10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (2. časť)

#Vtáky
 
Každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život
Andrej Jakubík | 17. júna 2017 o 10:00

Pokračujeme v našom zozname nástrah, ktoré sú nebezpečné ako pre papagája, tak aj pre iné domáce zvieratá. Pamätajte si, že každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život.

Potraviny

Avokádo, kofeín, čokoláda, káva, čaj, cesnak, cibuľa, slané potraviny a samozrejme ľudské jedlo je pre papagáje absolútne nevhodné a dokonca v mnohých prípadoch jedovaté. Dávajte pozor predovšetkým na avokádo, ktoré je pre operencov extrémne toxické. V priebehu niekoľkých minút od skonzumovania avokáda sa v ich tele začne prejavovať látka známa ako persín a tá zaplní pľúca vodou, takže sa papagáj udusí. Ak ste na vážkach s niektorou potravinu, tak ju radšej nepodávajte. Nikdy nenechávajte potraviny v dosahu papagája, ktorý sa pohybuje voľne a vyhnete sa mnohým problémom.

Jedovaté izbové rastliny

Tento bod je veľmi dôležitý, pretože si musíme uvedomiť, že pre papagája ale aj iné domáce zvieratá sú mnohé naše bežné izbové rastliny jedovaté. Nakoniec vždy platí, že papagáj by nemal s izbovými rastlinami prísť do kontaktu, pretože je tu riziko otravy ako samotnou rastlinou, tak aj hnojivom, či postrekom, ktoré sa na rastliny bežne používa. Preverte si toxicitu svojich izbových rastlín a pokiaľ zamýšľate ich nákup, tak vyberajte tie neškodné. Musíte myslieť na to, že papagáj ich vždy bude chcieť ochutnať a často sa mu to aj podarí.

Lieky

Táto skupine je rovnako veľmi nebezpečná, pretože dnešné lieky pripomínajú tvarom a farbou dokonca prirodzenú stravu papagájov, prípadne ich granulovanú umelú stravu. Pri požití ľudského lieku sa často nemusí nič zvláštne prihodiť, ale vždy je tu vysoké riziko zlyhania pečene, či dokonca smrti ako priameho následku požitia lieku. Lieky preto vždy skladujte mimo dosahu zvierat a detí! Nikdy si nenechávajte na kuchynskej linke polovicu tabletky s tým, že ju zjete neskôr. Myslite na to, že papagáj sa tam môže prechádzať a zoberie tabletku do zobáka. Rovnako tak, ak vám spadne tabletka na zem a neviete ju nájsť, tak to nevzdávajte pokiaľ ju nenájdete. Ak ju nájde papagáj, tak nemusíte mať dôvod na radosť.

Pasce na zvieratá

Veľmi nebezpečná skupina nástrah sú aj pasce na zvieratá, ktoré máme doma umiestnené. Lepiace pásky na krídlatý hmyz, návnady na likvidáciu lezúceho hmyzu, či dokonca hlodavcov a podobne. Klasické klepce na myši by sme používať určite nemali, pretože tie znamenajú pre malé a stredné druhy papagája okamžitú smrť a pre väčšie druhy je to minimálne ohrozenie života. Ak vlastníte papagája, tak by ste mali oželieť tento spôsob likvidácie zvierat vo svojom okolí, pretože tým ohrozujete aj život svojho zvieratka, ktoré nevedomky zoberie do zobáka napríklad otravu na mravce, alebo na potkany, čo sa takmer s istotou končí jeho smrťou. Prípadne papagáj vletí do lepiacej pásky nastraženej na hmyz a jeho pierka dostanú poriadne zabrať.

Našli ste v zozname aj niečo, čo dôverne poznáte zo svojho okolia? V tom prípade to určite zmeňte a zabezpečte papagájovi pokojný a bezpečný výlet mimo klietku. Ak si myslíte, že sme na niečo zabudli, tak využite našu diskusiu a dajte nám o tom vedieť. Dovidenia pri ďalšom článku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: