10 mýtov o psoch, ktoré by ste rozhodne mali vedieť

#Psy
 
Andrej Jakubík | 8. februára 2019 o 15:40
10 mýtov o psoch, ktoré by ste rozhodne mali vedieť

Existuje mnoho mýtov, ktoré obklopujú svet našich domácich miláčikov a pes nie je žiadna výnimka. Vidia čiernobielo, jeden ľudský rok sa rovná siedmym psím rokom, konzumujú trávu na očistenie svojho tráviaceho ústrojenstva... Koľko vecí, ako sú tieto, ste už mnoho krát počuli a verili, že sú pravdivé?

V tomto článku chceme poprieť niektoré z najznámejších mýtov o psoch, ktoré kolujú medzi ľuďmi už dlhé roky. Pokračujte v čítaní ak chcete odhaliť 10 mýtov o psoch, ktoré by ste rozhodne mali vedieť.

1. Jeden ľudský rok je ekvivalentom siedmich rokov psa

Lož! Je pravda, že psy starnú rýchlejšie ako ľudia, ale nie je možné vypočítať rovnocennosť v rokoch u každého z nich presne. Tento typ predikcie je orientačný a veľmi subjektívny.

Všetko závisí od vývoja samotného zvieraťa. Nie všetky plemená majú rovnakú priemernú dĺžku života. Malé plemená psov môžu žiť omnoho dlhšie ako tie veľké. Je však isté, že vzhľadom na ich priemernú dĺžku života (všetky plemená), sa pes vo veku 2 rokov považuje za dospelého a od 9 rokov oficiálne patria medzi seniorov.

2. Psy môžu vidieť len čiernobielo

Lož! Psy v skutočnosti vidia veľmi roznamitý svet farieb. Je však pravda, že ich nevnímajú rovnako ako ľudia, ale dokážu bezpečne rozlíšiť farby ako napríklad modrá a žltá. Majú ale väčšie ťažkosti s teplými farbami, ako je červená a ružová. V skutočnosti sú psi schopní rozlišovať medzi paletou rôznych farieb a to je dokonca vedecky dokázané.

3. Ak má môj pes suchý nos, znamená to, že je chorý

Rozhodne nepravda. Koľkokrát sa mnohí majitelia psov vyľakali, pretože nos ich psa bol suchý a boli v domnienke, že pes má horúčku. Aj keď väčšina psov má vlhký nos, môžu byť celkom bežné prípady, kedy je nos vysušený teplom, čo je iba prechodná záležitosť. Nos psa je napríklad suchý aj vtedy ak sa pes práve prebúdza zo spánku, podobne ako človek, ktorý spí s otvorenými ústami. Obavy tak môžu prepuknúť vtedy ak má pes aj iné príznaky ako napríklad krvácanie, hlien, vredy, hrčky atď.

4. Psy jedia trávu, aby sa očistili

Polovičná pravda. Existuje niekoľko teórií o tomto druhu správania, ale skutočný dôvod sa zrejme doposiaľ odhaliť nepodarilo. Pes môže jesť trávu, pretože si to jeho telo žiada, alebo jednoducho preto, že sa mu to páči.

5. Pred sterilizáciou psa je dobré aby mala šteniatka

Nepravda. Byť matkou nijakým spôsobom nezlepšuje zdravie sučky a rozhodne sa po pôrode necíti viac naplnená životom. V skutočnosti je najlepšou cestou čo najskoršia sterilizácia, aby sa predišlo zdravotným problémom, ako sú cysty, nádory alebo falošné tehotenstvá.

6. Niektoré plemená sú prirodzene veľmi agresívne

Totálna lož . Niektorí psi sú považovaní za nebezpečných kvôli ich sile a muskulatúre a devastačným poraneniam, ktoré dokážu človeku privodiť.

Bohužiaľ, veľa z nich sa chová a vyrastá v prostredí plnom násilia, tyranie a nezvládnutej, či skôr zanedbanej výchovy. Takže sa často stávajú agresívnymi a rozvíjajú sa u nich psychologické problémy, ktoré prinesú zlé meno celému plemenu.

7. Zablokované čeľuste?

Nepravda. Tento mýtus je opäť vyvolaný silou, ktorú majú niektoré psie plemená ako napríklad pitbulteriér. Kvôli ich silnému svalstvu, ktorým disponujú, sa zovretie ich čeľustí môže zdať tak silné, že si mnoho ľudí myslí, že sú dokonca zablokované. To znemožňuje ich opätovné otvorenie a uvoľnenie. V skutočnosti to nie je pravda a k žiadnemu zablokovaniu nedochádza. Môžu ich otvoriť, ale oni to jednoducho nechcú!

8. Pes si olizuje rany, aby ich uzdravil

Polopravda. Koľkokrát ste už možno počuli o tom, že psi si môžu liečiť svoju ranu tým, že ju olizujú? Pravdou je, že do istej miery to môže pomôcť vyčistiť ranu, ale ak si pes nadmerne líže ranu, tak to v skutočnosti zabraňuje jej hojeniu. Preto pes po zranení alebo operácií dostane na krk kužeľ.

9. Psov by sme mali objímať

Lož! Psy v skutočnosti nenávidia objatia. Čo je pre človeka gesto lásky, to je pre psa vniknutie do jeho osobného priestoru. Psy sa v tomto prípade cítia byť zahnaní do kúta bez možnosti úteku, čo im spôsobuje pocit stresu a nepohodlia.

10. Psy majú čistejšie ústa ako ľudia, pretože sú odčervované

Lož!. Toto je posledný z dnešnej nádielky mýtov o psoch, na ktorý sa bližšie pozrieme. To, že je pes dokonale odčervený, neznamená, že má čisté ústa. V skutočnosti v ústach psa skončia veci, ktoré by si človek do úst nikdy nevzal. A rozhodne nie je pravdivé tvrdenie, ktoré hovorí o tom, že pes má čistejšie ústa ako jeho majiteľ. Teda, aspoň väčšinou nie...

Komentáre k článkuPridaj komentár: