Vtáčia chrípka sa celkom určite vráti

Viete ako uchrániť exotické vtáctvo chované v zajatí?

Andrej Jakubík | 10. augusta 2017 o 10:00

Nejedná sa iba o exotické papagáje, ale aj o iné vtáctvo ako sú napríklad holuby, okrasné druhy bažantov, či domáca hydina. Ohrozený je každý druh vtáka bez rozdielu druhu. Ochorenie postihuje všetkých bez výnimky druhu, veku a pohlavia. Úlohou majiteľa v zajatí chovaných vtákov je okrem iného aj uchránenie svojich zverencov od ochorenia. Spoločenská zodpovednosť majiteľov exotického vtáctva musí byť v čase výskytu ochorení na vysokej úrovni.

Kto sa môže nakaziť vtáčou chrípkou?

Ako už jej názov napovedá, tak je to ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým vtáky. Prenos na človeka bol doteraz zaznamenaný v celkovo 122 prípadoch, pričom prvenstvo v počte nakazených osôb má Vietnam. Vedzte, že každé zviera je nositeľom istých ochorení, ktoré sú vlastné iba jemu samotnému. Ak si však myslíte, že niečo "chytíte" od svojho papagája, tak práve opak je pravdou. Omnoho častejšie sa stáva, že vy nakazíte svojho papagája. Logicky, ak je papagáj v bytových podmienkach, tak neprichádza do kontaktu s vonkajším prostredím. Človek sa naopak pohybuje vonku a pri kontakte s papagájom prináša do jeho blízkosti mnoho choroboplodných zárodkov budúcich ochorení.

Aj keď to tak nemusí vyzerať, tak nakazenie sa človeka vírusom H5N1 nie je také jednoduché. Drvivá väčšina nakazených pochádza z oblastí, ktoré sa vyznačujú slabými hygienickými návykmi a blízkou interakciou s domácou hydinou. Je rovnako nutné zdôrazniť, že vtáčia chrípka sa vyskytuje v populácií divoko žijúceho vtáctva celkom prirodzene, rovnako ako sa v ľudskej populácií vyskytuje chrípka "ľudská".

Ako je to s prenosom?

Ak máte doma papagája, či iné v zajatí chované vtáctvo, tak by ste mali zvýšiť opatrnosť.

V prvom rade je potrebné zamedziť kontaktu medzi divoko žijúcimi vtákmi a tými žijúcimi v zajatí. Samozrejmosťou je aj osvojenie si hygienických návykov ako je používanie mydla (najlepšie antibakteriálneho), čo dokáže veľmi výrazne znížiť riziko ochorenia. Vyhýbajte sa kontaktu s divoko žijúcimi vtákmi a v prípade, že narazíte na uhynutého jedinca, tak ani nepomyslite na to, že by ste naňho mohli siahať rukou. Zamedziť kontaktu vášho papagája s divoko žijúcim vtáctvom, nie je v čase migrácie problém, pretože v tom období je na "letnenie" papagája ešte stále dosť chladno (aspoň v našich podmienkach). Problémom však môžu byť celoročné vyhrievané voliéry, kde sa papagáj pohybuje po celý rok. Aj papagáj z tropickej Afriky totiž dokáže bez problémov zvládnuť slovenské mrazy, ak je jeho voliéra z istej časti vyhrievaná a chránená pred zimnými poveternostnými podmienkami. Kontakt s nakazeným jedincom je najbežnejšia forma prenosu vtáčej chrípky. Ak mu dokážete zabrániť, tak zároveň dokážete veľmi významne znížiť riziko možnej nákazy.

Doposiaľ bolo identifikovaných približne 25 podtypov vtáčej chrípky, ale potenciálne nebezpečný pre človeka je iba typ H5N1. To sú všeobecne známe informácie, ktoré sme v čase jarnej migrácie vtáctva počuli veľmi často. Ochorenie prenášajú sťahovavé druhy vtákov ako sú kačice a husi, ale v ich prípade sa často jedná iba o prenášačov, ktorí pôsobia vo voľnej prírode ako rezervoár vírusu vtáčej chrípky. Pri kontakte s vtáctvom, ktoré je chované v zajatí (ale aj s tým divoko žijúcim), môže dôjsť k prenosu a následnému vytvoreniu nového ohniska. Toto nové ohnisko už môže mať fatálne následky.

Prečo teda panujú také obavy z prepuknutia nákazy vtáčej chrípky, aj napriek tomu, že je riziko nakazenia človeka veľmi malé? Ak totiž hovoríme o vtáčej chrípke, tak je to podtyp A, ktorý síce môže človeka nakaziť, ale zvyčajne sa ľudskému organizmu vyhýba. Obrovské riziko ale predstavuje jeho schopnosť mutácie, čo znamená, že aj malé bezvýznamné ochorenie sa môže pretaviť do pandémie, ktorá zasiahne nemalé percento populácie. O tom, ako spozorovať prvé príznaky ochorenia u exotického vtáctva si povieme už čoskoro v samostatnom článku.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaVtáky - ďalšie články

«1 2 ...6 »

Granuly pre papagáje. Ako vybrať tie správne?
Tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu

Pristrihnuté letky poznačia papagája na celý život
Rituál, pri ktorom človek znemožní papagájovi lietať sa bežne praktizuje aj v dnešnej "modernej" spoločnosti

Top letné potraviny, ktoré papagáje milujú
Papagáje nikdy nepohrdnú čerstvým ovocím a ak si na túto stravu zvyknú, tak jej dávajú prednosť pred ostatnými druhmi krmiva

Smutný príbeh papagája Jakubka
Nie všetky príbehy zvieratiek sa končia šťastne

Ako rozoznať pohlavie u papagája?
Vedieť určiť správne pohlavie papagája je často nevyhnutnosť k ich spokojnému životu

Ako vám papagáj dokáže zmeniť život
Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (2. časť)
Každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život

Papagáj a voda na kúpanie
Kúpanie a všeobecne kontakt s vodou je pre papagája veľmi podstatná vec

Máte rozmaznaného papagája? Toto sú 4 príznaky!
Vychovať si doma papagája, ktorý je tak povediac rozmaznaný dnes nie je žiadny problém.

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (1. časť)
Pripravili sme pre vás zoznam nástrah, ktoré čakajú na papagája pri voľnom pobyte mimo klietku

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

(Video) Varíme pre papagája: Banánové smoothie
Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.

Spolužitie viacerých papagájov
Chov papagája má svoje úskalia, ale chov viacerých papagájov pohromade, je niekedy výzva z kategórie takmer nemožných

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Riziká pri kúpe papagája
Dobre si rozmyslite s kým uzavriete obchod. Riziko sa skrýva všade

Ako zmeniť papagájovi stravu
Zmena potravy papagája je vážny krok. Vedzte, že papagáj radšej uhynie od hladu, ako by mal zjesť potravu, ktorá mu nechutí a ktorej nedôveruje

Kŕdeľ papagájov z útulku píše list Ježiškovi
Možno ste o tom ani netušili, ale na Slovensku funguje útulok pre papagáje. A aj jeho obyvatelia snívajú o krásnych Vianociach.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Beo posvätný. Najtalentovanejší vták planéty!
Beo posvätný je skutočne druhom, ktorý vyniká v mnohých oblastiach. Jeho schopnosti vyrážajú dych


«1 2 ...6 »

Naše vtáky andulky, papagáje...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: