10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť

#Mačky
 
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.
Andrej Jakubík | 30. mája 2017 o 18:39

Besnota je zoonóza, teda ide o ochorenie, ktoré je prenosné zo zvieraťa na človeka. Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí ročne.

- Besnota je celosvetový problém. Okrem Antarktídy je toto ochorenie prítomné na všetkých kontinentoch. Ostrovné oblasti sú často menej zasiahnuté ako pevninské oblasti. A preto sa napríklad s týmto ochorením nestretneme na Havaji.

- Anglické pomenovanie besnoty je Rabbies, čo pochádza z latinského pomenovania Rabe. Toto slovo sa vo voľnom preklade udáva ako vyčíňanie. A skutočne je správanie sa nakazených zvierat podobné vyčíňaniu, čo pokračuje agresivitou a precitlivenosťou na svetlo a vodu.

- Besnota sa šíri za pomoci telesných tekutín a to konkrétne slín. Často ide o otvorené rany, ktoré sú infikované slinami zvieraťa. Nie každé poranenie a kontakt so slinami však znamenajú infekciu. Záleží aj na hĺbke rany a na čase, počas ktorého ostáva rana nevyčistená.

- Inkubačná doba je tak trocha záhada. V prípade besnoty je bežná inkubačná doba od 3 do 8 týždňov, ale môže byť aj niečo okolo 10 dní a dokonca aj viac ako rok. Presné faktory, ktoré ovplyvňujú dĺžku inkubačnej doby nie sú doposiaľ známe a sú iba v rovine dohadov.

- Besnotu môže dostať a prenášať každý suchozemský cicavec. Pes, mačka, či človek. Ochorenie si nevyberá a nakaziť sa môže ktorýkoľvek voľne žijúci, či domáci cicavec. Napríklad v USA je to najčastejšie medvedík čistotný a v Európe je to líška.

- V celosvetovom meradle, kde zahrnieme všetky domáce zvieratá, vychádzajú ako najviac vnímavé na toto ochorenie mačky. Dokonca je počet prípadov besnoty u mačiek niekoľko násobne vyšší ako v prípade psov.

- Očkovanie proti besnote je najrozšírenejším očkovaním domácich zvierat na planéte. Očkovanie je povinné v mnohých štátoch sveta a preto je toto opatrenie jedno z najrozšírenejších veterinárnych opatrení vôbec.

- Očkovanie proti besnote vyvoláva množstvo nežiadúcich účinkov, avšak iba u malého percenta psov. Horúčka, strata chuti do jedla, opuchy, vypadávanie srsti v mieste vpichu a podobné príznaky patria do bežného portfólia nežiadúcich účinkov očkovania proti besnote.

- V prípade besnoty sa viac ako pri iných ochoreniach využíva karanténa, ktorá izoluje zviera na dobu potrebnú k zisteniu prítomnosti ochorenia. Karanténa môže trvať niekedy až 6 mesiacov.

- Šteniatká sa proti besnote môžu očkovať už vo veku 6 až 8 týždňov a mačky vo veku 8 týždňov. V mnohých štátoch sveta je toto očkovanie dokonca povinné.

Komentáre k článkuPridaj komentár: