V každom psovi je kus divokej prírody

Pripravili sme pre vás niekoľko príkladov správania, ktoré v domácom psíkovi zanechala divoká príroda a sú pripomienkou toho, že aj pes je stále z časti divoké zviera

Andrej Jakubík | 19. marca 2017 o 12:00

Pri pohľade na vášho vyfinteného miláčika, ktorý práve vyšiel od psieho kaderníka, vám ani nenapadne, že by v ňom mohlo byť niečo z divokej prírody. Vedzte však, že to drieme v každom psovi a z času na čas sa to prejaví aj na jeho správaní. Prinášame vám 5 prípadov, kedy je správanie psíka pozostatkom ešte z časov, kedy ako vlk lovil svoju korisť v lese.

Pochovávanie jedla je veľmi častý zvyk mnohých psíkov, ale nevyskytuje sa u všetkých psov. Je to pozostatok zo zvykov, ktoré majú vlky v divokej prírode po ulovení koristi, ktorú nie sú schopní naraz skonzumovať a preto si ju týmto spôsobom odložia na neskoršiu dobu. Pes zahrabáva a skrýva ako jedlo, tak aj napríklad hračky, či iné obľúbené predmety, aby ich ochránil pre konkurenciou. Aj napriek tomu, že pes nemá dôvod takto uvažovať a v rukách človeka nemá núdzu o potravu, tak ostáva tento zvyk hlboko zakorenený v jeho osobnosti.

Iba máloktorý zvyk tak dokonale vystihuje vlka ako práve vytie. Tento zvukový prejav je často znakom teritoriálneho správania sa vlkov a upevňovania sociálnych vzťahov v rámci svorky. Je niekoľko dôvodov pre ktoré psi vyjú, ale rozhodne je to iný typ zvukových prejavov ako vidíme u vlka. Ak napríklad pes vyje po našom odchode z domu, kde ostane sám, tak je vytie jeho volaním po sociálnom kontakte. Pes však môže vyť napríklad aj ako reakciu na bolesť.

Čo, ako prvé urobia dva psíky ak sa stretnú? No predsa sa oňuchajú. Toto je tiež správanie, ktoré má svoje korene v divokej prírode. Prečo to robia? Je to jednoduché. Človek toto správanie nedokáže pochopiť, pretože ten prijíma prvé informácie na základe svojho zraku. Pes však nie a podstatný je pre neho predovšetkým čuch. Pes na základe oňuchania dokáže o druhom psovi zistiť omnoho viac ako človek pri pohľade na druhého človeka. Pes dokáže zistiť pohlavie, zdravotný stav a a mnoho iných podstatných informácií.

Aj Váš psík mláti hlava-nehlava so svojou hračkou? Ak áno, tak vedzte, že aj toto je správanie zdedené po divokých vlčích predkoch. Vlk uloví svoju korisť a začne s ňou mlátiť, aby jej zlomil väz. A presne to robí aj vás psík. Toto správanie môže vykazovať každý jeden pes. Majú to totiž v sebe zakódované a vedia presne čo robiť aj bez toho, aby im to niekto ukázal. Gény sú silnejšie ako čokoľvek iné a toto správanie je možné pozorovať už pri malých šteniatkách.

Niekedy sa u psíka vyskytne aj zaujímavé správanie zvané aj valcovanie. Pes sa jednoducho začne váľať vo veciach, ktoré páchnu. Najčastejšie je to uhynutá zver, či vtáctvo. Odborníci na správanie psov sa stále nevedia presne dohodnúť, prečo to pes robí. Majú však za to, že sa jedná o maskovaciu techniku. Pes, ktorý sa takto vyváľa v páchnucich veciach na seba dostane zápach napríklad mŕtveho holuba a to mu pomáha pri love koristi, ktorá má citlivý čuch. Avšak, jedná sa iba o dohad a pravý dôvod tohto správania, ktorý robia šelmy v divokej prírode aj v rukách človeka, môže byť niekde úplne inde.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPsy - ďalšie články

«1 2 ...9 »

Top 10 psích plemien vhodných k deťom (2. časť)
Predstavujeme vám ďalších 10 plemien psov, ktoré sa hodia predovšetkým do rodiny s deťmi

Bojové plemená psov a deti
Sú skutočne tieto plemená a ich kríženci tak nebezpeční ako sa tvrdí verejnosti?

Top 10 psích plemien vhodných k deťom
Niektoré z plemien, ktoré nájdete v našom zozname vás možno prekvapia, ale vedzte, že to myslíme s plnou vážnosťou

Ako chrániť zviera proti kliešťovi. 2 časť
Prečítajte si ďalšiu porciu trikov proti kliešťom aj iným parazitom

Ako chrániť zviera proti kliešťovi. 1 časť
Ochrániť psa, mačku, či iné zviera pred útokom kliešťa sa môže zdať ako nadľudská úloha, ale ak si osvojíte zopár trikov, tak rázom získate nad kliešťom prevahu

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako zistiť vek psa? (2. časť)
V minulej časti sme si povedali niečo o šedivej srsti a ferabných zmenách v oku a trocha z okraja sme načali aj problematiku zubov. V tejto časti zubom psa venujeme omnoho viac priestoru

Ako zistiť vek psa? (1. časť)
V mnohých prípadoch často netušíme nič o minulosti psa, vrátane toho, aká dlhá tá minulosť je

Video: Môže pes darovať krv?
Darovanie krvi je v dnešnej dobe úplne bežná vec. Ľudia chodia pravidelne do transfúznych staníc, aby pomohli iným. Ako je to však s darcovstvom krvi u psov?

5 znakov, že vás pes miluje
Dokáže aj pes milovať svojho pána až na hranicu, ktorú sú podľa odborníkov schopní dosiahnuť iba ľudia?

5 miest, ktoré majú kliešte na psoch najradšej
V skutočnosti je prehliadka psa spojená s hľadaním kliešťa pomerne komplikovaná a zahŕňa niekoľko miest, ktoré kliešť vyhľadáva najčastejšie

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Top 3 najčistotnejšie plemená psov
Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu

Viete ktoré huby sú pre psa jedovaté?
Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Stratil sa vám pes? Neprepadajte panike!
Prinášame vám základné rady, ktorých by ste sa mali držať v prípade, že sa váš štvornohý priateľ stratí


«1 2 ...9 »

Naši psy psíkovia, havovia...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: