Top 3 najčistotnejšie plemená psov

Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu

Andrej Jakubík | 7. apríla 2017 o 09:00

Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu a preto sa radia medzi špičku v rebríčku tých najčistotnejších psích plemien planéty. Čistota je však relatívny pojem a tak vzniká dilema, čo vlastne považovať za čistého psa. Je to pes, ktorý nie je pachom cítiť ako pes? Alebo je to pes, ktorý má sklony k čistote, podobné ako mačka? Prípadne je to pes s hypoalergénnou srsťou? Alebo je to nakoniec pes, ktorého srsť sa ľahko udržiava, pretože je krátka, prípadne úplne absentuje? Vybrali sme pre vás tri skupiny plemien, ktoré by sa dali považovať za tie najviac čistotné.

Miesto číslo 3: Pudel

Veľmi aktívne, inteligentné a samozrejme čistotné plemeno psa je pudel, ktoré je vďaka svojej hypoalergénnej srsti dokonca vhodný aj pre alergikov, ktorí by iného psa vo svojej blízkosti rozhodne nezniesli. Ako samostatné plemeno je uznané už od konca 19. storočia a svojou aktívnou povahou si už získal nejedno srdce milovníka psov. Samozrejme, jeho srsť vyžaduje vyšší stupeň údržby, ako sme zvyknutý pri iných plemenách.

Miesto číslo 2: čau-čau

Pôvodne lovecké plemeno psa, ktoré vzniklo v Číne sa dnes chová po celom svete a jeho majitelia sa často zhodujú v poznaní, že psi tohto plemena sú na tom s čistotou podobne ako mačky. Dôstojné plemeno, ktoré sa navyše aj pomerne ľahko učí, dokonca nemá ani typický "zápach", ktorý je tak typický pre zástupcov iných plemien.

Miesto číslo 1: Stavače

Hrdí zástupcovia rôznych plemien stavačov boli v minulosti samozrejme vyšľachtení na lovecké účely a okrem iného sa kládol dôraz aj na ich ľahkú údržbu. Ich krátka srsť sa ukázala ako ideálna pre loveckého psa v teréne a mnoho majiteľov stavačov môže iba potvrdiť, že sa jedná o psi, ktoré sú z hľadiska čistoty na vysokej úrovni. Okrem iného sa väčšinou jedná aj o skvelých plavcov.

Medzi čistotné plemená sa radí napríklad aj Basenji, Faraónsky pes, Americký bezsrstý teriér, Mexický naháč a mnoho iných plemien, ktoré nevyžadujú zvýšenú starostlivosť o srsť. Samozrejme, kratšia srsť je významným faktorom toho, že sa pes ľahšie udrží v čistote, čo však neznamená, že ostatné plemená sú menej čistotné. Ako sme spomenuli v úvode, tak čistota je veľmi relatívna vlastnosť.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPsy - ďalšie články

«1 2 ...9 »

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako zistiť vek psa? (2. časť)
V minulej časti sme si povedali niečo o šedivej srsti a ferabných zmenách v oku a trocha z okraja sme načali aj problematiku zubov. V tejto časti zubom psa venujeme omnoho viac priestoru

Ako zistiť vek psa? (1. časť)
V mnohých prípadoch často netušíme nič o minulosti psa, vrátane toho, aká dlhá tá minulosť je

Video: Môže pes darovať krv?
Darovanie krvi je v dnešnej dobe úplne bežná vec. Ľudia chodia pravidelne do transfúznych staníc, aby pomohli iným. Ako je to však s darcovstvom krvi u psov?

5 znakov, že vás pes miluje
Dokáže aj pes milovať svojho pána až na hranicu, ktorú sú podľa odborníkov schopní dosiahnuť iba ľudia?

5 miest, ktoré majú kliešte na psoch najradšej
V skutočnosti je prehliadka psa spojená s hľadaním kliešťa pomerne komplikovaná a zahŕňa niekoľko miest, ktoré kliešť vyhľadáva najčastejšie

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Viete ktoré huby sú pre psa jedovaté?
Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Stratil sa vám pes? Neprepadajte panike!
Prinášame vám základné rady, ktorých by ste sa mali držať v prípade, že sa váš štvornohý priateľ stratí

V každom psovi je kus divokej prírody
Pripravili sme pre vás niekoľko príkladov správania, ktoré v domácom psíkovi zanechala divoká príroda a sú pripomienkou toho, že aj pes je stále z časti divoké zviera

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako sa postarať o pokožku psíka v zime
Suchá pokožka v zime nie je nič príjemné. Viete ako s ňou bojovať?

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.


«1 2 ...9 »

Naši psy psíkovia, havovia...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: