(Video) Varíme pre papagája:
Banánové smoothie

Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.

Andrej Jakubík | 21. marca 2017 o 14:00

Banán v sušenom, či klasickom stave je pre papagája veľmi výživnou a potrebnou potravou, ktorú by sme nemali nahrádzať umelými zložkami.

Ako prvé si povieme niečo o tom, ako banán pre papagája skladovať, aby sme v ňom zachovali čo možno najviac vitamínov a zásobných látok. Takže v prvom rade by ste mali zabudnúť na chladničku, kde ovocie ako banán trpí a pomerne rýchlo podlieha znehodnoteniu pre konzumné účely. Banán skladujeme pri bytovej teplote, čo je ideálne aj pre okamžité skrmovanie. Jedlo z chladničky totiž papagáj často odmieta, pretože mení svoju chuť a výzor. Existujú dve skupiny papagájov a síce tie ktoré banán jedia a potom tie, ktoré ho doslova ignorujú.

Aké banány podávame papagájovi?

Na ich pôvode v podstate nezáleží. Drvivá väčšina banánov sveta má rovnaké DNA a sú v podstate identické. Ide predovšetkým o ich stupeň zrelosti, ktorý by mal byť niekde v strede. Prezreté banány by sme papagájovi rozhodne podávať nemali. Banán je totiž aj okamžitý zdroj energie a ak je prezretý, tak stráca mnoho zo svojej výživnej hodnoty. Okrem toho si treba uvedomiť, že banán obsahuje aj vysoké percento bielkovín oproti ostatným druhom ovocia, ktoré papagáje vyžadujú.

Čo teda banán obsahuje?

Ako prvé je to určite vitamín A, skupiny B a mnoho minerálov a stopových prvkov. Samozrejme v banáne nie je toľko vitamínov, ako napríklad v paprike, ale aj napriek tomu sú množstvá nezanedbateľné. Okrem iného je to pre papagája aj cenný zdroj vlákniny, čo pôsobí na jeho správne fungujúce zažívanie. Pri konzumácií banánu sa v tele uvoľňuje aj serotonín, ktorý pôsobí ako prírodné antidepresívum a pôsobí upokojujúco, preto je vhodný napríklad aj ako prevencia voči ochoreniam, či na budovanie imunitného systému papagája.

Recept:

V podstate sa jedná o zmes predovšetkým banána a ako doplnok aj iného ovocia (jablko, hruška, či sezónne ovocie). Pridať môžeme napríklad hroznovú šťavu a výborným doplnok je zopár mesiačikov pomaranča, mandarínky, či zopár kvapiek citrónu. Všetky citrusy obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá je prírodným antioxidantom a pôsobí efektívne ako prevencia proti nádorovým ochoreniam. Avšak pozor, pretože prílišné skrmovanie citrusového ovocia nie je práve šťastná voľba.

Banán je vskutku vďačný doplnok stravy a pre niektoré druhy ako je napríklad austrálsky rod lori je to dokonca životne nevyhnutná zložka. Ale ak vám lenivosť prekáža v príprave tohto receptu, tak podajte nakrájaný banán a potom to bude vyzerať aj takto:

Zdroj: Youtube


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaVtáky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Spolužitie viacerých papagájov
Chov papagája má svoje úskalia, ale chov viacerých papagájov pohromade, je niekedy výzva z kategórie takmer nemožných

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Riziká pri kúpe papagája
Dobre si rozmyslite s kým uzavriete obchod. Riziko sa skrýva všade

Ako zmeniť papagájovi stravu
Zmena potravy papagája je vážny krok. Vedzte, že papagáj radšej uhynie od hladu, ako by mal zjesť potravu, ktorá mu nechutí a ktorej nedôveruje

Kŕdeľ papagájov z útulku píše list Ježiškovi
Možno ste o tom ani netušili, ale na Slovensku funguje útulok pre papagáje. A aj jeho obyvatelia snívajú o krásnych Vianociach.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Beo posvätný. Najtalentovanejší vták planéty!
Beo posvätný je skutočne druhom, ktorý vyniká v mnohých oblastiach. Jeho schopnosti vyrážajú dych

Čo robiť, ak nájdem zranené divoké zviera?
Príroda sa o seba vie v mnohom postarať. Ale niekedy potrebuje našu pomoc. Človek však pri záchrane zvierat robí mnoho chýb

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Varíme pre zvieratká: Plnená paprika pre papagája
Toto vegetariánske jedlo vyvoláva u niektorých papagájov doslova závislosť

Papagáj a vápnik
Ak si myslíte, že bežná sépiová kosť je dostatočná, tak sa hlboko mýlite

Obezita papagájov
Aj papagáje trpia na túto civilizačnú epidémiu. Sú totiž náchylné k prejedaniu sa, rovnako ako ľudia

Týchto 5 druhov papagájov deťom nekupujte!
Existujú druhy papagájov, ktoré jednoducho nepatria do detských rúk

5 faktov o kurčati, ktoré vás dostanú
Týchto 5 faktov ste o hlavnom chode nedeľného obeda určite netušili

Video: Ideálne zvieratko pre IT-čkára
Našiel sa domáci maznáčik, ktoré bude chápať náročnú prácu IT zamestnanca

Seriál - záhady ríše zvierat: Zariekavač papagájov
Skutočne existujú ľudia, ktorí dokážu komunikovať so zvieratami?

Papagáj a strach
Každý papagáj má strach. Napríklad z hračky či nového krmiva. A niektorí aj z človeka

Papagáje milujú mäso
Je papagáj svojím spôsobom aj mäsožravec?


«1 2 ...5 »

Naše vtáky andulky, papagáje...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: