V každom psovi je kus divokej prírody

Pripravili sme pre vás niekoľko príkladov správania, ktoré v domácom psíkovi zanechala divoká príroda a sú pripomienkou toho, že aj pes je stále z časti divoké zviera

Andrej Jakubík | 19. marca 2017 o 12:00

Pri pohľade na vášho vyfinteného miláčika, ktorý práve vyšiel od psieho kaderníka, vám ani nenapadne, že by v ňom mohlo byť niečo z divokej prírody. Vedzte však, že to drieme v každom psovi a z času na čas sa to prejaví aj na jeho správaní. Prinášame vám 5 prípadov, kedy je správanie psíka pozostatkom ešte z časov, kedy ako vlk lovil svoju korisť v lese.

Pochovávanie jedla je veľmi častý zvyk mnohých psíkov, ale nevyskytuje sa u všetkých psov. Je to pozostatok zo zvykov, ktoré majú vlky v divokej prírode po ulovení koristi, ktorú nie sú schopní naraz skonzumovať a preto si ju týmto spôsobom odložia na neskoršiu dobu. Pes zahrabáva a skrýva ako jedlo, tak aj napríklad hračky, či iné obľúbené predmety, aby ich ochránil pre konkurenciou. Aj napriek tomu, že pes nemá dôvod takto uvažovať a v rukách človeka nemá núdzu o potravu, tak ostáva tento zvyk hlboko zakorenený v jeho osobnosti.

Iba máloktorý zvyk tak dokonale vystihuje vlka ako práve vytie. Tento zvukový prejav je často znakom teritoriálneho správania sa vlkov a upevňovania sociálnych vzťahov v rámci svorky. Je niekoľko dôvodov pre ktoré psi vyjú, ale rozhodne je to iný typ zvukových prejavov ako vidíme u vlka. Ak napríklad pes vyje po našom odchode z domu, kde ostane sám, tak je vytie jeho volaním po sociálnom kontakte. Pes však môže vyť napríklad aj ako reakciu na bolesť.

Čo, ako prvé urobia dva psíky ak sa stretnú? No predsa sa oňuchajú. Toto je tiež správanie, ktoré má svoje korene v divokej prírode. Prečo to robia? Je to jednoduché. Človek toto správanie nedokáže pochopiť, pretože ten prijíma prvé informácie na základe svojho zraku. Pes však nie a podstatný je pre neho predovšetkým čuch. Pes na základe oňuchania dokáže o druhom psovi zistiť omnoho viac ako človek pri pohľade na druhého človeka. Pes dokáže zistiť pohlavie, zdravotný stav a a mnoho iných podstatných informácií.

Aj Váš psík mláti hlava-nehlava so svojou hračkou? Ak áno, tak vedzte, že aj toto je správanie zdedené po divokých vlčích predkoch. Vlk uloví svoju korisť a začne s ňou mlátiť, aby jej zlomil väz. A presne to robí aj vás psík. Toto správanie môže vykazovať každý jeden pes. Majú to totiž v sebe zakódované a vedia presne čo robiť aj bez toho, aby im to niekto ukázal. Gény sú silnejšie ako čokoľvek iné a toto správanie je možné pozorovať už pri malých šteniatkách.

Niekedy sa u psíka vyskytne aj zaujímavé správanie zvané aj valcovanie. Pes sa jednoducho začne váľať vo veciach, ktoré páchnu. Najčastejšie je to uhynutá zver, či vtáctvo. Odborníci na správanie psov sa stále nevedia presne dohodnúť, prečo to pes robí. Majú však za to, že sa jedná o maskovaciu techniku. Pes, ktorý sa takto vyváľa v páchnucich veciach na seba dostane zápach napríklad mŕtveho holuba a to mu pomáha pri love koristi, ktorá má citlivý čuch. Avšak, jedná sa iba o dohad a pravý dôvod tohto správania, ktorý robia šelmy v divokej prírode aj v rukách človeka, môže byť niekde úplne inde.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPsy - ďalšie články

«1 2 ...8 »

Stratil sa vám pes? Neprepadajte panike!
Prinášame vám základné rady, ktorých by ste sa mali držať v prípade, že sa váš štvornohý priateľ stratí

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako sa postarať o pokožku psíka v zime
Suchá pokožka v zime nie je nič príjemné. Viete ako s ňou bojovať?

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť
Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou
Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením

Ako sa starať o zvieratká v zime?
V tomto období potrebujú mnohé domáce zvieratá našu pomoc. Na podmienky desiatok stupňov Celzia pod nulou nie je dlhodobo stavaná väčšina zvierat v ľudskej opatere

Otrávený psík? 4 kroky, ktoré musíte ovládať
Či sa nám to páči, alebo nie, tak počet útokov travičov domácich zvierat neustále stúpa. Ponúkame vám 4 tipy, ktoré by ste mali ovládať, ak chcete zabrániť tomu najhoršiemu

Príčiny chudnutia zvieratiek
Strata hmotnosti je často vážny príznak, ktorý nesmieme podceňovať.

Mýty o rakovine domácich zvierat (1 časť)
Netreba veriť všetkému, čo si prečítate na internete

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Hypermarketové granuly
Zdajú sa vám granule pre psov a mačky v hypermarketoch výhodné? Kto však šetrí na krmive, ten prerába na veterinárovi.

5 psíkov z útulku píše list Ježiškovi
A sme tu opäť s útulkovými novinkami. Tentokrát skupinka psíkov píše list Ježiškovi. Splnia sa im ich tajné želania?

Syndróm psieho stresu
Jedná sa o veľmi vzácnu dedičnú poruchu, ktorá sa vždy prejaví v tej najmenej vhodnej chvíli

5 príčin hnačky u šteniatok
Hnačka je bežný problém, ktorý však dokáže prerásť do veľmi vážneho stavu. Viete, čo ju najčastejšie vyvoláva?

Delíte sa s mačkou, či psíkom o posteľ? Toto by ste mali vedieť!
Delíte sa o posteľ so zvieraťom? Vedzte, že to robí drvivá väčšina majiteľov psíkov aj mačiek


«1 2 ...8 »


«1 2 ...8 »
Naši psy psíkovia, havovia...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: