akcie. A to aj napriek tomu, že dovtedy žiadne podobné skúsenosti nemal.

Iba pre ilustráciu uvedieme, že v čase epidémie a následnej záchrannej akcie bola snehová víchrica, hmla a teplota -45 stupňov Celzia. Aj napriek tomu doviedol sane Gunnara Kaasena späť domov. Od roku 1926 má Balto svoju vlastnú bronzovú sochu v New Yorskom Central parku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: