10 takmer neznámych faktov o králikoch!

#
 
Poznanie základných faktov je totiž základný kameň ich úspešného chovu v zajatí...
Andrej Jakubík | 9. júna 2018 o 08:14
10 takmer neznámych faktov o králikoch!

Králik je bytosť, ktorá žije veľmi zaujímavý život. Existuje niekoľko faktov, ktoré ste o nich zrejme netušili a preto je teraz čas to dobehnúť dozvedieť sa o týchto nedocenených stvoreniach viac. Poznanie základných faktov je totiž základný kameň ich úspešného chovu v zajatí.

Králik má podivný spôsob života. Žije totiž v zemi vo svojich norách, ktoré obýva v kruhu svojej rodiny. Má totiž rád mierne chladné prostredie, kam na ukryje pred ostrým slnkom. Majte to na pamäti predovšetkým v lete. Priame slnko a králik sa rozhodne moc nemusia. Dobré vetranie a vždy čerstvá voda sú teda v lete a vlastne počas celého roka nevyhnutné.

Králik je v mnohom mierne špecifické stvorenie. Iba málo chovateľov dokonca vie, že králik skonzumuje čas svojich výkalov. Je to buď skoro ráno, alebo počas noci. Prečo to robí? Je to jednoduché a založené na tom, že výkaly v mnohých prípadoch stále obsahuje kvalitné zložky a králik považuje za potrebné ich znova skonzumovať aby tieto zložky získal.

Ako vidí králik svet okolo seba? Zrak patrí medzi zmysli, ktoré má králik vyvinuté extrémne a preto je obdarený takmer 360 stupňovým videním, podobne ako ryby. Jediné slepé mieste je vpredu na špičke nosa. Králik si teda vidí aj za chrbát.

Dokáže byť králik šťastný? Samozrejme a dokáže to dať aj patrične najavo. V prípade radosti totiž králik skáče a zúrivo behá, pričom výnimkou nie je ani otočka vo vzduchu. Svoju radosť si králik dokáže užiť!

Odkiaľ králik pochádza? Je to jednoduché. Jedná sa o Európsky pôvodný druh a zo starého kontinentu bol zavlečený doslova do celého sveta. Najviac na králika doplatila Austrália. Ich chovu na mäso a kožušinu s venovali už farmári v časoch rímskej ríše.

Možno ste o tom vedeli, alebo nie, ale králik je vegán. A to bez výnimky! Jeho tráviace ústrojenstvo dokáže stráviť iba rastlinné zložky a v žiadnom prípade nie tie živočíšne. Jeho trávenie funguje tak povediac neustále a preto by mal mať králik vždy k dispozícií jedlo v podobe sena a kŕmnej zmesi.

Králik je plodné zviera. Gravidita trvá u samice od 28 do 30 dní v závislosti od počtu mláďat a králik je dospelý vo veku 3 – 4 mesiacov. Z týchto dvoch faktov si jednoducho vydedukujete, že ich populácia sa vždy dokáže odraziť od dna a v priebehu zopár rokov zmeniť krajinu okolo seba.

Králik je teritoriálne zviera a dokáže si svoje územie chrániť. Súboje nie sú žiadna výnimka a králik si svoje okolie vždy značí pachovými žľazami, ktoré má v okolí brady. Jedná sa o podčeľustné žľazy, ktoré vylučujú pachové látky, ktoré však človek nemá šancu zachytiť. Ak teda zbadáte, že si váš králik o niečo trie bradu, viete že si iba značkuje svoje územie.

Zuby králika neustále rastú a trvá to po celý život králika. Preto je nevyhnutné ich stále obrusovať. Dbajte na kvalitný chrup, pretože ak je používanie chrupu pre králika bolestivá, tak prestane prijímať potravu a pokiaľ mu nepomôžeme, tak do 12 hodín môže vyhladovaný králik zahynúť.

A na záver je tu smutná správa, ktorá hovorí o tom, že králik je tretie najpočetnejšie zviera, ktoré stratilo rodinu. Králik sa dožíva 8 až 10 rokov a preto si veľmi dobre premyslite, či mu dáte nový domov. Ako každé zviera planéty, ani králik nerád stráca rodinu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: