Viete ktoré huby sú pre psa jedovaté?

Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa

Andrej Jakubík | 5. apríla 2017 o 09:00

Voľne rastúce huby, dokážu z bežnej prechádzky v lese urobiť boj o život. Viete, ktoré huby sú pre psa jedovaté? Problém s ich určením má niekedy aj samotný hubár a preto je na nás, aby sme vedeli správne reagovať v prípade, že pes skonzumuje hubu, o ktorej neškodnosti máme pochybnosti. Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa.

Hepatotoxické huby

Muchotrávky a im podobné huby dostali vlastnú skupinu, ktorá sa vyznačuje silnou toxicitou voči organizmu psa už vo veľmi malých dávkach v pomere k telesnej hmotnosti psa. Najznámejší zástupca tejto skupiny je muchotrávka zelená, ktorá má na svedomí množstvo toxických prípadov, ktoré skončili aj tým najhorším možným spôsobom. Zákeréý na tejto hube je, že jej účinky spozorujeme na organizme psa až za niekoľko hodín po jej konzumácií. Ak viete, že pes skonzumoval hubu z tejto skupiny, tak musíme okamžite vyvolať zvracanie a použiť aktívne uhlie, ktoré zviaže niektoré nebezpečné látky v žalúdku ešte predtým, ako stihnú zasiahnuť vnútorné orgány. Návšteva veterinára je nevyhnutná, pretože reálne hrozí zlyhanie pečene. Slangové pomenovanie "anjel smrti" hovorí za všetko.

Halucinogénne huby

Táto skupina zahŕňa predovšetkým druhy z rodov ako napríklad Conocybe , Gymnopilus, Psilocybe a Panaeolus, pričom dve látky obsiahnuté v týchto hubách (psilocín a psilocybín) spôsobujú u psa vážne stavy. Konzumovanie týchto húb síce nebýva pre psa fatálne, ale aj napriek tomu sa jeho telo musí vyrovnať s nevoľnosťou, zvracaním, malátnosťou, slabosťou a dokonca so záchvatmi, či halucináciami. Ako liečba sa zvyčajne podávajú sedatíva, ktoré upokoja aktivitu až do doby, pokiaľ sa telo psa týchto látok úplne nezbaví. To však môže trvať aj niekoľko dní.

Huby vyvolávajúce nevoľnosť

Sem patria huby rodov Boletus, Chlorophyllum a Entoloma. Tieto huby spôsobujú po ich konzumácií psovi nevoľnosť a iné gastro problémy ako napríklad zvracanie, hnačky, nadúvanie a stratu chuti do jedla. Príznaky sa dostavia už približne jednu hodinu po konzumácií huby a zvyčajne sa nejedná o nič vážne. Vystačíme si aj so samoliečbou, pri ktorej podávame okrem iného aj množstvo vody, aby sme zabránili dehydratácií.

Ak máme podozrenie na konzumáciu huby, či sme dokonca svedkami toho, ako pes zožerie neznámu hubu, tak je na mieste neodkladná návšteva veterinára. Samozrejme, ak máte možnosť, tak zoberte so sebou aj vzorku huby, ktorú pes skonzumoval, čo výrazne uľahčí jej presnú identifikáciu a veterinár tak môže okamžite začať s liečbou.

Samozrejme, najlepším liekom je prevencia a preto nikdy nespúšťajte oči so svojho psa, pretože niekedy postačí sekunda a z nevinnej prechádzky je boj o zdravie, či dokonca život.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPsy - ďalšie články

«1 2 ...8 »

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Top 3 najčistotnejšie plemená psov
Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Stratil sa vám pes? Neprepadajte panike!
Prinášame vám základné rady, ktorých by ste sa mali držať v prípade, že sa váš štvornohý priateľ stratí

V každom psovi je kus divokej prírody
Pripravili sme pre vás niekoľko príkladov správania, ktoré v domácom psíkovi zanechala divoká príroda a sú pripomienkou toho, že aj pes je stále z časti divoké zviera

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako sa postarať o pokožku psíka v zime
Suchá pokožka v zime nie je nič príjemné. Viete ako s ňou bojovať?

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou
Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením

Ako sa starať o zvieratká v zime?
V tomto období potrebujú mnohé domáce zvieratá našu pomoc. Na podmienky desiatok stupňov Celzia pod nulou nie je dlhodobo stavaná väčšina zvierat v ľudskej opatere

Otrávený psík? 4 kroky, ktoré musíte ovládať
Či sa nám to páči, alebo nie, tak počet útokov travičov domácich zvierat neustále stúpa. Ponúkame vám 4 tipy, ktoré by ste mali ovládať, ak chcete zabrániť tomu najhoršiemu

Príčiny chudnutia zvieratiek
Strata hmotnosti je často vážny príznak, ktorý nesmieme podceňovať.

Mýty o rakovine domácich zvierat (1 časť)
Netreba veriť všetkému, čo si prečítate na internete

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.


«1 2 ...8 »

Naši psy psíkovia, havovia...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: