Tieto baktérie najčastejšie ovplyvňujú život domácich zvierat 1. časť

Je dobré vedieť, čo si môžete priniesť domov ako suvenír z bežnej prechádzky

Andrej Jakubík | 13. februára 2017 o 08:00

Baktérie sú bežnou súčasťou života človeka. Nachádzajú sa všade okolo nás a neobchádzajú ani domáce zvieratá. Možno budete prekvapený, čo všetko si skutočne môžete priniesť domov z bežnej prechádzky. Prípadne, čo všetko dokáže na seba preniesť mačka pri love voľne žijúcich hlodavcov.

Ako prvá baktéria na našom zozname je Yersinia pestis, čo samo o sebe nepovie mnohým ľuďom nič konkrétne. Vedzte však, že sa jedná o baktériu, ktorá spôsobuje mor. Áno, presne tak. Čierna smrť dokáže bez väčších problémov zasiahnuť aj napríklad mačku, ktorá skonzumovala uloveného hlodavca. Baktéria sa do tela hlodavca dostane ako následok uhryznutia od blchy, takže prevencia spočíva v obmedzovaní kontaktu domácich zvierat s voľne žijúcimi hlodavcami a zvieratami ako sú napríklad veveričky, či iné drobné cicavce. Mor sa dnes dá za pomoci antibiotík a podpornej liečby vyliečiť do niekoľkých dní. Najčastejšie sa táto diagnóza potvrdí práve u mačky.

Nebezpečný škvrnitý týfus je ochorenie, ktoré sa do tela zvieraťa dostane ako následok uhryznutia kliešťom. Baktéria, ktorá toto ochorenie spôsobuje sa nazýva Rickettsia Rickettsia. Príznaky sú typicky zvýšená teplota, bolesti kĺbov a svalov, kašeľ, ťažké dýchanie, hnačka, či krvácanie z telesných otvorov. Vskutku široká paleta príznakov, ktoré určite dokážu potrápiť nejedného veterinára, ktorý sa snaží určiť diagnózu. Ochorenie sa však netýka mačiek, ktoré sú imúnne. Zraniteľné sú teda predovšetkým psy.

Veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré rovnako tak pochádza od infikovaných kliešťov sa nazýva Lymská Borelióza a baktéria, ktorá za všetkým stojí a volá Borrelia burgdorferi. Ochorenie sa vyskytuje takmer na celom svete a medzi príznaky patrí napríklad zväčšenie lymfatickým uzlín a problémy s bolestivosťou kĺbov. V nebezpečí sú predovšetkým psy, pretože v prípade mačiek sa klinické príznaky dostavujú iba veľmi zriedka. Na baktériu spoľahlivo zaberá vhodné antibiotikum, ktoré však musí byť podané včas. Nakaziť sa človek môže iba priamo od kliešťa, takže obavy o prenos ochorenia z domáceho miláčika na človeka sú neopodstatnené.

Toto je koniec prvej časti tohto krátkeho seriálu. Nabudúce si povieme niečo málo o ďalších baktériách, ktoré do veľkej miery menia život domácich zvierat. Skúsite si dovtedy tipnúť, aké ochorenie spôsobujú baktérie Bordetella bronchiseptica , Streptococcus equi a Mycoplasma?


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.

Ako odhaliť cukrovku u mačky?
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro

Príčiny cukrovky u mačičky
Početnosť prípadov cukrovky u mačiek stále narastá. Viete, ktoré faktory sú rizikové a treba si ich všímať viac ako ostatné?

Problémy s chrupom majú aj mačičky (2. časť)
V dnešnom pokračovaní nášho mini seriálu si predstavíme ďalšie tri problémy, ktoré veľmi bolestivo znepríjemňujú život nejednej mačke

Problémy s chrupom majú aj mačičky (1. časť)
Zuby sú jeden z najčastejšie používaných nástrojov, ktoré má mačka okamžite k dispozícií. Prinášame vám zoznam tých najbežnejších dentálnych problémov, ktoré postihujú práve mačky.

Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute
Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

(Video) Dobrí ľudia stále existujú! Kompilácia záberov, kde išlo zvieratkám o život
Prírodné katastrofy, nehody, či iné nepredvídateľné udalosti dokážu dostať zvieratko do situácie, keď bojuje o život. Našťastie je aj medzi ľuďmi stále dostatok hrdinov

Ako zistiť, či vás vaša mačka miluje?
Ste si istý láskou svojej mačky? Prezradíme vám niekoľko znakov, toho, že vás naozaj miluje

Pes alebo mačka. Kto vládne u vás doma?
Myslíte si, že pes je vždy pánom situácie? Občas aj títo odvážni ochranári ukážu svoje slabé miesta a už len pohľad na mačku ich zaženie do kúta.

Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera
Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Nebezpečné hračky pre mačky
Nie každá hračka pre mačky je bezpečná, aj napriek tomu, že je pre mačku určená, tak ju môže dostať na stôl veterinára

Mačka sama doma? Toto by ste mali vedieť!
Aj keď to tak často nevyzerá, tak mačka má svoje city a má rada vašu spoločnosť. A to navzdory všetkým predsudkom, ktoré hovoria o ich samotárstve.

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Video: Ako vyrobiť jednoduchý dom pre mačku
Hračky pre mačky z vlastnej produkcie prinesú chlpatým adresátom veľa hodín radosti


«1 2 ...5 »


«1 2 ...5 »
Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: